21.10.2018
SCARLET AURA
Rumunští SCARLET AURA vydají album "Hot `n` Heavy ..více

21.10.2018
SEVENTH DIMENSION
Progresivci SEVENTH DIMENSION propagují své třetí album ..více

21.10.2018
KING ZEBRA
Druhou skladbu z připravovaného EP představují rockeři ..více

21.10.2018
GUARDIANS OF TIME
Na své právě vydané páté album "Tearing Up The World" ..více

21.10.2018
DARK GAMBALLE
Videoklip ke skladbě "Kapky", jež láká na ..více

21.10.2018
STORYUM
Moderně melodická metalová kapela ze Slovenska vydala ..více


BRAINSTORM - Midnight Ghost
jsou jako AC/DC, valí furt to svoje. Mají ovšem ..

BRAINSTORM - Midnight Ghost
Nová deska se hodně povedla. Neříkám, že nev ..

BRING ME THE HORIZON - That´s The Spirit
A nová Mantra jen utvrzuje to vše co jsem tu psa ..

BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Tak já chápu že někomu se nelíbí evoluce a b ..

HARDCORE SUPERSTAR - You Can`t Kill My Rock N`Roll
Už dlouho mě nic neposadilo na zadek hned po prv ..

BRAINSTORM - Midnight Ghost
Jo, jak již bylo napsáno v recenzi, Branstorm se ..

BRAINSTORM - Midnight Ghost
No právě, tolik let hrajou a žádný posun z pr ..

BRAINSTORM - Midnight Ghost
Andy v Branistorm zpívá od roku 1999, Almanac fu ..

BRAINSTORM - Midnight Ghost
Poznám len predošlý album a 'Ambiguity' z roku ..

DORO - Raise Your Fist
...posledních mnoha let je to velmi dobré album. ..
Za poslední měsíc:
HELLOWEEN - Máme v kapele šest skladatelů. Nápadů na novou desku bude dost!
6462x

ALKEHOL - Sudová přitažlivost
2679x

GRAVE DIGGER - The Living Dead
974x

DRAGONY - Masters Of The Multiverse
930x

KILMARA - Across The Realm Of Time
839x

THE UNITY - Rise
819x23.10.2018
Red Baron Band Psycho Doors Revival Revolver 66 (USA/CZ)..
Praha 1, klub Vagon, Národní třída 25, začátek od:20.30, vstupné: 150

02.11.2018
DARKFALL (AT), WARBELL (PL), INNERSPHERE, INNER SANCTUM (DE), RAW..
PRAHA - MODRÁ VOPICE, začátek od:18:30, vstupné: 180

02.11.2018
ETTERNA, SYMFOBIA, AUTUMN COLD..
Karviná - Hard Café, začátek od:20:00, vstupné: 100,-článků celkem: 6589
recenzí: 5362
reportů: 532
rozhovorů: 362

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


RIMORTIS - ...už bijí zvony... (DVD)

Hned v úvodu se musím přiznat ke své nedokonalosti a zaostalosti za moderním světem. Ač se hrdě hlásím k systematickým nasávačům muziky, formát DVD mi k srdci zrovna nepřirostl. A tak, přestože se s chutí pídím po kdejakých hudebních CD laskominách, snažím se držet soukromého pravidla o pořizování DVD nosičů pouze jako připomínky důležitých událostí, které jsem měl možnost osahat si na vlastní slechy. A pochopitelně, pokud něco není tak, jak to bylo v reálu, tak… :-). To jen na úvod, abyste měli představu, co asi tak můžete v následujících řádcích očekávat.

V lednu letošního roku se Rimortis vydali do pražských Kbel, aby zde natočili materiál pro svoje DVD „…už bijí zvony...“. Ale neb u Rimortis platí, když už, tak pořádně, tak na DVD kromě tohoto koncertu najdete i kompletní klipografii, nezbytnou fotogalerii i profil kapely, prezentovanými všemi současnými členy skupiny.

Rimortis bez problémů splnili obě mé podmínky – tedy osahání si jejich tvorby naživo i potřebný (osobně) stupeň „důležitosti“. A právě z této zkušenosti plyne můj dvojí pohled na věc. Pohled první je imaginárním pohledem nepoznamenaného jelimánka. A nenapadá mě jediný důvod, proč z tohoto pohledu nedat kapele stoprocentní hodnocení. Velice schopně nasnímané dění na pódiu, kdy zejména dvojka, která obvykle bývá v pozadí, tedy Martin Růžek u bicích i Jakub Liška u kláves, má dostatek prostoru. Reprezentativní výběr z vlastních skladeb, který nenechá divákovi vydechnout a představuje Rimortis ve výborné formě. Záběry do hlediště, dokazující, že oddaní fans (i když jsem čekal nažhavenější kotel) s chutí reagují na jakékoliv podněty. „Nezasvěceným“ zrakem lze i vysoce hodnotit schopně zpracovaný profil kapely, kde mě zejména bavila Martinova nekomplikovaná ležérnost. Je zde obsaženo takřka vše, co důležitého jste o Rimortis chtěli vědět a nebáli jste se zeptat. Odhalení takových pikantností, jako např. co je Vaškova notová osnova, Jamesovo motto o zkoušení, filozofii územního působení, či Martinovy sklony k ocelově-fekální tvorbě určitě bude kvitovat každý příznivec kapely.

Pohledem ostříleného kozáka jsem přece jen narazil na drobnosti, které mi jednoduše chybí či přebývají. Pochopím, že profilové DVD by mělo být především o vlastní tvorbě, nicméně došlo-li na výbornou coververzi Krylova „Neznámého vojína“, tak pevná (a obyvkle precizně provedená) součást živého vystoupení, jako je cover verze „Hunting High And Low“ od Stratovarius, by si na disku svoje místo určitě zasloužila (apropó, Stratovarius, nedá se nevzpomenout Milanovo vyprávění o způsobu jeho příchodu k Rimortis, něco málo mi to připomíná :-) ). Stejně tak si neumím představit, že by závěrečné skandování „ještě jednu, ještě jednu“ dokázali Rimortis nevyslyšet a proto mi závěr záznamu zbytečně vyznívá trochu do ztracena. Za uši mě zatáhla i Milanova pěvecká dokonalost při dlouhatánských tónech (jsa naučený na to, že v klasickém kalupu sem tam Milan něco spolkne). Vzhledem k tomu, že studiem dotažených a zároveň snadno odhalitelných míst (i ve sborech) je minimum, záleží na vás, zda upřednostňujete naprostou autenticitu nebo zvukovou bezchybnost. K tomu, abych stoprocentně cítil bezprostřední podpódiový šmak mi přebývá i jakási „odpovědnost“ kapely (která přece jen časem odpadává) před kamerami, jakoby na úkor spontánních vtípků klukům seděla někde vzadu v hlavě myšlenka na to, že „dnes to musí být tip, ťop“. Jediná hrubka, ke které na disku dle mého došlo, je neuvedení (v profilu) sice krátkého, nicméně nezpochybnitelného působení kytaristy Davida Vaňka. Alespoň, že ve fotogalerii ho kluci nezatloukli :-)…

Radost mi udělala klipografie. Novinkový klip „Rimortis II“ se stal na stránkách kapely hodně diskutovanou záležitostí. Je fakt, že od nadýchaných poetických textů Rimortis člověk tak nějak podvědomě očekává podobně romanticky podané obrazové ztvárnění. Syrově současná nálada klipu je možná překvapující, ale o to působivější. Totálním lákadlem na unplugged vystoupení se staly „V zajetí ledu“ i „Pocestný“, dokazující, že melodie Rimortis stoprocentně fungují i téměř vysvlečené do naha. Jak se vyvíjejí možnosti a ambice Rimortis ukazuje kontrast mezi oficiálními klipy a odlehčeným home-videem k „Oheň k srdci“. „The Phantom Of The Opera“ mi v tomhle výběru příliš nesedí (a to i když odhlédnu od osobní nelásky k revivalům), Milanův part mi přijde poměrně drsně znásilněný.

Pro příznivce Rimortis naprostá nezbytnost (hm, předpokládám, že většina z nich tohle DVD už vlastní…). Pro ostatní možnost přesvědčit se, že i v našich podmínkách lze prakticky "doma na koleně" nejen udělat důstojné, profesionální a koukatelné dílo, ale že i ten občas zatracovaný speed metal lze u nás provozovat na vysoké úrovni.

Savapip             


www.rimortis.cz

Seznam skladeb:
koncert:
1. Zvony fantazie
2. Stín křídel
3. Buď vůle tvá…
4.. Rozcestí osudu
5. Říše slunce
6. Ve jménu kříže
7. Vesmírem plout
8. Sedmý syn
9. Černý kůň
10. Sóla
11. S.O.S.
12. Píseň neznámého vojína
13. Rimortis II
14. Pláč andělů

klipy:
1. Zvony fantazie
2. Rimortis II
3. Oheň v srdci
4. V zajetí ledu
5. Pocestný
6. The Phantom of The Opera

Sestava:
Milan Hloucal - zpěv
Jakub Vácha - kytara
Vašek Mrzena - baskytara
Jakub Liška - klávesy
Martin Růžek - bicí

Rok vydání: 2008
Čas: 2:18:00
Země: Česká republika

Související články:
RIMORTIS - Stín Křídel
RIMORTIS - Vesmírem Plout
Vašek MRZENA (RIMORTIS) - Mám naskládáno tak na dvě alba
Vašek MRZENA (RIMORTIS) - Iron Maiden nebo Running Wild dělají pětadvacet let to stejný a nikdo se nad tím nepozastavuje
Vašek MRZENA (RIMORTIS) - Každá hudba potřebuje k dotvoření atmosféry ta správně mířená slova


Vydáno: 14.07.2008
Přečteno: 4341x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
kvalitaNa tuzemské...16. 07. 2008 21:22 Pavel


 
Metalforever.info © 2006 - 2018     RSS - články

stránka byla načtena za 0.19353 sekund.