Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


XIII. STOLETÍ, RED SUN REVIVAL - 16.3.2019, PRAHA, Palác Akropolis

Představovat našincům legendu českého gotického rocku XIII. století by bylo nošením netopýrů do jeskyně. Hudba dětí noci z mystické Jihlavy očarovala za více než dvě a půl dekády existence úctyhodný počet posluchačů nejen v Čechách, ale po celé Evropě (zejména v Polsku má hudba Petra Štěpána a jeho družiny velké množství oddaných příznivců).

Formace, která roku 1990 povstala na troskách postpunkových Hrdinů Nové Fronty, o sobě dala vědět již o dva roky později průlomovou deskou "Amulet" (1992), na které představila svůj sehraný, atmosférický pohled na gothicrockový žánr. Následující studiové i live hudební klenoty pak působily jako jednotlivé kamínky, které postupně uvolnily obrovskou lavinu zájmu o tuto vlajkovou loď české gotické scény, nezasažené módními a mediálními vlivy doby. O to víc fanoušci zaslzeli, když si loni přečetli zprávu o blíže neručené koncertní pauze.

Přání fans ale naštěstí nezůstalo nevyslyšeno a tak se minulý rok XIII. století opět vrátilo na koncertní pódia v rámci Prague Gothic Treffen. Toto zapamatováníhodné vystoupení zažehlo v bratrech Štěpánových a jejich smečce nový plamen, který uhasí jen koncertování. Kapela se vydala na turné, které mimo naši republiku zasáhlo i Polsko a Slovensko. A dobrou zprávou je, že kapela bude v hraní pokračovat i letos.

Jedním z pečlivě vybíraných středobodů jarní šňůry bude také návrat XIII. století do oblíbených prostor žižkovského Paláce Akropolis, který už byl svědkem několika jejich nezapomenutelných show. Poznačte si tedy tuto příležitost do kalendářů na 16. března.

Jako vždy se v Praze po boku XIII. století postaví i zahraniční host. Tentokrát jím bude britská gothrocková parta Red Sun Revival. Tohle jméno vzniklo v roce 2011 v Londýně, kde se dal Rob Leydon dohromady s basákem Panosem Theodoropoulosem, klávesistkou Christinou Emery a bubeníkem Simonem Rippinem. Jeho jméno bude pamětníkům nejspíš povědomé, neboť tloukl do škopků u takových es, jakými jsou The Last Dance, The Eden House, NFD, ale hlavně otloukal paličky také u kultovních Fields of the Nephilim a u Carlova levobočka Nefilim. Tomu se říká „gotické CVčko“!

Ostatně debutová deska „Running from the Dawn“ z roku 2012 zní přesně podle nejtradičnějších vzorců britského gothic rocku a právě fandu „Nephs“ určitě neurazí. Originálním prvkem v klasickém soundu jsou potom Christininy housle a některé vzdušné kytarové motivy, které místo deprese dokážou navodit příjemnou a povznesenou náladu. O dva roky později následovalo čtyřskladbové EP „Mistakes“ a hned titulní song, který byl opatřen povedeným klipem, slavil úspěchy svým hitovým ústředním motivem a tahem na hřbitovní branku. V roce 2015 vyšlo druhé a zatím také poslední album, které kapela nazvala „Identities“.

Red Sun Revival už během koncertování projeli slušný lán světa, ale v Čechách se ukážou vůbec poprvé právě jako speciální host show legendárního XIII. století. A tady žádný fanda gothic rocku prostě nemůže chybět, protože takhle žánrově čistých koncertů za rok příliš mnoho neužije. Prokažte svou temnou identitu v Akropoli a přijďte podpořit tuzemské průkopníky žánru i ryzího zástupce britské gothic rockové školy.
 
webmaster vadder ©2006

stránka byla načtena za 0.00615 sekund.