Na globální metalové mapě je Skandinávie spojovaná především s black metalem, America s death či nu-metalem, Francie a Benelux s post-metalem. A Česká republika? Ačkoliv tato nemá v rámci světového metalu obdobně dominantní postavení, metal jakožto hudební žánr má u nás svoji tradici a historii, své významné osobnosti a kapely, své fanoušky a podporovatele, takže ačkoliv se to nemusí na první pohled jevit, rozhodně se nemáme za co stydět. Taková je výchozí pozice, se kterou se Václav Votruba pustil do svého druhého literárního díla, které pod názvem Kniha kovu – část 1 vychází právě nyní u MetalGate Records.
Jak napovídá sám název, jedná se o první díl plánované série, která si klade za cíl zmapovat vývoj české metalové scény od jejích počátků až po současnost. A činí tak způsobem svébytným především ze svou hledisek. Za prvé, nečekejte souborné dějiny českého metalu. Kniha kovu totiž svůj historický exkurz strukturuje skrze jednotlivé metalové subžánry. Za druhé, nečekejte tradiční, poněkud suchopárný, historický narativ. Kniha kovu totiž nechává vyprávění především na těch, kteří takzvaně byli u toho.
V první části Knihy kovu tedy budete na ploše 285 stran sledovat historii black, death a thrash metalu v domácích vodách, resp. ji svým způsobem prožijete prostřednictvím názorů a vzpomínek jednotlivých osobností scény, ať už se jedná o muzikanty nebo publicisty. Jedná se tedy o živé dějiny, přístupné jak těm, které zajímá, jak to tehdy bylo, tak i těm, kteří to sami zažili.
|