Genialitou sršící umělec Arjen Lucassen přichází na trh už po několikáté s novou kapelou a názvem a opět se mu daří. The Gentle Storm se stává naprosto plnohodnotnou značkou, která má minimálně stejně vysoký potenciál jako už zaběhlý projekt Ayreon. Jistý podíl na tom tentokrát má i úžasná zpěvačka Anneke van Giersbergen, kterou už dlouhou dobu podezřívám z nějaké nadpřirozené síly. Tolik energie a emocí opravdu má snad jen ona. A teď si ji představte v kombinaci s Arjenovými dokonalými hudebními nápady … Jak si myslíte, že to může dopadnout?
Už samotná koncepce alba „The Diary“ toho slibuje mnohé. Všechny skladby mají totiž hned dvě verze – „gentle“ (jemnou) a „storm“ (bouřlivou). Ta první má folkové zaměření, je velmi klidná a příjemná, ta druhá je zase metalová, bombastická a symfonická. Obě části mají i přes svoji žánrovou odlišnost ale jedno společné – pestrost! A to jak instrumentální, tak emocionální. Anneke a její barevný a éterický hlas znovu doslova hladí po duši. Příkladem toho je třeba skladba „The Greatest Love“, kde zpěvačka v obou verzích ukazuje svoji nesmírnou živelnost a zároveň přizpůsobivost vůči danému hudebnímu pokladu.
O ten se Arjen postaral se svým charakteristickým citem pro výrazné nápady a komplexní melodie, které se po opakovaných posleších doslova vryjí posluchači pod kůži. Jeho podpis je hodně cítit zvláště ve „Storm“ verzi, která nemá daleko od poslední placky Ayreon. „Gentle“ verze je v tomhle ohledu o něco revolučnější. Skladatel zde totiž prozkoumává nové oblasti a využívá i nové prvky a výrazy, které jsou na poslech neskutečně příjemné. Arjen ostatně použil až čtyřicet různých hudebních nástrojů, které jsou zvukově čitelné, vychutnat si tedy můžete každý z nich. Akustická kytara, piano, housle (jejich využití mě baví asi nejvíce), dřevěné dechové nástroje, irská bouzouki, francouzský roh a mnoho dalších.
Rozhodovat se, který díl z celé desky „The Diary“ je mi bližší, je těžké. Oba totiž mají v tom správném rozpoložení neuvěřitelně obohacující účinky a příběh, který je situován do 17. století, kdy mladý holandský důstojník cestuje do Indie a cestou si dopisuje se svoji dívkou, sledují maximálně efektně. Anneke je jako vypravěčka vnímavá a atmosféra (a tím i volba hudebních nástrojů hlavně ve folkovém aranžmá) se přizpůsobuje dle daného prostředí a situace. Zmiňme indické prvky ve skladbě „Shores of India“ či postupy, vycházející z keltské a nepochybně i holandské lidové hudby v „Heart of Amsterdam“.
Arjen Lucassen je v mých očích tím nejoddanějším a nejneúnavnějším muzikantem. The Gentle Storm směle reprezentuje jeho tvorbu a laťku drží nesmírně vysoko. Pro mě jasný adept na album roku.
|