Hvězdný metalový cirkus Avantasia se za roky své existence dostal do povědomí fanoušků velmi hluboko a vydání nové, velmi očekávané novinky interesovalo i mnoho lidí, které melodický metal zajímá méně než politiky spokojenost voličů. Stejně jako vždy ani tentokrát není nouze o významné hosty z řad vokalistů i instrumentalistů, a i když mnoho z nich jsme mohli slyšet na předešlých deskách (například Jorna Landeho, Michaela Kiskeho či skoro sedmdesátiletého Boba Catleyho), zbylo místo i na nové, dosud neslyšené hlasy. Těmi nejznámějšími jsou bezesporu Dee Snider z provokativních Twisted Sister, který se zhostil hlavního vokálu v hororovými tóny nasáklé „The Haunting“ a Marco Hietala z finských Nightwish, vtisknuvší svůj obraz do střednětempé riffařiny „Master Of The Pendulum“. Za povšimnutí stojí i fakt, že úvodní šlehu, která zní jako kdyby ji složil Meat Loaf, Tobias napsal pro tohoto přímo na triko. Meat Loaf se natáčení nakonec vůbec nezúčastnil, tak ji autor musel nazpívat sám. I ostatní zpěváci (kupříkladu Herbie Langhans, který v půvabné skladbě „Draconian Love“ svým klidným hlubokým hlasem vytváří kontrast vůči Tobiho ječáku), rovněž tak i instrumentalisté podávají vysoce nadprůměrný výkon, přesně tak, jak od nich principál Tobias i značně zmlsaní fanoušci očekávají. V technickém provedení by se jakékoli chyby či nedokonalosti hledaly marně.
Příběhově se jedná o pokračování tři roky starého záseku „The Mystery Of Time“, o kterém autor uvádí, že je tentokráte již definitivně poslední. Ale jak všichni dobře víme, peníze ani zájem fanoušků nesmrdí, takže pokud bude dobrá prodejnost a návštěvnost koncertů (což víme, že bude), nejspíš nepotrvá dlouho a třeba Tobi přinese prohlášení o tom, že pracuje na dalším dílu. Osobně bych tipl, že tomu tak bude někdy ke konci roku 2018.
Hudba samotná je velmi vyspělým melodickometalovým dílem, které neleze do uší úplně samo a od vašich sluchových aparátů bude (alespoň ze začátku) vyžadovat pozornost a nasměrování adekvátním směrem. Za nejlepší položky bych označil střednětempou úvodní „The Mystery Of Blood Red Rose“ plnou barvitých a spletitých harmonií, kterými se půvabně proplétají sofistikované sbory. Pochopitelně nelze nezmínit chytlavou speedovku „Ghostlights“, svižné rádiové hitovky „Babylon Vampyres“ a „Unchain The Light“, jejichž refrény na milovníka melodiky působí stejně jako gurmánův pohled na kleště na korýše.
Finální pětka písniček splňuje kritéria té nejvyšší kvality žánru, ať už se jedná o klidnou, rozlučkovou „A Restless Heart“ nebo bonusovou „Wake Up To The Moon“. Naopak mě příliš nezaujala sedmiminutová, šlapavým tempem a kytarami vedená „Seduction Of Decay“, balada s andělským hlasem Sharon den Adel „Isle Of Evermore“ a některá nepříliš povedená místa v druhé a nejdelší „Let The Storm Descent Upon You“ (zajímavé je její umístění v tracklistu hned na druhém místě). Ostatní písně taktéž snesou srovnání s tím nejlepším, čím nás Tobias a jeho Avantasie už roky těší.
Z předešlých řádků lze vyčíst, že veškeré obavy z kvality nahrávky lze bez problémů hodit za hlavu. Tobias je ve vrcholné skladatelské i pěvecké formě, naprosto nic neponechal náhodě a "Ghostlights" lze považovat za souhrn všeho pozitivního, čeho jsme byli svědky na všech předešlých albech, ať se už jedná o chytlavé a zpěvné refrény, zpívané mnoha výtečnými vokalisty, precizní hodinářskou kytarovou práci, perfekcionistickou rytmiku nebo nenápadnou, o to však účelnější klávesovou podporu.
Kromě hudby samotné tak nutno pochválit i stále šťastnou ruku při výběrů zpěváků i o stupínek lepší produkci z rukou renomovaného Saschy Paetha, který se postaral (s kolegou Oliverem Hartmannem, kterého si dříve narození mohou pamatovat z neoklasicistních At Vance)
o převážnou většinu kytar, a klávesisty Mira Rodenberga, jehož mastering je jednou z ozdob alba, podobně jako krásně potemnělý obal. Zlepšení pozoruji hlavně v ještě vyváženějším poměru jednotlivých nástrojů a kousavějších kytarách. Za povšimnutí stojí i to, jak Tobi s humorem sobě vlastním nijak neřešil únik alba na internet více než měsíc před oficiálním vydáním a celé to okomentoval pouze vtipnou hláškou.
Kol a kol, lepší než o albu číst je rozhodně je si jej pustit a nechat se unášet do víru Světel duchů. Přejme Tobimu i celému jeho týmu, aby síly a elán vydrželi i dále, například pro další album Edguy…
|