RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Koukám, že dnes je na netu za 15 euro, což není...

RISK - The Reborn
Výborná deska od začátku do konce nemá chybu...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Jo jo, nejdražší cd mojí sbírky. Tehdy jsem za ní...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Z poslední desky hráli "Best Time", "Mass...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
„Budeme hrát polovinu nového alba a ne jen staré...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Miloval som Devina, aj som nejake 2-3 koncerty...

DIAMOND ALICE - Diamond Alice
Mne to veľmi sadlo. Dokonca až tak, že napriek...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
je pravda , že ani SYL ma už ku konci nebavil......












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




WHITE SKULL - The Dark Age

Přichází doba temna…

Optimisté mohou na tohle tvrzení pohlížet s nadějí. Páté album White Skull se totiž koncepčně zaobírá jednou z temných kapitol lidské historie, dobou inkvizice. A po zkušenostech se šťavnatým zpracováním severského výletu a římsko-egyptského románku by jeden mohl netrpělivě očekávat, co z bílých lebek vypadne tentokrát. V tomto případě však budou mít navrch pesimisté, kteří si úvodní větu vztáhnou nikoliv na hudební námět, alébrž na jeho finální vyznění. Náhrada za Federicu de Boni, argentinec Gustavo Adrian Gabarro, docela razantně pozměnil tvář kapely. Ač určitá podobnost s výrazem Federicy, zejména pak agresivní naštvanost, je víc než patrná, přece jen tomu chybí lehkost a švih. A společné hledání symbiózy italského (či snad evropského, neb rukopis Tonyho Fonta a B.B. Nicka Savia se často obrací k německým pramenům) lehkonohého power metalu se strohým a řízným power metalem amerického střihu nějak nefunguje. Na straně jedné White Skull začíná stále výrazněji používat klávesy, na straně druhé se kapela snaží přiblížit hrubozrnnému Gabarrovi. Dovedu si představit tohohle křiklouna třeba v řadách zaoceánských Cage, hrnoucích těžkotonážní hevík, ale v kombinaci s italskými melodiky mi z toho vylézá těžký kompromis na obou stranách a docela nepůvabné přitvrzení výrazu White Skull. Co z toho, že Gabarro si je jako vokalista poměrně jistý a díky svému nervnímu vyklepanému projevu je i poměrně výrazným poznávacím znamením, když ve chvíli, kdy se má udržet na dlouhých táhlých tónech, začíná prazvláštně „mečet“? Co z toho, že White Skull dokáží vypálit svěží nadýchnutý nápad, když jej vzápětí (zpravidla ve chvíli, kdy se do toho opře Gustavo) docela brutálně znásilní?

Budu-li mermomocí hledat výrazné okamžiky, skončím u zlomků jednotlivých skladeb. Jak výstražně vytrčený prst inkvizitora působí zjištění, že nejpovedenější záležitostí je závěrečná pohodová kytarová instrumentálka „Theme For The Innocence“ a jediná skladba, které nelze prakticky nic vytknout je baladická „Voice From The Heaven“. Píseň, která má dojemnou atmosféru, píseň, kde Gabarrovo hlasové chvění zapadá do plačtivé atmosféry naprosto přirozeně a neruší dojem z klasicky vypjaté citovky. Z rychlejších skladeb si dovolím vyzdvihnout následující „Devil´s Woman“. Chrámová hudba, teatrální chorál, výpravná barevná skladba s výraznými změnami temp a nálad. Připomíná vám to něco? No jistě, právě tady znějí White Skull nejitalštěji (a chtělo by se říct, že pokud někde hledat ducha starých nahrávek, tak právě pouze zde). Úvodní, téměř speedovou titulní „The Dark Age“, „Torture“ s chytlavým sborovým zpěvem, i „The Edict“ s velice zpěvným refrénem znehodnotí svým kozlíkováním Gustavo. „A New Handbook“, skladba v refrénu silně načichlá Boltendahlovic hrobníkem, se trápí díky nevýraznému zbytku písně. Abych neházel všechnu vinu jen na Gustava (i když v něm vidím hlavní příčinu všech potíží), je na místě ukázat i skladby, kterým nezvykle schází jakákoliv myšlenka, které by bylo možné se zachytit – kam např. zmizela ta přitažlivost kláves v „New Crusade“…

A tak nejpozoruhodnější na celé desce je asi skutečnost, že pro latinskoamerický trh kapela připravila verzi nazpívanou ve španělštině. Nechci říct, že tohle album je totální propadák. Jen se nemohu zbavit dojmu, že se vůbec nepodařilo skloubit styl White Skull s hlasovými dispozicemi nového frontmana a celá deska působí strašně křečovitě. Dnes, s odstupem, můžu říct, že si s touhle deskou prostě nerozumím. V době jejího vydání jsem byl naprosto znechucen a představovalo pro mě jedno z největších hudebních rozčarování roku 2002. A v duchu jsem tajně doufal, že pokud ještě někdy bílá lebka zaklapá čelistí, že u mikrofonu bude stát někdo jiný. Kdokoliv jiný. Inu, doba temna dotažená do dokonalosti…

Savapip             


www.whiteskull.it

Seznam skladeb:
1. Penitenziagite
2. The Dark Age
3. Grand Inquisitor
4. Maid of Orleans
5. New Crusade
6. The Edict
7. Voice From the Heaven
8. Devil's Woman
9. Torture
10. A New Handbook
11. Sentence of Death
12. Theme for the Innocence

Sestava:
Gus Gabarro - zpěv
Max Faccio - kytary
Tony Fonto - kytary
Fabio Pozatto - baskytara
Alex Mantiero - bicí

Rok vydání: 2002
Čas: 52:27
Label: Frontiers
Země: Itálie

Diskografie:
1995 – I Won´t Burn Alone
1997 - Embittered
1999 - Tales From The North
2000 - Public Glory, Secret Agony
2002 - The Dark Age
2004 - The XIII Skull
2006 - The Ring Of The Ancients

Související články:
WHITE SKULL - I Won´t Burn Alone
WHITE SKULL - Embittered
WHITE SKULL - Tales From The North
WHITE SKULL - Public Glory, Secret Agony


Vydáno: 15.05.2008
Přečteno: 4727x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.18268 sekund.