6.12.2019
L.A. GUNS
Bez ohlášení vychází vánoční EP kapely, kterou vede ..více

6.12.2019
HELLOWEEN
Němečtí klasici budou mít novou desku. Ta právě ..více

6.12.2019
SIGNUM REGIS
Jako třetí videoklip ze svého nového alba zpracovali ..více

6.12.2019
BENEATH MY SINS
Francouzští symfonici BENEATH MY SINS avizují, že jejich ..více

6.12.2019
Předvánoční blešák muziky na Echoes
Již po šesté v předvánočním čase probrala redakce ..více

6.12.2019
THE FIALKY
THE FIALKY spolu s přáteli vyráží na tři poslední ..více


EUROPE - Start From The Dark
...mně se ta deska nelíbí. Ne kvůli stylové z ..

EUROPE - Start From The Dark
Měli se vrátit k heavy metalu/hard rocku prvníc ..

EUROPE - Start From The Dark
Mne sa pacia len prve 3. Ale toto som si minule pu ..

EUROPE - Start From The Dark
Za mně je Stark páradní soudobá deska s povede ..

EUROPE - Start From The Dark
skoro všechna alba poscomebackové scény ve sbí ..

EUROPE - Start From The Dark
Já jsem ta druhá strana společnosti, kterou Eur ..

EUROPE - Start From The Dark
A tady já dávám desítku! Comeback jak hovado, ..

KAATO - Slam!
debut je suprovy a dvojkou to koncí? 8/10 ..

Černé vrány při comebacku trochu blednou...
Legitimní sice je, ale prostě mě osobně vadí, ..

Černé vrány při comebacku trochu blednou...
Blednou? Co to je za dementní spekulace? Co Motle ..
Za poslední měsíc:
AMON AMARTH, ARCH ENEMY, HYPOCRISY - Praha, Tipsport aréna, 17. 11. 2019
1474x

BLIND GUARDIAN - Twilight Orchestra: Legacy Of The Dark Land
1292x

ARAKAIN - Warning!
1267x

PRETTY MAIDS - Undress The Madness
1049x

EUROPE - The Final Countdown
1032x

ARAKAIN - Restart
1012x

článků celkem: 7303
recenzí: 5982
reportů: 569
rozhovorů: 382

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


TARJA - In The Raw

Tarja Turunen je v České republice skoro jako doma. Má tu několik koncertů do roka (včetně těch vánočních) a rovněž její desky se tu dobře prodávají. Pravidelně střídá metalové nahrávky s těmi, kde prezentuje klasickou hudbu. Přesto nová deska „In The Raw“ působí tak trochu nenápadně. Tarja má kolem sebe stálý tým lidí a muzikantů a tak „In The Raw“ příliš nepřekvapí. Tedy pokud jste slyšely předchozí dva počiny. Tarja sice deklarovala, že novinka bude pořádně tvrdá, syrová a nepřikrášlená, ostatně název na to upomíná. Ve výsledku však lze říci, že se zčásti jednalo o klasické promo řeči, v některých písních se Tarja ale skutečně ukazuje ve velice „syrovém“ světle
.
Hned úvodní „Dead Promises“ je totiž pořádnou metalovou vypalovačkou. „Šéfují“ tu ostré kytary (ale melodické nezůstávají pozadu) a riffy, ve kterých poznáte rukopis Alexe Scholppa (ehm, tedy pokud znáte Farmer Boys). Ve skladbě hostuje Björn „Speed“ (všudehostuju) Strid (Soilwork), který zapěje jednak čistě, tak i pořádně zagrowluje. Píseň má téměř mělo-death metalové parametry. Nechybí ani Tarjino obligátní operní prozpěvování „a-a-a-a-a-aaa“. Kytary jsou skutečně parádní a „Dead Promises“ patří rozhodně mezi nejlepší metalové skladby, které nesou Tarjin hlas. Jinak se rozhodně nedá říct, že by „In The Raw“ byla tvrdší než předchozí počiny. Ano, občas zní kytarověji, například v rock-metalové „Tears In Rain“ jsou místy kytary opravdu syrové a přirozené. Převažuje však tradiční tvář Tarjiných písní. I přes deklarovanou „nepříkrášlenost“ má nahrávka zkrátka bohatou produkci. V „Tears In Rain“ však zaujme ještě velice nečekaná pasáž, v níž hudba na chvilku skutečně zdivočí a následuje část, kdy píseň zcela změní svou atmosféru. Nelze opomenout ani velice povedenou práci kláves, které nejsou výrazné, ale příjemně dotváří auru písně (a koneckonců i celé desky).

„In The Raw“ obsahuje převážně písně na hranici rocku a metalu. Například vydařená „Goodbye Stranger“ s hostující Cristinou Scabbiou (Lacuna Coil) zaujme atmosférou z třicátých let a také fakt, že Cristina dostala opravdu velký prostor. „Railroads“ je zas kousek, který svou atmosférou vyvolává asociace s tvorbou Tima Burtona. Pohádkové, lehce bizarní a prostě – zvláštní. Překvapivě nejsilnější stránkou desky je její střed, kde jsou dvě rocku a metalu prosté skladby. Akustická balada „You And I“ je nádherná. Klavír, orchestrace a Tarjin procítěný zpěv tvoří dokonalou symbiózu. Skutečným vrcholem nahrávky je sedmiminutová „The Golden Chamber: Awaken / Loputon yö / Alchemy“, která na předchozí baladu přímo navazuje. Zde se už Tarja dostává k vážné hudbě. Jedna část písně je zpívaná ve finštině, krásné melodie a výkon zpěvačky dělá ze skladby skutečný umělecký kousek.

Hodně netypická je „Spirits Of The See“ jež překvapí velice hutnými, téměř doomovými riffy a takřka beznadějnou atmosférou. Velice výrazně se o slovo hlásí rovněž velice vynalézavé bicí. Píseň se stále mění a působí progresivně a neotřele. V posledních třech skladbách se Tarja více přibližuje své tvorbě z předchozích dvou alb. Více než sedmiminutová „Silent Masquarade“ by klidně mohla být na „Colours In The Dark“, ozvláštní ji hlas Tommyho Karevika (Kamelot) a tato spolupráce je jednoznačně úspěšná. Epičnost, symfoničnost a pořádně řízné kytary dělají z písně jeden z „taháků“ alba. Závěrečná „Shadow Play“ je dárek fanouškům symfonického metalu. V rámci žánru naprostá laskomina, epická, velkolepá a pro Tarju jak dělaná. Zde možná mnoho fanoušků zavzpomíná na Tarjino období u jedné nejmenované kapely.

Tarja na „In The Raw“ potvrzuje svou kvalitu a styl. Deska je velice pestrá a nabídne rozpětí od vážné hudby až po melo-death. V některých momentech je album opravdu syrovější než jeho předchůdci, přesto se nedá mluvit o zásadní charakteristice desky. Ta pokračuje ve směřování minulých dvou počinů. Tarja a její kapela mají velice dobré a kreativní nápady, takže album umí i překvapit či nabídnout skutečně excelentně napsané skladby. A navíc „In The Raw“ nepřestává bavit ani po mnoha posleších.

Supermartonátor             


tarjaturunen.com

YouTube ukázka - Tears in Rain

Seznam skladeb:
1. Dead Promises
2. Goodbye Stranger
3. Tears in Rain
4. Railroads
5. You and I
6. The Golden Chamber: Awaken / Loputon yö / Alchemy
7. Spirits of the Sea
8. Silent Masquerade
9. Serene
10. Shadow Play

Sestava:
Tarja Turunen - zpěv
Alex Scholpp - kytara
Kevin Chown - baskytara
Christian Kretschmar - klávesy

Rok vydání: 2019
Čas:57:20
Label: earMUSIC
Země:Finsko
Žánr: Symfonický rock/metal

Diskografie:
2006 - Henkäys ikuisuudesta
2007 - My Winter Storm
2010 - What Lies Beneath
2013 - Colours in the Dark
2016 - The Shadow Self
2019 - In The Raw

Související články

Foto: archiv Tarji Turunen


Vydáno: 04.12.2019
Přečteno: 575x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.16656 sekund.