Ikony Kamila Střihavky

ikony.jpegUž to bude nějaký pátek, kdy se na televizních obrazovkách poprvé objevil pořad Ikony Kamila Střihavky. Dokument, ve kterém jeden z nejlepších českých zpěváků zpovídá hudební osobnosti, jež měly vliv na jeho vývoj nebo si jich prostě a jednoduše váží. První série z roku 2022 měla úspěch, a proto se Kamil ve spolupráci s týmem režiséra Miloslava Levka rozhodl pro pokračování. Letos se rozjela již pátá sezóna, tedy nejvyšší čas, abychom Ikonám věnovali pozornost i na našich stránkách.

Jak známo, Kamil Střihavka začínal jako metalový zpěvák a je skvělé, že tento kus své minulosti v Ikonách akcentuje. Během uplynulých čtyř sezón pozval k rozhovoru Aleše Brichtu, Milana Špalka, Ladislava Křížka, Honzu Toužimského nebo Jirku Urbana, v té aktuální již přišla na řadu Tanju, a brzy se dočkáme epizody s Vlastou Henychem. Vidět takovou sestavu (víceméně) metalových jmen v běžné televizi je věc rovna zázraku. Rozhovory většinou probíhají v domovech zpovídaných, což má nesporný vliv na jejich otevřenost a sdílnost. Střihavka obstál i jako moderátor, umí reagovat bezprostředně a je zřejmé, že během sérií v této činnosti nabyl takřka suverénní jistotu.  

strihavka.jpg

Zajímavé jsou samozřejmě i další díly, ve kterých tvůrci nemohli vynechat barda Petra Jandu (ten dokonce celou show rozjížděl), Kamilovy souputníky z nejrůznějších projektů, a mnoho dalších. Jen namátkou lze vybrat nadmíru zajímavé epizody s Michalem Pavlíčkem, Danem Bártou, Ondřejem Soukupem nebo Michalem Žáčkem. 

Mimořádné zpestření znamenají závěrečná hudební čísla. Stalo se zvykem, že si Kamil s každým hostem střihne "jam session" a nutno zdůraznit, že některá vystoupení mají vysokou autorskou kvalitu, jiná překvapí - vzhledem k formátu seriálu - svojí propracovaností (např. motorkářský "videoklip" s Honzou Toužimským), a téměř všechna bez výjimky jsou unikátní. To celé ve vynikající režii Miloslava Levka, který už se v minulosti blýskl dokumentem Motorband: Restart. Ikony Kamila Střihavky jsou pro rockery hodnotnou a hlavně zábavnou podívanou. 

Petr Štěpnička
★ 8/10
Vydáno: 14. 2. 2026
Přečteno: 454x

Komentáře

b.wolf, 14. 2. 2026, 08:45

Za pořad jsem rád,Kamil je i v tomhle skvělý, jenom důsledně ignoruje Moravu, zřejmě (kromě nedávno uvedené Táni Kauerové (Pařízkové) nic. A rozhodně by tu ikony našel, např. Progres 2... 8/10

[ zpět nahoru ↑ ]