Když se rozpadne kapela, ještě ke všemu tak kultovní, jako byli Hanoi Rocks, vždycky se na trhu vyrojí různé výběry a kompilace. Některé absolutně nesmyslné, jiné představující skutečnou sběratelskou hodnotu. A do té druhé kategorie patří i kolekce „Ripped Off – Odd Tracks And Demos“. Tady si skutečný fanoušek finských glamrockových cikánů přijde na své. Nejedná se totiž o žádný výběr, který by jen chronologicky mapoval kariéru kapely, ale o skutečné lahůdky, které nebyly ke slyšení na žádném řadovém albu.
Samozřejmě i tady jsou různé verze starých klasik jako „Café Avenue“, „Taxi Driver“, „Malibu Beach Nightmare“ či „Until I Get You“. To ale není všechno. Pak jsou tu věci nadmíru cenné. Ať už je to úvodní svižná „Shakes“, punkový nářez „In The Year ´79“ nebo houpavý kousek „Oil And Gasoline“. To vše ve slušném zvukovém kabátku. Třešničku na dortu představuje coververze skladby „Black Sabbath“ (od koho asi?), kde si své místo frontman Michael Monroe vyměnil s dnes již zesnulým bubeníkem Razzlem, protože jeho skřehotavý hlas má mnohem blíž k Ozzymu než ten Monroeův.
Vydání „Ripped Off“ jen demonstruje, jak velký byl vliv Hanoi Rocks na celou hudební scénu. Hanoi Rocks sice nebyli první, kdo zkřížil glam rock s punkem, to už předtím dělali třeba New York Dolls. Ovšem dokázali tenhle kříženec dostat blíž k lidem už pro svou chytlavost, transvestitní image Michaela Monroea a skutečně chytré skladby plné neskutečných nápadů. Škoda jen, že se jejich rychlík v roce 1984 zastavil po tragické smrti Nicholase „Razzle“ Dingleye (jeho smrt má na svědomí zpěvák Mötley Crüe Vince Neil, který, napumpovaný chlastem a drogami, způsobil dopravní nehodu, při které se mu nic nestalo, ale jeho spolujezdec Razzle zaplatil životem). Druhý pokus vstoupit do stejné řeky už provázeli personální kotrmelce, a i když všechny tři poslední alba jsou zdařilá, nepodařilo se jim navodit atmosféru původních Hanoi Rocks.
Ovšem odkaz, který zanechali je nesmazatelný. Jako ke svým vzorům se k nim hlásí nejen Mötley Crüe, ale i celá plejáda amerických kapel, počínaje Poison přes Skid Row až po Guns n´Roses. Dokonce i předák Metallicy James Hetfield odehrál pár koncertů turné „St. Anger“ v tričku s logem téhle finské legendy. Větší pocty snad už ani nemůže být. Proto i bodování této kolekce je bezpředmětné.
|