Je zimní čas, který padne jako ulitý temně pochmurným kapelám. Proč si tedy nezavzpomínat na silné melodie, které vyrostly v „našich“ luzích a hájích. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY (dále jen jako SSOGE) je slavná folk doomová moravská formace, která se již po několik let těší velké fanouškovské oblibě. Nebudu však vychvalovat její současné úspěchy, ale vrátím se hezky na začátek, k první etapě této české temné krásky.
Silent Stream of Godless Elegy – Iron
Byla polovina 90. let, Česko v této době vyšlapalo svoji první demokratickou pětiletku a kdesi na Moravě vzniklo něco nadpozemského. V roce 1995 vydali SSOGE demo s názvem „Amber Sea“, které bylo základem jejich debutu „Iron“, jenž se narodil o rok později. Přestože doomoví velikáni jako Paradise Lost a Anathema se začali vydávat nemetalovými směry, Silenti svoji zádumčivost vzali pevně do rukou a zasadili do naší doby naprosto dokonale. „Iron“ se nese v pomalých tesknivých tónech, které vytváří mráz po zádech se stoprocentní jistotou, a místy dojímá, a to bez nadsázky. Prim hrají neuvěřitelně silné housle Zuzky Zamazalové, které dají celé produkci zajímavý folk nádech, a zejména charismatický hrubý vokál Petra Staňka (dnes Liveevil). V případě SSOGE je nutno zaměřit se i na textovou složku alba, protože tady se nejedná jen o pouhý doplněk k hudbě, to je prostě poezie… Nezbývá než dodat, že tímto kotoučem si kapela připravila kostky k vydláždění českého metalového vrcholu.
Silent Stream of Godless Elegy – Last
…Last Night
with your Mysterious Beams
with your Cold Silence
I want to See you Again
I want to Hear your Voice
silent Night, your cold Light
and my Black Bloody Soul…
Silent Stream of Godless Elegy – Behind The Shadows
O dvě léta později, v roce 1998, vzniklo album „Behind The Shadows“. Úspěch debutu kapele zajistil nejen vydání u mnohem většího labelu, a to moravského Redblacku, ale také koncerty s metalovými guru The Gathering či Cradle of Filth. Druhé album pojali živěji a hitověji než debut, kouzlo se tím však v žádném případě neztratilo. SSOGE promítli do skladeb více sebevědomí, a tím upevnili formu svého vyjádření. K houslím se přidalo i temnější violoncello, jež folkovou doomovost výborně vystihlo a dalo další tvář; konečně zazněl i ženský zpěv. Ačkoli Zuzka nepředváděla se svým vokálem kdovíjaké artistické výkony, její hlas do celého konceptu dokonale zapadl a vytvořil tím nezaměnitelnou atmosféru.
Silent Stream of Godless Elegy – Wizard
I'm sitting in front of the blank picture, looking
Old and tired, tired and old, without wings of
magics
I'm alone like pain in me
a thousand years is so long a time, I'm an old
wizard indeed
Bloody tears fall down to the empty hands from the
strange eyes…
Silent Stream of Godless Elegy – Themes
Příběh se uzavřel s posledním albem první etapy „Themes“. Nahrávka z roku 2000 s sebou nese i poměrně dlouhou cestu k posluchači, neboť je lehce odlišná od předchozích dvou. Poslechově je více zaoblená a obroušená, čpí z ní muzikantská vyspělost, ale zároveň i určitá chaotičnost. Možná se do ní promítly počínající rozpory uvnitř kapely. Každopádně hudba se zrychlila, sound zhutněl, Staňkův vokál místy zhrubl až ke growlingu, housle se upozadily a přibyla dynamická skočnost. Pozoruhodný je fakt, že na poslední místo tracklistu byla umístěna česky zpívaná skladba „Hrob“, která, ač je zpívaná mateřštinou, zní velmi dobře a smysluplně. „Themes“ je prostě jiné, avšak neméně výborné album, přestože z původní folk doomové stezky nabralo trochu jiný směr.
Silent Stream of Godless Elegy – We shall go
…We shall go - so let Bells Ring
We shall go - through Endless Plains
We shall go - through Beautiful Gardens
We shall go - through Pain and Ecstasy
We shall go - Armoured in Blood
We shall go - Loaden with Guilt
We shall go - Knowing of Sin
We shall go - through Pleasure and Pain…
A jaké události následovaly? SSOGE získali v roce 2001 cenu Anděl v kategorii hard & heavy. Následně došlo ke změně prakticky celého personálního obsazení, jež dalo vzniknout nové, druhé etapě této formace. To už je ale příběh jiný. Tato historie patří těm, kterým v krvi koluje láska silnému a emotivnímu moravskému doomu devadesátých let.
|