29.05.2020
THE DOORS
Po deseti letech se s novou sólovkou hlásí kytarista ..více

29.05.2020
DOKKEN
I když se stále mluví o nové desce této americké ..více

29.05.2020
STRYPER
Podle zpěváka Michaela Sweeta dokončují tito američtí ..více

29.05.2020
SORCERER
Švédská kapela, kde působí někdejší basista Tiamat ..více

29.05.2020
MOUNTAIN WITCH
Němečtí milovníci mixu stoner rocku, doom metalu a ..více

29.05.2020
ANCILLOTTI
Po čtyřech letech se s novým studiovým albem hásí tato ..více


MERCYFUL FATE - Mellisa
...prvních pět Diamondových alb, ale uznávám, ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
debutem je takový nářez, že mě na dlouho při ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Mercyful fate jsou hlavně texty Kinga Diamonda. A ..

MAD HATTER - Mad Hatter
Hudebně parádní přímočarý power speed, i kd ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
S názorem, že Mercyful Fate byli extrémní meta ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Já na hudbě MF nevidím vůbec nic blackmetalov ..

MOONSPELL - Wolfheart
Hm, tak tady je u mě jasno. Jedna z mých nejobl ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Příchod Krále diamantů ve velkém stylu. Ačko ..

MOONSPELL - Wolfheart
Tak tady není o čem,zrodila se moje celoživotn ..

MOONSPELL - Wolfheart
Díjy za komentář. Popravdě nevím. Nyní ne, a ..
Za poslední měsíc:
Zdeněk ČERNÝ (TITANIC) - Kluci se vyblbnou v Cradle Of Filth a v Titánech budou klidnější
1277x

VAN HALEN - Balance
1005x

Adrian TĂBĂCARU - Lucifer-A rock opera
887x

Michal PIXA (VISACÍ ZÁMEK) - Čas letí jak splašená punková kráva
864x

VAN HALEN - Van Halen III
778x

TRIVIUM – What The Dead Men Say
761x12.06.2020
GOSPEL OF THE FUTURE, DROM, OR, atd......
Dub nad Moravou, začátek od:13:00, vstupné:

12.06.2020
TASS, HAKMAK, MARASTIC BLUES, POZOR MAMUT...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

13.06.2020
KÚROVEC, VPV, SALAZAR, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150článků celkem: 7667
recenzí: 6300
reportů: 571
rozhovorů: 410

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ALANIS MORISSETTE - Jagged little pill acoustic

Po deseti letech vychází kanadské písničkářce Alanis Morissette další hudební počin. Českými hudebními kritiky nepříliš vychvalované album, vyzývavé svým obsahem – interpretka přetočila své album „Jagged little pill“ do akustické podoby.

Když jsem toto CD začala poslouchat poprvé, musím přiznat, že jsem na jeho obsah byla dost zvědavá. Prvotní počin, naopak hudebními publicisty notně vychvalovaný, mě totiž osobně příliš nezaujal. Pilotní megahit „Ironic“, který tehdy obletěl celý svět a vynesl mladičkou Alanis do celosvětových hudebních sfér, jsem tenkrát zaregistrovala více než kvůli písničce samotné spíš díky zajímavému videoklipu.

Album mě příjemně překvapilo a předčilo mé očekávání. Drzost a tvrdost z prvního počinu sice chybí, ale nahrazuje ho vyzrálý zpěv zvládající mnoho rejstříků s bravurní dokonalostí, což je patrné např. ze skladby „You Learn“. Na albu je celkově méně hysterie a více zpěvu – možná tak by se dalo jednoduše charakterizovat. Podle mého názoru by mohlo být i přes protesty některých žurnalistů komerčnější a tedy všeobecně poslouchatelnější záležitostí i přes svůj víceméně nekomerční kabát. Akustické pojetí skladeb s desetiletým odstupem vyvolává poklid a mír na jedné straně a na druhé má jakýsi skrytý hudební sexapel – i v této a první pohled uhlazenější podobě z něj srší energie. Jistě, není to album na první poslech a ti, kdož mají interpretku rádi právě pro vlastnosti, pro které já ji dříve „nemusela“, možná budou nad akustickou verzí ohrnovat nos. Možná někoho nezaujme na první pohled písnička jako megahit, jak tomu bylo například u zmiňované mediálně rotované „Ironic“. Přesto mají ale skladby i po letech náboj a mají podle mého názoru i něco navíc – přibyla kvalita na projevu a jakési něžné a procítěné „něco“. Nová akustická Alanis dává vyniknout písničkám bez krás a šperků v podobě nafintěných aranží a kompozic. Při poslechu máte pocit, jako by Alanis seděla u vás v obýváku a kromě muziky vám nabídla i kousek ze svého já. Podle mě má toto CD větší tah na bránu, než jeho mladší akustický bratr, unplugged pro MTV z roku 1999. Album je v podstatě stejně řazené jako původní „Jagged little ill“, písničky nejsou nijak zvláště přearanžované, jedině snad lze zmínit změny temp nebo zajímavý harmonický úlet ve slokách „Hand In My Pocket“ (docela by mě zajímalo, jak takto písnička vznikala a jestli první harmonickou verzí byla ta skutečně první :-)

O tom, proč album vlastně vzniklo, je vedena řada diskusí, mj. jiné na internetových serverech jsem objevila názor, že si nejspíš potřebovala firma nebo Alanis ještě vydělat. Hm, ošklivě řečeno. Kdyby Alanis toužila po takové vývařovně, věřím, že by nám Jagged Little Pill neznělo akusticky, ale nějaký zkušený sampleman by nám z něj dělal „tuctucárnu“, možná by další tvůrce přidal do klipu nějakou tu žábu, možná rovnou i mloka, anebo by si chemicky pohráli s Alanis původní nahrávkou, nasadili by ji šroubovaně na jinou kostru a ještě by ušetřili za studio. Tady mi ale spíš připadá, že Alanis se dostala do stadia, kdy si zkrátka toto album mohla dovolit vydat – jak by řekla Anička Dajdou – „Phroč ne?“. Možná si byla interpretka i vydavatel vědomi toho, že album bude přijato rozpačitě, protože zkrátka většina populace není zvyklá podobné záležitosti poslouchat, ale připadalo jim vkusné a příznačné oslavit desetileté výročí poněkud originálním způsobem – a jen tak pro srandu si album natočit znovu.. Jsem docela zvědavá, jak si album povede v prodejnosti a poslechovosti. Zdá se, že přes své "mládí" zatím docela obstojně. Podle mého názoru se stane spíš ozdobou stojánku s cédéčky muzikantů, než běžných komercí zhýčkaných hudebních strávníků. Pak ho jistě přivítají fanoušci Alanis a v neposlední řadě i ti, kdo dovedou číst mezi řádky a nepodléhají prvnímu poslechu či nutnosti mít růži zabalenou v celofánovém pytlíku. Osobně přeji tomuto novému kulatému miminku hodně štěstí a moc mě těší, že se mi dostalo do ruky.

Jana Henychová             


www.alanis.com

Seznam skladeb:
1.All Really Want
2.You Oughta Know
3.Perfect
4.Hand In My Pocket
5.Right Through You
6.Forgiven
7.You Learn
8.Head Over Feet
9.Mary Jane
10.Ironic
11.Not The Doctor
12.Wake Up

rok vydání: 2005
Warner Music Czech Republic


Vydáno: 27.08.2005
Přečteno: 3355x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.15266 sekund.