16.10.2019
RUNNING WILD
Rolf Kasparek připomene svou kapelu novým materiáeml. ..více

16.10.2019
KEEL
Někdejší američtí hairmetalisté nabízejí svým ..více

16.10.2019
TAYLOR HAWKINS AND THE COATTAIL RIDERS
8.listopadu přijde s další sólovkou "Get The Money" ..více

16.10.2019
HER CHARIOT AWAITS
Nový projekt postavil kytarista progresivních Adrenaline ..více

16.10.2019
ECLIPSE
Hardrockeři ze Švédska přivítali ve svých řadách ..více

16.10.2019
BURNT OUT WRECK
Heavymetalisté z britských ostrovů, kde působí i ..více


EVERFROST - Winterider
Perfektní fošna! Letos mě nic tak nedostalo jak ..

SINNER - Santa Muerte
Pokud se mně to s něčím neplete, tak Sinner ud ..

CORELEONI - II
Asi sa Ronnie Romero nezúčastnil konkurzu do Got ..

THE 69 EYES - West End
Ač zdaleka nejsem vyznavačem gothiky, byl jsem n ..

DYMYTRY - Agronaut
Bude recenze Revoltera? ..

BLACKRAIN - Dying Breed
Jen pro upřesnění. Ca plane pour moi je cover s ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Já to rozseknu. Mělo vyjít v 12.10. 2018, ale v ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Jo jo o London.Nene nějak v říjnu 2018 jsem se ..

SAINT DEAMON - Ghost
Opravdu zbytečně dlouhému albu naštěstí pom ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Teď mluvíme o čem? O těch London? Ty jsou pře ..
Za poslední měsíc:
Kolinss (DEBUSTROL) - Spěcháme maximálně jen na pivo
1729x

ARAKAIN - S.O.S
1231x

ARAKAIN - Legendy
1085x

ARAKAIN - 15 Vol.1 & 2
990x

ARAKAIN - Apage Satanas
959x

SONATA ARCTICA - Talviö
936x27.10.2019
HOUBA, POZOR MAMUT, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

02.11.2019
ATOMOVÁ MIHULE, ČERSTVĚ NATŘENO, NEVIDIM, GIGIGANG, APPLE SPOKESMAN...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:19:00, vstupné: 150

10.11.2019
DOPETHRONE (can) sludge na evropský tour! GOSPEL OF THE FUTURE (cz) tuzemská ..
Praha - 007 Strahov, začátek od:20:00, vstupné: 23:00článků celkem: 7191
recenzí: 5883
reportů: 564
rozhovorů: 378

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ALANIS MORISSETTE - Jagged little pill acoustic

Po deseti letech vychází kanadské písničkářce Alanis Morissette další hudební počin. Českými hudebními kritiky nepříliš vychvalované album, vyzývavé svým obsahem – interpretka přetočila své album „Jagged little pill“ do akustické podoby.

Když jsem toto CD začala poslouchat poprvé, musím přiznat, že jsem na jeho obsah byla dost zvědavá. Prvotní počin, naopak hudebními publicisty notně vychvalovaný, mě totiž osobně příliš nezaujal. Pilotní megahit „Ironic“, který tehdy obletěl celý svět a vynesl mladičkou Alanis do celosvětových hudebních sfér, jsem tenkrát zaregistrovala více než kvůli písničce samotné spíš díky zajímavému videoklipu.

Album mě příjemně překvapilo a předčilo mé očekávání. Drzost a tvrdost z prvního počinu sice chybí, ale nahrazuje ho vyzrálý zpěv zvládající mnoho rejstříků s bravurní dokonalostí, což je patrné např. ze skladby „You Learn“. Na albu je celkově méně hysterie a více zpěvu – možná tak by se dalo jednoduše charakterizovat. Podle mého názoru by mohlo být i přes protesty některých žurnalistů komerčnější a tedy všeobecně poslouchatelnější záležitostí i přes svůj víceméně nekomerční kabát. Akustické pojetí skladeb s desetiletým odstupem vyvolává poklid a mír na jedné straně a na druhé má jakýsi skrytý hudební sexapel – i v této a první pohled uhlazenější podobě z něj srší energie. Jistě, není to album na první poslech a ti, kdož mají interpretku rádi právě pro vlastnosti, pro které já ji dříve „nemusela“, možná budou nad akustickou verzí ohrnovat nos. Možná někoho nezaujme na první pohled písnička jako megahit, jak tomu bylo například u zmiňované mediálně rotované „Ironic“. Přesto mají ale skladby i po letech náboj a mají podle mého názoru i něco navíc – přibyla kvalita na projevu a jakési něžné a procítěné „něco“. Nová akustická Alanis dává vyniknout písničkám bez krás a šperků v podobě nafintěných aranží a kompozic. Při poslechu máte pocit, jako by Alanis seděla u vás v obýváku a kromě muziky vám nabídla i kousek ze svého já. Podle mě má toto CD větší tah na bránu, než jeho mladší akustický bratr, unplugged pro MTV z roku 1999. Album je v podstatě stejně řazené jako původní „Jagged little ill“, písničky nejsou nijak zvláště přearanžované, jedině snad lze zmínit změny temp nebo zajímavý harmonický úlet ve slokách „Hand In My Pocket“ (docela by mě zajímalo, jak takto písnička vznikala a jestli první harmonickou verzí byla ta skutečně první :-)

O tom, proč album vlastně vzniklo, je vedena řada diskusí, mj. jiné na internetových serverech jsem objevila názor, že si nejspíš potřebovala firma nebo Alanis ještě vydělat. Hm, ošklivě řečeno. Kdyby Alanis toužila po takové vývařovně, věřím, že by nám Jagged Little Pill neznělo akusticky, ale nějaký zkušený sampleman by nám z něj dělal „tuctucárnu“, možná by další tvůrce přidal do klipu nějakou tu žábu, možná rovnou i mloka, anebo by si chemicky pohráli s Alanis původní nahrávkou, nasadili by ji šroubovaně na jinou kostru a ještě by ušetřili za studio. Tady mi ale spíš připadá, že Alanis se dostala do stadia, kdy si zkrátka toto album mohla dovolit vydat – jak by řekla Anička Dajdou – „Phroč ne?“. Možná si byla interpretka i vydavatel vědomi toho, že album bude přijato rozpačitě, protože zkrátka většina populace není zvyklá podobné záležitosti poslouchat, ale připadalo jim vkusné a příznačné oslavit desetileté výročí poněkud originálním způsobem – a jen tak pro srandu si album natočit znovu.. Jsem docela zvědavá, jak si album povede v prodejnosti a poslechovosti. Zdá se, že přes své "mládí" zatím docela obstojně. Podle mého názoru se stane spíš ozdobou stojánku s cédéčky muzikantů, než běžných komercí zhýčkaných hudebních strávníků. Pak ho jistě přivítají fanoušci Alanis a v neposlední řadě i ti, kdo dovedou číst mezi řádky a nepodléhají prvnímu poslechu či nutnosti mít růži zabalenou v celofánovém pytlíku. Osobně přeji tomuto novému kulatému miminku hodně štěstí a moc mě těší, že se mi dostalo do ruky.

Jana Henychová             


www.alanis.com

Seznam skladeb:
1.All Really Want
2.You Oughta Know
3.Perfect
4.Hand In My Pocket
5.Right Through You
6.Forgiven
7.You Learn
8.Head Over Feet
9.Mary Jane
10.Ironic
11.Not The Doctor
12.Wake Up

rok vydání: 2005
Warner Music Czech Republic


Vydáno: 27.08.2005
Přečteno: 3151x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.15803 sekund.