29.05.2020
THE DOORS
Po deseti letech se s novou sólovkou hlásí kytarista ..více

29.05.2020
DOKKEN
I když se stále mluví o nové desce této americké ..více

29.05.2020
STRYPER
Podle zpěváka Michaela Sweeta dokončují tito američtí ..více

29.05.2020
SORCERER
Švédská kapela, kde působí někdejší basista Tiamat ..více

29.05.2020
MOUNTAIN WITCH
Němečtí milovníci mixu stoner rocku, doom metalu a ..více

29.05.2020
ANCILLOTTI
Po čtyřech letech se s novým studiovým albem hásí tato ..více


MERCYFUL FATE - Mellisa
...prvních pět Diamondových alb, ale uznávám, ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
debutem je takový nářez, že mě na dlouho při ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Mercyful fate jsou hlavně texty Kinga Diamonda. A ..

MAD HATTER - Mad Hatter
Hudebně parádní přímočarý power speed, i kd ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
S názorem, že Mercyful Fate byli extrémní meta ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Já na hudbě MF nevidím vůbec nic blackmetalov ..

MOONSPELL - Wolfheart
Hm, tak tady je u mě jasno. Jedna z mých nejobl ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Příchod Krále diamantů ve velkém stylu. Ačko ..

MOONSPELL - Wolfheart
Tak tady není o čem,zrodila se moje celoživotn ..

MOONSPELL - Wolfheart
Díjy za komentář. Popravdě nevím. Nyní ne, a ..
Za poslední měsíc:
Zdeněk ČERNÝ (TITANIC) - Kluci se vyblbnou v Cradle Of Filth a v Titánech budou klidnější
1277x

VAN HALEN - Balance
1005x

Adrian TĂBĂCARU - Lucifer-A rock opera
887x

Michal PIXA (VISACÍ ZÁMEK) - Čas letí jak splašená punková kráva
864x

VAN HALEN - Van Halen III
778x

TRIVIUM – What The Dead Men Say
760x12.06.2020
GOSPEL OF THE FUTURE, DROM, OR, atd......
Dub nad Moravou, začátek od:13:00, vstupné:

12.06.2020
TASS, HAKMAK, MARASTIC BLUES, POZOR MAMUT...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

13.06.2020
KÚROVEC, VPV, SALAZAR, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150článků celkem: 7667
recenzí: 6300
reportů: 571
rozhovorů: 410

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MAELSTRÖM - Maelström

Když se v polovině loňského roku roznesla zpráva, že z kapely REA SILVIA odchází zpěvák a současně s touhle změnou se chystá změna názvu skupiny a odklon od čistě speedového vyznění někam do progresivnějších vod, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Netrvalo dlouho a v srpnu se objevilo první třípísňové demo nesoucí stejný název jako nově utvořená formace, tedy MAELSTRÖM.

Po prvním poslechu se však dostavily velice rozporuplné pocity, které musím se přiznat přetrvali až dosud. Hned zpočátku sice překvapí velice solidní zvuk, ale tím asi překvapení končí. Opravdu je zde citelný předem avizovaný žánrový posun, ale ještě by to chtělo trochu více originality. Kapela má v sobě jistě velký potenciál, avšak na svém prvním demu upadá spíše do provařených klišé. Žádná ze tří skladeb není nijak špatná, ale zároveň nemají dostatečnou sílu, aby nějak výrazněji oslovily. Pokud bych měl vybrat nějaký pomyslný vrchol, tak by to byl jednoznačně "Správnej směr". Je to možná trochu zavádějící, ale nedovedu se zbavit pocitu, že v mnoha pasážích slyším silnou inspiraci ARAKAINEM. V žádném připadě bych skupinu nijak nezatracoval a myslím, že se nás mohou ještě hodně překvapit. Zatím to ale nestačí na víc, než na mírně nadprůměrné hodnocení. Zároveň se však těším na to, s čím přijdou na řadové desce.

Čárlie             

V polovině roku 2005 se objevila na stránkách plzeňské speedmetalové skupiny REA SILVIA zpráva, že z kapely odešel zpěvák, čímž došlo i k ukončení činnosti skupiny. Ostatní členové nelenili a přesunuli své aktivity do nově vzniklé skupiny Maelström. A o tom, že nehodlají zbytečně ztrácet čas, svědčí demo „Maelström“, které neprodleně vydali a které se na mě právě zubí z přehrávače.

Co se oproti dobám Rea Silvia změnilo? Řečeno slovy samotných muzikantů: „došlo ke změně zpěváka, ale změnil se i název, styl a celkové směřování. Nový styl přináší posluchačům úderné skladby, ostré kytary, silný hlas a v neposlední řadě našlápnuté bicí.“ Jo, je to tak, jak říkají. Mikrofonu se chopil Vasil Koban, který také napsal texty ke všem skladbám na tomhle demu. O názvu jsem se již zmínil, a tak jen na vysvětlenou, Maelström znamená obrovský mořský vír vznikající střetnutím dvou příbojových vln, vnikajících do mořské úžiny ze dvou protilehlých stran. I ta hláška o novém stylu odpovídá realitě v tom smyslu, že ke změně stylu došlo u samotné kapely. Jinak ale nečekejte žádnou revoluci ve vývoji metalu. Maelström se drží zaběhaných pravidel a mě z toho, ať natahuju uši sebevíc, stále leze Arakain. Ne snad, že by kluci bezhlavě opisovali, ale ta nálada, atmosféra, nasazení, zpěv, kytary, bicí i výše zmíněná údernost skladeb, jak říkám, už to tady bylo. Koneckonců, svého času neotřesitelná pozice Arakainu dostává díky personálním kolotočům poslední dobou tu menší, tu větší trhlinky a je logické, že dřív nebo později se najde dravec, který je odstaví na druhou kolej. Otázka, která se nabízí, vychází z toho, že i inspirace může vycházet nejen z těch nejsilnějších, ale i z těch slabších momentů. Tak tedy, mohou tím dravcem být Maelström?

Úvodní skladba „Nečekej“ na mě zrovna zvláštní dojem neudělala. Valivá, hutná, monotónní nálada, marně v tom hledám nějaký nápad. Vyřvávaný refrén, v kotli by se na něj dalo aspoň zahrozit, ale doma v obýváku vcelku nuda. U druhé skladby se mi nálada přece jen trochu zvedá. Variaci na oblíbené téma „Ikaros“ zpracovali Maelström docela netradičně, z textu mě (příjemně?) mrazí v zádech („raz si loktem cestu k slávě, dva maj sílu, jeden slábne, tří se domlouvají hůř na rovnej díl, nestřílej - fakt jsem se tě jenom ptal ... – to je vážně mazec!). Hudebně je to zajímavější než v první skladbě. Ta bezmyšlenkovitost z úvodu je pryč, chytlavá kytara mi nohama začíná pocukávat. Možná právě proto, že z téhle skladby na mě duch Arakainu (především z období Metalmorfózy) dýchá zatraceně zblízka. To nejlepší ale přichází nakonec. Pojmenovat tuhle skladbu „Správnej směr“ zavání trochu vizionářstvím, a pokud jde o mě, právě díky téhle skladbě to v konečném hodnocení bude palec směrem vzhůru. To je atmosféra jako sviňa. Tajemný motiv vystřídá melodicky vykřičený refrén a zase zpátky. Přímočará skladba, kterou Maelström věřím do poslední noty. A když se v závěru na moment přidá ještě druhý hlas, tak je to definitivně kopanec do vyšších sfér.

Takže suma sumárum, jednou nuda, jednou normál, jednou extáze. Že bych snad touhou po debutovém albu měl problémy s usínáním, to tedy nehrozí. Ale vzhledem k tomu, že ta extáze byla intenzivnější než nuda, určitě si název Maelström nechávám v hledáčku a rád se nechám překvapit.

Savapip 6/10

www.maelstrom.wz.cz

Seznam skladeb:
1. Nečekej
2. Ikarus
3. Správnej směr

rok vydání: 2005
čas: 14:13


Vydáno: 30.03.2006
Přečteno: 3124x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.17838 sekund.