PSYCHOSOMATIC - Clicking Sound of a Hammer Pulled Back
Celé trio dnes hodnocených kapel má dva společné znaky. Všichni do svých tónů hustí významný punkový element a zároveň ke své tvorbě přistupují s alespoň určitou dávkou nadhledu, což shledávám jako velmi sympatický strategický prvek na cestě k případnému úspěchu. Amíci Psychosomatic vznikli už v roce 1988, na jejich tvorbě to ale nepoznáte. Obsah teprve čtvrté řadovky „Clicking Sound Of A Hammer Pulled Back“ mohl spatřit tmu světa klidně v roce 1990, postupy jsou totiž stále totožné, škoda že i včetně zvukové produkce. V praxi to znamená rychle nakvedlanou rytmiku s energickým, ale postupem času splývavým efektem, kdy se i půlhodinová stopáž desky jeví jako zbytečně dlouhá. Album má proto daleko větší sílu, když si jej pouštíte po menších dávkách. Psychosomatici vlítnou na své posluchače bez zbytečného prodlení s nášupem „Chemical Burn“ a hned je jasné, o co jim půjde. Old school thrash, který nebere rukojmí, občas k síle přizve zmíněný punk nebo situaci odlehčí thrash´n ´rollovou pohodou. Skladby jsou přiměřeně krátké, žádná nepřesáhne délku tří minut, až na závěrečnou akustickou dohru „Downcast“ (čas 4:55), která znamená jakési terapeutické zklidnění po předešlé psycho masáži, jejíž nepřerušované sjetí doporučuji pouze na vlastní nebezpečí.
5,5/10
YouTube ukázka - Grand Mal Seizure
IMMINENT ATTACK - Welcome To My Funeral
Ještě více punkových ingrediencí zaslechneme ve druhém zápisu Brazilců Imminent Attack. Nejvíce tento půvabně nihilistický žánr ztělesňuje zpěvák Dinho, a to jak ve frázování, tak hlavně barvou svého hlasu, která silně evokuje Wattie Buchana z legendární skotské smečky The Exploited. Novinka „Welcome To My Funeral“ je rozsekána na patnáctku živelných kusů, které jsou zpravidla vedeny v rychlém crossoverovém tempu, někdy tak šíleném, že si to kytary s bicími na férovku rozdávají o vítězství v nejrychlejší rytmickém náklepu metalové historie („Time For Revenge“, „Defyning Gods“). Z důvodu dynamiky se samozřejmě musí občas zpomalit či příjemně zasólovat („Devil´s Tatoo“), středobodem ale vždy zůstane akcelerační smršť a naléhavost vokálních frází, které ve své sugestivní drzosti připomínají třeba rané Green Day nebo The Offspring. Ve společnosti adekvátně drtivých riffů pak disponují podmanivě zlým agresivním nábojem (refrén „Kill Or Be Killed“). A proto velmi zamrzí zvuk, který sice není zmršený, ale nedopřává kytarám dostatečný důraz a ty proto neřežou s adekvátní silou. Kdyby tomu tak bylo, Brazilci by svým druhým počinem mohli téměř konkurovat tak skvělým partám, jako Municipal Waste nebo Iron Reagan. Je to škoda, každopádně hudba svoji kvalitu má a je nutné ji doporučit tak jako tak. Když to máte rádi rychle a intenzivně, Imminent Attack jsou pro vás správnou volbou.
6/10
YouTube ukázka - Work Buy Die
SIBERIAN MEAT GRINDER - Siberian Meat Grinder
A to samé platí i pro debut ruských machistů Siberian Meat Grinder, přičemž se v tomto případě dostáváme o několik jakostních levelů nahoru. Tohle je totiž naprostá bomba! Na své přijdou nejen thrasheři, ale třeba i skejťáci a samozřejmě pankáči, kteří do toho jdou bez okolků a natvrdo. Příměs hardcore punku je v jedenáctce skladeb neoddiskutovatelná, hudebníci se ale nezříkají ani melodií a samozřejmě crossoveru, jenž je z logiky věci všudypřítomný. Příjemné zpestření znamená dvojice zpěváků Roberta a Vladimira, kteří se poutavě doplňují a hlavně si umí své linky pěkně nafrázovat či vyloženě skandálně vyřvávat, což bývá až chronicky nakažlivé, nejednou jsem si v této souvislosti vzpomněl na svého oblíbence Billy Milana a jeho kapelu M.O.D., která dle posledních zpráv zase obnovuje činnost. Pokud se hudby týká, pak zde máme k dispozici několik strhující energií nasycených nářezů, jež jsou naštěstí doprovozeny dobrým zvukem a nic tak nebrání v plnohodnotném vychutnání slyšené agrese. Skladby přitom vynikají nápaditostí a srší jeden chytlavý riff za druhým. Třešničkou na dortu se stává závěrečná skáčková juchanda „Fire In The Heart“, která je nazpívána v ruštině, což dodává skladbě (nečekanou) přidanou hodnotu. Vedle brilantních Švédů Dr. Living Dead! jsou tak Rusové dalším důkazem, že kvalitní crossover už dnes není striktně americkou záležitostí. Pro mě osobně jde o jedno z nejlepších alb roku!
9/10
YouTube ukázka - Walking Tall
|