WARNING SIGN - Left To The Sharks
Dnešní trio kapel je značně rozmanité. Každá thrashmetalový žánr obohacuje o jiné styly, v případě prvního spolku Warning Sign jde o tradiční osmdesátkový heavy metal. Ten se projevuje nejen v řadě instrumentací, ale především v melodickém zpěvu chlapíka se jménem Maxim Beaulieu, jehož hlasové zabarvení připomíná Todda Michaela Halla z Riot. Debutové album této kanadské party každopádně působí příjemně nevyzpytatelně, když úvodní, více než tříminutová instrumentálka se zajímavým názvem „Eat A Bag Of Hell“ o nějaké thrashové nadílce vůbec nevypovídá a ve své stavbě se kloní ke klasickým heavíkovým legendám ala Iron Maiden. Jako facka Heleny Růžičkové proto působí start následující skladby „Going To War“, kterou rozohní přímočará riffová smršť, jež působivě kontrastuje s melodickými postupy. Dynamikou jsou protkány technické vyhrávky songu „Doomsday Prediction“, přidají se i šlapavé sloky a zpěvný refrén. Staromilsky vyhecovaná rytmika titulní písně pak silně evokuje desku „Kill´Em All“ od Metallicy, a proto snad ani nemůže znít špatně. Po víceméně průměrném štychu „Make Them Fear Us“ následuje thrashový prasopal číslo dvě, tentokrát s názvem „Piercing The Veil“. Vrcholem se však stává až závěrečný opus „Shifting Sands“, jenž po úvodní baladické části přejde do působivých melodických motivů, včetně sóla s lahodně rozjařenými kytarovými trylky. Vymazlené sólové party jsou vůbec zásadním stavebním kamenem ve tvorbě autorů a znamenají – podobně jako v případě jejich krajanů Striker - jedno z hlavních lákadel kapely. Prvotina Warning Sign je každopádně obstojnou heavy a thrashmetalovou fúzí, která si své místo na slunci plně zaslouží.
7/10
YouTube ukázka - Left To The Sharks
ARTWAR - Covered In Blood
Také mexická smečka Artwar přichází s debutovým albem, a to přesto, že datum jejího vzniku míří až do roku 1999. Pokud jde o žánrový mix, tentokrát je do základní thrashové náplně vhozeno těžké deathové závaží. Výsledný krvavý cákanec je rozprostřen na velmi snesitelné půlhodinové ploše, jeho ostré tvary navíc zdůrazňuje slušná zvuková produkce. I zde je hlavním nositelem jiného stylu zpěv, o který se stará growlující maník s přezdívkou HG Punk. Fošna „Covered In Blood“ startuje svoji hru méně nápadně, když o prvních třech kusech můžeme mluvit jako o postupné přípravě k následným dvěma třetinám, ve kterých se teprve čtveřice muzikantů rozparádí ke správně vášnivému výkonu. Počínaje titulním songem začnou padat nekompromisní thrash´n´deathové laviny, které jsou, pravda, mnohdy tak urputné, že skončí dříve, než stihnou významněji strhnout naší pozornost („Architect Of Vengeance“). Většinou ale masakr, jenž se prožene reprákovou soustavou, zanechá adekvátně zlověstný dojem, jehož rohy nečekaně, ale líbivě zaoblují melodické vsuvky (sólo v „Conflict Free“, chytlavé výkruty v „Die To Dream“). Zkráceně řečeno, máte-li v oblibě thrash s deathovým přívlastkem, nenechte si debut Mexičanů ujít!
7/10
YouTube ukázka - Covered in Blood
INSANITY ALERT - Moshburger
Třetí subžánrová kooperace je mně osobně nejbližší. Rakušáci Insanity Alert už na svém dva roky starém debutu dokázali umně namíchat thrash metal s hardcore punkem, což jiným slovem znamená, že mastí starý dobrý crossover. Letošní nástupce „Moshburger“ na kvalitně rozehranou linii úspěšně navazuje, navíc je zaopatřen o chlup lepším zvukem. Název alba, zběsilý animovaný motiv na jeho přebalu, potažmo texty a vizuál kapely prozrazují, že muzikantům nechybí smysl pro humor, tak typický a důležitý pro danou škatuli. Standardem je rovněž krátká minutáž patnácti nových songů, celková hrací doba pak nepřesáhne půl hodiny. Fošně „Moshburger“ nic zásadního nechybí, jsou přítomny patřičně řízné kytary, jež generují chytlavě dynamické riffy, stejně tak po stránce nasazení je vše v naprostém pořádku. Ve svých nejlepších momentech se Rakušané vyrovnají americkým mistrům Municipal Waste, dokonce bych řekl, že je pro ně tato parta velkou inspirací. Deska nabírá postupnou gradaci, kterou koření vychytávky jako dětský zpěv („Lord Kill-A-Lot“), parodie na "pekelnou" stránku Slayer v "Pact With Satan" nebo dojezd štychu „Metal Punx Never Die!“, který kopíruje slavnou píseň „Don´t Cry“ od Guns N´Roses. Zápis „Moshburger“ (ten název mě fakt baví) je šťavnatým crossoverovým příspěvkem, u jehož poslechu stačí nasadit starou džísku s odznaky, otevřít pivo a rozjet pořádnou old-schoolovou párty.
8/10
YouTube ukázka - Why Is David Guetta Still Alive?
|