RAGE - Afterlifelines
Za mě jednoznačně toto období. Kromě...

RAGE - Afterlifelines
Za mě byl vrchol deska Trapped! a pak ještě The...

RAGE - Afterlifelines
To Oree: Jo, Rage vydali hrůzu desek a každý na...

RAGE - Afterlifelines
Je to zajímavé. Například v Japonsku nebo Německu...

RAGE - Afterlifelines
Ze mě byli Rage určitě nejlepší se Smolskim a...

RAGE - Afterlifelines
šly do uší i jiné desky Rage nebo debut Avenger,...

LUCA TURILLI - King Of The Nordic Twilight
Díky za recenzi. Poslouchám hard rock, ale tohle...

RAGE - Afterlifelines
Osobně si nemyslím, že hlavní smyslem sestavy se...

RAGE - Afterlifelines
Almanac bohužel nikoho nezajímá na rozdíl od...

RAGE - Afterlifelines
kdysi dávno viděl naživo s Viktorem a Mikem a...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




STROKKUR - Vantablack

Kapela Strokkur by se dala označit jako projekt klanu Johanssonů. Hlavním tahounem je tatík Anders, který si udělal jméno účinkováním u bojovníků Hammerfall, jeho synové Niklas a Karl pak zastávají kytaru, resp. basu a klávesy. Čtvrtým společníkem do party je zpěvák Mike Andersson, jenž se zná s Andersem ze spolku Fullforce. Lze říci, že vzhledem k těmto jménům je obsah debutu „Vantablack“ nečekaný a buď se na něm výrazně podepsal rukopis Johanssonových synů, nebo zde Anders s Mikem odtajnili skryté autorské touhy (možná jde o kombinaci obojího). Velmi zásadními žánrovými kameny jsou zde totiž industrial a moderna.

Stejně tak je ale kladen důraz na melodie, jejichž chytlavost by Švédům mohla závidět leckterá striktně powermetalová sebranka. Zmíněný mix do sebe dále absorbuje folkové prvky, gotiku, občasný harsh či scream a hlavně dance beaty, které pravděpodobně budou pro řadu konzervativněji smýšlejících posluchačů definitivním důvodem k ignorování kapely (pokud je neodradí už hutné indrustriální riffy), tím pádem se ale ochudí o mnoho vysoce melodických okamžiků, stejně jako chytře stavěné a hitovým aroma ovoněné písně. Švédové navzdory multi-instrumentálním orgiím nic nekomplikují a své kompozice vedou k jasně poslechovému cíli. Úvodní kusy „Song Of The Future“ a „Lock & Load“ v tomto ohledu obstojně naladí, v následující dvojici se pak pánové vyšvihnou k parádnímu a vysoce vtahujícímu hudebnímu představení.

„Souls Of Utopia“ baví svižným tempem, thrashově řezavými kytarami, hladce skluznými slokami a líbivými sólovými hrátkami, dočkáme se i čínsky laděných prvků a indiánských popěvků (to aby těch vlivů nebylo málo). Ostré heavíkové kytary, lákavé vícehlasy a další melody sólo s vyloženě tanečním podkladem (na albu ovšem zcela běžným), to jsou zase vrcholy fláku „Resurrection“. Poté přece jenom Švédové malinko poleví, rammsteinovsky dunivé riffy v „Divided Generations“ (se vzdálenou evokací klasiky „The Wall“ od Pink Floyd), ani šlapavá epika kusu „Never Too Late“ nedosahují jakostních standardů nastolených úvodem alba, nálada se ovšem velmi zvedne s nástupem titulní skladby, ve které atraktivní míchání industrialu a elektroniky (zaslechneme i krátký skrečing) s melodiemi dosahuje vrcholu, a to zejména díky úchvatně klenutému refrénu, za nějž autoři zasluhují jen a pouze absolutorium.

Další songy pokračují v nastoleném trendu, přičemž závěrečné duo „The Last Words“ a „Silence“ přece jenom uvolní těžké industriální otěže a ve víceméně pohodovém duchu zakončuje prvotinu švédské kapely. Na té lze najít několik much, kupříkladu pochodové tempo kvůli častému využití postupně ztrácí na působivosti, nicméně jako celek je možné album vnímat velmi pozitivně. Znamená totiž vítané osvěžení melodické scény, když si zde moderna podává spřátelenou ruku s power metalem a syrově chladné kytary jako vypadlé z industriálních hutí nacházejí polarizační vysvobození v lehoulince nadnášených melodiích. Zajímavé, osobité a hlavně povedené album.

Petr Štěpnička             


FB STROKKUR

YouTube ukázka - King of Shadows

Seznam skladeb:
1. Song of the Future
2. Lock & Load
3. Souls of Utopia
4. Resurrection
5. Divided Generations
6. Never Too Late
7. Vantablack
8. King of Shadows
9. Destroy
10. The Last Words
11. Silence

Sestava:
Mike Andersson - zpěv
Niklas Johansson - kytara
Karl Johansson - baskytara, klávesy
Anders Johansson - bicí

Rok vydání: 2017
Čas: 41:00
Země: Švédsko
Žánr: moderní metal/power/industrial

Diskografie:
2017 - Vantablack

Foto: archiv kapely


Vydáno: 12.01.2018
Přečteno: 4223x




počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
absolutna...PECKA......8. 02. 2018 10:51 Yuri


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09763 sekund.