EXARSIS - New War Order
Čtvrtá deska Řeků Exarsis s titulem „New War Order“ možná na první dojem zní jako nenápaditý řadový old-school výplach, při pečlivějším zkoumání se ale počáteční tuctovost začne jakoby zázrakem měnit v poměrně atraktivní a hlavně dosti návykový zážitek. Ostře zubaté riffy se zakusují čím dál hlouběji do slechů, nejčastěji rychlá tempa začínají stavět pozornost do latě, k tomu promakaná a nečekaně melodická sóla jako bonus. A když už se zdá, že pánové svůj thrashový stisk přece jenom trochu uvolňují, zazní osvěžující groovy vibrace a blast beaty v předposledním fláku „HAARP Weapon“, potažmo působivá kompoziční vrstevnatost v bezmála 8minutovém opusu „Human Project“. Nezbytným předpokladem úspěchu je nasazení hudebníků, v čele se zpěvákem Nickem, který do toho jde skutečně na plný vejce, jelikož se ovšem projevem řadí k ječícímu typu vokalistů, může jít někomu chvílemi na nervy (kupříkladu v kusu „Just Buried“, kde se snaží trumfnout snad i samotného King Diamonda). Tohle je zkrátka old-school do poslední kapky potu, včetně zvuku i obalu alba. Staromilci jsou proto srdečně zváni k poslechu, ostatním může být tohle dílo úplně v klidu ukradené.
6,5/10
YouTube ukázka - General Guidance
HELLION - Hordes of Witchery
Hororově laděný start skladby „Witchcraft“ uvádí na scénu kolumbijskou smečku Hellion. Následné metalové vyostření s punk´n´speedovými vibracemi a psychotickým skřekotem ala mladý Mile Petrozza jasně vymezí subžánrové choutky trojice hudebníků. Debut „Hordes Of Witchery“ spadá do kolonky „blackened thrash“ a jako takový mu dělá jenom čest. Nejlépe si přitom tahle parta vede v rychlých položkách, kterých je na albu většina a jež by ve své nekomplikované přímočarosti mohly být klidně nazvány démonickým rock´n´rollem. Fláky jako „Freedom Of Leather“ nebo „Dark Side“ musí fanoušky stylu bavit, v případě položky „Witch Lover“ je pak na místě aktivní zapojení krčních obratlů, nejlépe však celého těla. Právě v této skladbě se Kolumbijci vytáhli nejvíce, sugestivně naklepané tempo automaticky uvolňuje mozkové dopaminy, při vypiplaném a nečekaně melodickém sólovém partu už se zážitek přibližuje poslechové slasti. Ne vždy se takto zadaří, kupříkladu pomalejší štych „Danse Macabre“ téměř nemá co nabídnout, je ale pouhým stínem zářivých okamžiků, díky kterým se tito pekelní KolumBIJCI nemusí za svůj debut pranic stydět.
6,5/10
YouTube ukázka - The Hellish Call
F.K.Ü. - 1981
Tak tohle je lahoda! Švédská parta F.K.Ü. (Freddy Krüeger´s Ünderwear) se na scénu vrací čtyři roky po předchozím záseku „4: Rise Of The Mosh Mongers“ a zase vyučuje vysokou školu thrashingu s úzkým zaměřením na osmdesátá léta, včetně textové záliby v klasických hororech jako Pátek třináctého nebo Halloween. Psychotičtí vrazi z těchto slasherů vylézají ze záhrobí (kam je už několik režisérů poslalo, aby je jiní ve zpravidla ještě horším pokračování zase přivedli na svět) a je čas na zběsilý útěk. Rytmika alba „1981“ k něčemu takovému automaticky pobízí, když v podstatě od začátku do konce hrací doby nepoleví, jedna vichřice střídá druhou a skrýt se není kam. A kdo by se taky chtěl schovat před tak parádní thrashovou naháněčkou, kde palivo akceleračního pohonu tvoří drtivé riffy s půvabnými dotyky crossoveru (nájezdová gradace songu „The Funhouse“ se velmi podobá štychu „Milano Mosh“ od S.O.D.), žánrově bezchybný, precizně nafrázovaný a čistě slyšitelný zpěv Larryho Lethala, potažmo dokonalý sound. Čtrnáct krvavých zastávek zabere něco přes třicet minut vašeho života, bude to však čas strávený smysluplně a hodnotně. Dál není třeba cokoli dodávat, tohle je jedna z nejlepších thrashových fošen roku, tečka.
8,5/10
YouTube ukázka - Friday the 13th Part 2
|