IRON REAGAN/GATECREEPER
Nečekaně, jenom rok po fošně „Crossover Ministry“, vydávají Amíci Iron Reagan další nahrávku, tentokrát ve formě splitka, na němž se představují vedle deathmetalových krajanů Gatecreeper. Na druhou stranu nejde o nic extra překvapivého, v historii obou kapel již nalezneme několik daných formátů (v případě Iron Reagan tři, Gatecreeper mají za svoji nedlouhou kariéru na kontě dokonce čtyři „rozdělené“ počiny). Otázkou zůstává, jestli je nebývalá aktivita hudebníků – zejména z Iron Reagan – na místě, jelikož už na loňské řadovce byly patrné jisté známky kompozičního schématu, což, obávám se, aktuální songy jenom potvrzují. Z tvorby této party jakoby vyprchal punc výjimečnosti a automatického vtáhnutí do hudebního dění. Nasazení a energie jsou stále přítomny, Tony Foresta ale frázuje tak nějak pořád stejně a skladby čpí řemeslem, přičemž nejsou schopny jakkoli překvapit, což je zčásti dáno i opět méně přesným zvukem, chtělo by to více přímočaré řezavosti. Lépe si vede smečka Gatecreeper, která nejprve naladí zlověstným intrem „Daybreak“, aby v nátisku „Dead Inside“ rozehrála umrlčí jízdu staré deathové školy, jdoucí ve stopách spolků jako Morgoth, Grave nebo Asphyx. Jde o příjemné – nejen stylové – zpestření tohoto splitka, jehož krátká stopáž je navíc ideální pro současnou nervózní dobu, kdy nikdo nemá na nic čas. Škoda jen zmíněné tvůrčí předvídatelnosti u Iron Reagan, možná by nebylo od věci dát si pauzu a nabrat vítr svěžích autorských inspirací.
6/10
YouTube ukázka - Paper Shredder
GODSLAVE - Reborn Again
Němečtí Godslave se dva roky po povedené fošně „Welcome To The Green Zone“ vrací s novinkou „Reborn Again“. Ta pokračuje v kvalitách albového předchůdce, vyrovnává je a z celkového pohledu dokonce laťku o malý kousek pozvedá. Úvodní dvojice skladeb „Full Force Forward“ a „Reborn Again“ znamená pozvolný rozjezd ve formě (víceméně) osmdesátkového speedu, melodických sól a občas také malinko nejistého projevu zpěváka Thommyho. Tomu totiž více sedí dravě naježená poloha ala Bobby Ellsworth z Overkill, kteroužto partu (potažmo rané Exodus nebo současné Italy National Suicide) připomíná skladba „Burn You All“, neboli jeden z vůbec nejlepších příspěvků celé nahrávky. Nechybí technické riffy, uštěpačné fráze, dravé tempo a opět výborné melodické sólo. V refrénu kusu „Thrashed To The Max“ Thommy přejde do čistého ječáku, ve štychu „Death Deprives“ se pak hudebníci vytáhnou chytrou strukturou stavící na povedených riffech (v tomto ohledu se vůbec Němcům hodně daří). Kdo slyšel předešlou desku, ví, že tahle parta dokáže taky příjemně nadžánrově překvapit, nejinak je tomu na novince, kde se v případě počinku „Rock On, Man“ dočkáme svižné rock´n´rollové jízdy se slokami ala Motörhead. Instrumentálka s příznačným názvem „Instrumental Illness“ zase nabídne powermetalová sóla a celkový drajv, který by rozpohyboval i čekárnu plnou ortopedických pacientů. V tu chvíli možná mohlo album skončit, zbývající dvě písně totiž mírně zaostávají, „Born To Fight“ jen zlehka, opusu „No Complaint“ by pak navzdory hostujícímu ženskému hrdlu slušela spíše bonusová pozice. To však nic moc nemění na skutečnosti, že novinka Němců Godslave znamená nadmíru příjemný thrashový příspěvek se silným žánrovým tahem a nejedním milým překvapením.
7,5/10
YouTube ukázka - Burn You All
TRAITOR - Venomizer
Nevím přesně, co vedlo vydávající firmu Violent Creek Records k tomu, aby album „Venomizer“, které vyšlo již před třemi lety, uvedla znovu na trh letos v lednu. Možná byly důvodem lepší propagační možnosti, každopádně je pravda, že tehdy jsem o tohle dílo nezavadil, nyní se ke mně dostalo a já jsem za to velmi rád. Jedná se totiž o zatraceně dobrý thrash, který se poslouchá úplně sám. Může za to jak dynamická kytarová řevnivost či akční pohonné motory rytmické sekce, tak neurotický ječák zpěváka Andrease Mozera, který do toho šlape jako Mile Petrozza nebo spíše Ventor ve druhé polovině osmdesátých let (Mozer je ostatně také bicmen). Smečka Kreator je evidentně hlavní inspirací této – rovněž německé – sebranky, pocta je nicméně vzdána celé domovské scéně, a to ve skvělém songu „Teutonic Storm“ (doporučuji videoklip s hostujícím Burkhardem Schmittem z Hate Squad). O mnoho víc není třeba dodávat, jestli pro vás old-school thrash znamená něco jako ekvivalent návykových halucinogenů, při nejbližší možné příležitosti se dejte do poslechu placky „Venomizer“. Někoho možná vyděsí více než čtyřicetiminutová stopáž a je pravda, že pokud album dáme na jeden zátah, můžou se nám jevit jeden či dva poslední songy jako trochu nadbytečné, do té doby však nuda nehrozí, Němci neustále přicházejí s atraktivními nápady a rytmickými zvraty, které nedovolí výrazné polevení pozornosti. Když pak Andreas začne vyštěkávat refrény štychů jako „Lords Of Lust“, „Venomizer“ nebo „Hell Hammer (Traitor, Pt. II)“, případně plivat fráze v pravděpodobně nejlepším fláku „Chemical Violator“, začne se poslech rovnat pravé žánrové slasti. A pokud by to němkomu pořád nestačilo, může si jako návdavek dát zbrusu novou fošnu s titulem "Knee-Deep In The Dead", jež těmto borcům vyšla před pár dny (recenzi přineseme v jednom z nejbližších dílů).
8/10
YouTube ukázka - Teutonic Storm
|