GRAVE NOISE - From Cradle To The Grave
Španělská eskadra Grave Noise letos debutovala albem „From The Cradle To The Grave“. Pomineme-li titul, který je kvůli častému používání otřískaný jako stará octávka, musíme čtveřici hudebníků přiznat jistou dávku osobitosti, kterou se snaží oživit tradiční žánrové tvary. Tady se totiž nikam nespěchá, pánové naopak dbají na postupné budování atmosféry, jemuž jdou naproti dlouhými klidnými pasážemi. Titulní intro je takové celé, nicméně zrovna to nedokáže bez metalové tonáže obstát, vybrnkávané motivy se postupně zacyklí a v závěru, který přijde až v půli čtvrté minuty, jenom nudí. Úvodní vál „Mutant Goat“ už přinese akční thrashové záběry, a to s výraznými groovy průniky, které dále rozvíjí zpěvákův harsh, posléze i pěkné sólo s melodickými odstíny. Šlapavě nasekaný start „Brain Wash“ zpomalí vybrnkávaná mezihra, která pozvolně vygraduje do další zrychlené střelby. Pohodový úvod „Gods Are Lie“ brzy nakopne tažný dynamický riff, ještě svůdnější kytarové představení bude k mání v „Grave Noise“, technické pasáže poté doplní melodické vyhrávky, které se vlní pod pěveckými frázemi. Opus se zajímavým názvem „Zombeer“ nabídne moderní feeling (jenž ostatně v menší či větší míře prostupuje celou nahrávkou), stejně jako hrátky s rytmy nebo heavymetalové sólo. Tím Španělé řeknou stran svého debutu vše, což pro někoho může být – vzhledem k oněm poklidným místům, potažmo krátké stopáži – malým překvapením, já osobně však oboje celkem vítám (to druhé o něco více) a prvotinu bandy Grave Noise doporučuji takovým posluchačům, kteří nejdou po prvoplánové rychlosti a urputném tahu na thrashmetalový solar.
6,5/10
YouTube ukázka - Mutant Goat
UNENDING FURY - Negative Peace
Rozmanitost zemí, ze kterých se rojí thrashmetalové smečky, dosahuje plnohodnotně globálních rozměrů, což dokazuje také kapela Unending Fury, pocházející z Makedonie. Je přitom znát, že pětice hudebníků z této party hraje od srdce a s vášní, která dokáže vynahradit někdy přece jenom tuctovější nebo dokonce méně smysluplný hudební základ. Kupříkladu úvodní „Hellfire“ nastíní čirý deathový záběr, což je vzhledem ke zbytku nahrávky mírně zavádějící. Pak už se totiž pojede po thrashmetalové linii s občasným odklonem do old-school speedu, jako v případě „The Moral Ruin Of Man“, která následuje po úvodní skladbě a jež rovnou znamená vrcholný moment celého díla. Krom parádně zrychleného thrashe a technických riffů, kterými nás tato skladba obdaruje, se zde objeví další zajímavý aspekt, jímž je střídání zpěvů z běžné hrubé do více melodické polohy. To jednak nastoluje příjemnou dynamiku, jednak je onen čistý náklon libozvučnější, nežli průměrné, avšak na albu dominantně používané drsnější vokály. Nicméně v oněch hudebně našlapaných palbách je tento nedostatek v pohodě snesitelný, krom již uvedené skladby můžeme k povedeným momentkám počítat „In This Madness“ s drsným punkovými feelingem, potažmo slušně nafrázovaný song „Nowhere To Run“ či opus „Fatherland“ s pasážemi osvěžujícími jako vychlazená desítka uprostřed léta. Kapela Unending Fury nabízí poctivě zahraný a řemeslně zručně zmáknutý thrash, což k dobrému dojmu v pohodě stačí.
6/10
YouTube ukázka - Negative Peace
DISTILLATOR/SPACE CHASER - split
Aktivitu nizozemské smečky Distillator jsem rozebíral v recenzi na rok starou fošnu „Summoning The Malicious“. Nedlouho poté si pánové odjeli evropské turné s Pestlince a již nabízejí nové studiové skladby. Není jich tentokrát tolik, neb jde o splitko s Němci Space Chaser, které si pánové rozdělili (víceméně) fifty fifty, přičemž obě tělesa svůj set začínají intrem a zároveň přidávají po jednom coveru, potažmo videoklipu. První v pořadí je holandská banda, která zde potvrzuje kvalitu známou z předešlých počinů, díky kratší stopáži se ale nestihne tolik rozutéct palebná síla skladeb, které tak působí s větší procentuální účinností, prosólovaným intrem „Overture“ počínaje a vynikajícím coverem „Black Magic“ od Slayer konče. Němci Space Chaser byli větší neznámou, že si však kvalitativně stoupnou ještě o kus před nizozemskou partu, to jsem opravdu nečekal. Parádní osmdesátkový thrash s nakřáplým zpěvem znamená plnotučnou žánrovou zábavu, u které se hlava dává sama do pohybu a okenní tabule řinčí při dynamicky rozkvedlané rytmice a ostře naštípaných riffech. Pro předělávku pánové zvolili song „Tied Down“ (Negative Approach), jehož punkově-thrashové provedení jakostně dotváří nejen představení německé sebranky, ale také celého splitka. To se skutečně povedlo, což radostně stvrzuji vysoce nadprůměrným hodnocením.
7,5/10 (Distillator: 7/10, Space Chaser: 8/10)
YouTube ukázka - celé album
|