ULTRA-VIOLENCE - Operation Misdirection
Sebranku Ultra-Violence mám spojenou s několika videoklipy na youtube, jejichž obsah svědčil o nemalém talentu italského kvarteta. To se sice od poslední fošny malinko obměnilo, základní dvojice v čele se zpěvákem a kytaristou Lorisem Castigliou ale zůstala na svém místě. Novinka s titulem „Operation Misdirection“ potvrzuje jisté skladatelské kvality a zároveň dosvědčuje touhu autorů nespadnout do objemného koše podobně znějících thrashových part, což se ovšem stává jak kladem, tak zároveň slabinou této desky. Již první song „Cadaver Decomposition Island“ nabídne takovou stylovou mozaiku, že z ní jde malinko hlava kolem. Zaslechneme thrashcore, crossoverové pasáže, orchestrace nebo blast beaty, to vše v prudkých rytmických zvratech, avšak také bez jasnějšího logistického uchopení (navíc s ne úplně vyladěným soundem, minulé fošny na tom byly po zvukové stránce lépe). Podobně si vedou další skladby, ve kterých se vyklubou groovy prvky, progová sóla nebo čirý rock´n´roll, dojmy ovšem zůstávají lehce rozpačité, a to přesto, že určitou dávku přitažlivosti nelze daným písním upřít. Jde ale spíše o tušené klady, které však dojdou zostření ve finální části díla. Položka „Money For Nothing“ totiž nabídne působivý tah, jehož heavy-rocková podstata začne být zřejmá při zjištění, že jde o cover od Britů Dire Straits. Italské čtveřici se povedlo tuto původně neškodnou skladbu předělat v neurvalou metalovou jízdu s punkovým refrénem, za což jí patří nemalý obdiv. Prudce zvednutou laťku kvality neshodí ani závěrečný příspěvek „Shining Perpetuity“, naopak, hardcorově nasupené zpěvy, meolodické sólo nebo mezihra s italským proslovem potvrdí naznačenou invenční vrstevnatost. Ta by ovšem chtěla dramaturgicky či produkčně ukotvit, aby se houšť nápadů nerozlítla do všech možných stran jako střepy z rozbitého půllitru. Potenciál bez výraznějšího přesahu, to je současná tvář italských Ultra-Violence.
6/10
YouTube ukázka - Cadaver Decomposition Island
TRAPPIST - Ancient Brewing Tactics
Tohle je muzika pro našince jako dělaná! Smečka Trappist totiž opěvuje pivo, a to až do té míry (hladinky), že by tuhle americkou partu mohl leckterý pivovarský manažer najmout jako ideální reklamní představitele, kdyby na to měl současný svět koule. Na půlhodinové ploše nám je servírováno dvacet jedna hardcore-punkových ležáků vyrobených trojicí zkušených žánrových sládků (basák Chris Dodge ze Spazz, kytarista Phil Vera – Despise You a bicmen Ryan Harkins). Všichni se zároveň starají o zpěvy, navíc si pozvali několik hostů, včetně Tonyho Foresty (Municipal Waste, Iron Reagan). Tím se jenom vyostřují crossoverové hudební hrany, které se z pohledu inspirací nejcitelněji zařezávají do pojmů Pro-Pain, S.O.D. (zejména druhé album "Bigger Than The Devil") a M.O.D. Fošna „Ancient Brewing Tactics“ silně evokuje hutné hardcorové období Milanovy party prezentované zejména počiny „Rhythm Of Fear“ a „Dictated Aggression“. Tohle tvrzení budiž samo o sobě zárukou nemalé kvality této nahrávky, jako další lákadlo je nutné uvést rytmickou dynamiku, kdy pomalejší pasáž nečekaně pohltí prudká instrumentální tsunami (a naopak), samozřejmostí je pak – v souvislosti s pivním tématem – odlehčenost nahrávky a občasné dobré vtípky, jako třeba slušně uchopený (polo)cover známého songu „99 Problems“ (zde pod titulem „99 Problems (But A Beer Ain´t One)“). Patříte-li mezi fanoušky hardcore-punku s thrashmetalovými dotyky a ještě k tomu si občas rádi dopřejete žejdlík zlatavého moku, mělo by na vás tohle album působit jako z říše chmelových snů.
7/10
YouTube ukázka - No Soldier Left Behind
WULFPACK - War Ain´t Over!
Není to tak dlouho, co jsem se rozplýval nad muzikou německých thrasherů Traitor a už jsou na místě další oslavné hlášky. Traitor nezmiňuji náhodou, jednak jejich krajané Wulfpack uvádějí tuhle partu ve výčtu svých oblíbených spolků, jednak si basák Lorenz Kandolf zahostoval ve videoklipu k songu „Cannabusiness“, ale hlavně obě smečky spojuje kvalitní hudba a výborný zpěv. Justin Entwistle z Wulfpack si může bez zardění stoupnout vedle Andrease Mozera, jelikož se i jeho sebejistě cholerický řev poslouchá jedna radost. Zároveň dokáže přejít do melodické polohy, jako např. v první polovině opusu „Glorycide“, kde jeho přednes navodí až grungeový feeling. Neobvyklé pro německé autory nejsou ani groove prvky („Buried In The Pit“, „Disastrous Invasion“), old-schoolové výlety do raných osmdesátek („War Ain´t Over!“ = Motörhead, rozjezd „Buried In The Pit“ evokuje „Hit The Lights“ od Metallicy), základem všech písní je každopádně vášnivá hra, dodávající tónům třaskavý náboj. Neodolatelně působí vály jako „Cannabusiness“, „Slaughter The Police“ (s punkovým feelingem a hezky zhuštěnými frázemi) nebo dvojice paleb „Pork“ a „Cuntspiracy“, ve kterých se odehrává thrasmetalový tanec svatého Víta. K tomu přičtěme technickou vyspělost hudebníků, dobrý sound, již zmíněné stylové přesahy či rozumnou půlhodinovou stopáž nahrávky a o jednom z dalších vysoce kvalitních žánrových příspěvků není pochyb.
7,5/10
YouTube ukázka - Cannabusiness
|