TRIDDANA - Rising From Within
„Šel tudy, měl dudy, ani nezapískal, bodejž mu ty dudy rarášek roztřískal.“ Tento text známé české lidovky částečně sedne na novinku Argentinců Triddana, zejména jeho druhá část, kde se zpívá o znehodnocení klasického folkového nástroje. Ten sice latinskoameričtí hudebníci používají velmi aktivně, stejně jako v případě jejich minulých desek se ale nemohu zbavit pocitu, že jde o čistě účelové zakomponování, bez kterého by se muzika v pohodě obešla, jakýsi folk pro folk. Dudové trylky jsou zde schematické a nezábavné, v některých okamžicích zase až moc připomínají legendy Dropkick Murphys. Hlavně však není ani zpola využita možnost kooperace s metalovým elementem, většinou si styly folk a power (a také heavy metal a hard rock) jedou po svých, jakoby na sebe byly uražené a nechtěly spolu mluvit. Ale ani to není největší problém, vše by totiž bylo lépe odpustitelné, kdyby byly k mání chytlavé hudební nápady. A těch je na albu s titulem „Rising From Within“ pomálu, nicméně jsou, jednak v baladě „The Light You Left Behind, a poté téměř bezvýhradně ve svižnějších počinech jako „When Horizons Blaze“, „Stray From The Path“ a „Stages Falling“. Rychlejší tempo jakoby autory přirozeně strhlo k lepšímu výkonu, proto je škoda, že se většina díla odehrává ve středních rytmech, které je nejvíce poznamenáno odfláknutými refrény. Celé album pak působí jako na oko odhodlaná, ale také trochu nekonečná příprava na bitvu, na kterou se ve skutečnosti nikomu nechce, přičemž tato divná rozpolcená nálada symbolizuje energický náboj celé nahrávky.
4,5/10
YouTube ukázka - Dare To Tame Me
WURDALAK - 6
Ať počítám, jak chci, novinka španělského tělesa Wurdalak mi jako šestá v pořadí nevychází. Hudebníci zřejmě započítali deset let staré demo, plnohodnotných řadovek nicméně vydali pouze pět, včetně alba pojmenovaného „6“. V jiných ohledech ale Španělé zmatečně nepůsobí, jejich hudba je naopak velmi jasně definovaná a snadno vstřebatelná. Je ji možno popsat jako melodický power metal s ženským zpěvem a častým skluzem k heavy-rockové jemnosti nebo symfonickým prvkům. Skladba „Soledad“, která přijde po působivě výpravném titulním intru, dokonce nabídne mírný folkový feeling v sólové části, na její dynamiku se přilepí rovněž songy „Tenemos elección" a „El quinto elemento“ se svižně vytrylkovaným motivem i celkovým švihem. „El rock volverá“ načne hravý bigbeatový riff, přidají se šlapavé sloky a pro album typicky sytá instrumentální hra, v sólu povznesená o libou klávesovou klenbu a chytlavý kytarový trylek. „Resistir“ přepne na tažný speedmetalový pohon, který umocní vtahující sólová linka, „Listos para el R´n´R“ k rozmanitým přísadám vhodí hammondkové preludium. Tvorba těchto Španělů je sympatická i příjemně poslechová, což někdy k pohodovému rozpoložení úplně stačí.
6,5/10
YouTube ukázka - El quinto elemento
LORDS OF THE TRIDENT - Shadows From The Past
„Naše hudba je žánrově tak čistá, že ji můžou poškrábat jenom diamanty a obvykle jsou to diamanty, kdo z tohoto střetu vychází se šrámem. Naše zesilovače hrají tak nahlas, že Manowar zaťukali na dveře a požádali nás, jestli bychom to nemohli ztlumit.“ Právě to se dočteme na facebookovém profilu americké kapely Lords Of The Trident, přičemž potenciální vtipnost takových hlášek je vždy trochu na hraně, jelikož se vše nakonec stejně odvíjí od kvality samotné hudby, a kdyby ta byla nízká, nepomohli by nikomu ani komici jako Ricky Gervais nebo Sacha Baron Cohen. V případě této party ovšem k podobnému „fópá“ nedochází, novinka „Shadows From The Past“ naopak chvílemi přináší poutavé melodické dění s několika výtečnými okamžiky. A nebudeme na ně čekat dlouho, mimořádnou chytlavostí zavoní hned mrštný riff a refrén úvodní písně „Death Dealer“, kde chytře vrstvené zpěvy vyklenou působivě poslechové hyperboly. Za mikrofonem zde stojí nadaný Tyler Christian alias Fang VonWrathenstein (celé osazenstvo má podobně extravagantní přezdívky), jehož zabarvení nejednou evokuje italského mistra Michele Luppiho. Tylerův hlas je zkrátka velkým lákadlem a dokáže zastoupit i méně vychytané momenty, kterým se občas američtí autoři nevyhnou („Tormentor“). Většinou ale není o povedené nápady nouze, jak dosvědčí několik dalších položek. V heavymetalovém válu „Burn It Down (With Fire)“ se blýskne hostující Brittney Hayes (Unleash The Archers), které daná píseň vyloženě sedla (na rozdíl od kusu, jenž nazpívala pro nedávné album dalších Amíků Helion Prime). Ještě zajímavěji dopadla skladba „Figaro“, která po baladickém úvodu nabírá postupnou gradaci, až dojde k oslavnému závěru à la Heavenly. K druhé polovině nahrávky nás přenese krásné barokní intermezzo „The Party Has Arrived“ (nahrával živý kvartet hostujících umělců). V té zaujme hravý počinek „Brothers Of Cain“ a především závěrečná kompozice „The Gatekeeper“ s návykovými vokálními linkami, svobodomyslně se povznášejícím sólem nebo moderním zábleskem, který je ostatně patrný během většiny hrací doby této zdařilé a jistě poslechuhodné desky.
7,5/10
YouTube ukázka - Death Dealer
|