23.09.2019
SKINLAB
Deset let mlčela tato groovemetalová parta ze San ..více

23.09.2019
RYDERS CREED
Hardrocková parta z Velké Británie začne v listopadu ..více

22.09.2019
SAXON
Legendární Britové museli zrušit všechny koncerty do ..více

22.09.2019
POVODÍ OHŘE
Po loňském bezejmenném debutu se tato svérázná ..více

22.09.2019
BODY COUNT
Po předloňském albu "Bloodlust" právě dodělává tahle ..více

22.09.2019
MICHAEL BORMANN`S JADED HARD
Frontman německé AOR formace Jaded Heart dává vzpomenout ..více


SONATA ARCTICA - Talviö
Zvuk opravdu není ideální, slovo "chrčivý" je ..

SONATA ARCTICA - Talviö
Nic ti není do toho, na čem muziku přehrávám. ..

SONATA ARCTICA - Talviö
Petronius, na čem si to přehráváš, že ti to ..

SONATA ARCTICA - Talviö
Co se týká zvuku, tak mě se naopak líbí, jak ..

SONATA ARCTICA - Talviö
S recenzí téměř ve všem vyřčeném souhlasí ..

ARAKAIN - Legendy
...opět předvádí své znalosti hudební histor ..

ARAKAIN - Legendy
Mně se Legendy vždycky líbily! Každá skladba ..

ARAKAIN - Legendy
To je dobrá hláška, že je otextoval až Aleš. ..

ARAKAIN - Legendy
19 let, ať nežeru. Mimochodem KG měl vždy velk ..

ARAKAIN - Legendy
Luky, mýlíš se, cover Far Far Away s českým t ..
Za poslední měsíc:
ARAKAIN - Schizofrenie
2294x

HAMMERFALL - Dominion
1988x

Kai HANSEN (HELLOWEEN, GAMMA RAY) - Jiný už nebudu
1920x

ARAKAIN - Black Jack
1357x

ARAKAIN - Salto Mortale
1035x

FREEDOM CALL - M.E.T.A.L.
965x27.09.2019
ZÁVIŠ, ... A STALI SE OVCÍ, BLIKAJÍCÍ MIMINKO. ..
Havlíčkův Brod - Oko klub ( bar ), začátek od:20:00, vstupné: 150

27.09.2019
NAHUM, INNERSPHERE, PURNAMA, KAZISVĚT..
KOLÍN - U VODVÁRKŮ, začátek od:19:00, vstupné: 150

28.09.2019
NAHUM, INNERSPHERE, PURNAMA, ENDLESS DRAIN..
TÁBOR - STŘELNICE, začátek od:19:00, vstupné: 150článků celkem: 7151
recenzí: 5846
reportů: 563
rozhovorů: 378

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


TURILLI/LIONE RHAPSODY - Zero Gravity (Rebirth and Evolution)

Italských kapel, majících v názvu slovo „Rhapsody“ začíná být čím dál tím víc. Proto by se na úvod hodila malá rekapitulaci pro ty, kteří důkladně nesledují dění okolo této legendární symfo metalové grupy a v jejích obdobách se už začínají ztrácet. Pokud je vám však situace kolem této skupiny známá, můžete následující odstavec s klidem přeskočit.

Snad každý fanda melodického metalu zaznamenal spolek jménem Rhapsody, který se na konci devadesátých let stal jedním ze zásadních představitelů žánru označovaného jako symfonický power metal. Tato pětice geniálních hudebníků si později přidala do názvu dovětek „of Fire“ a pod touto značkou fungovala (s jednou větší pauzou) až do roku 2011, kdy kapelu opustil skladatel a kytarista Luca Turilli a spolu s ním i basák Patrice Guers, kteří neváhali a hned založili novou formaci s názvem Luca Turilli‘s Rhapsody. Ta vydala jen dvě alba a pak svou činnost ukončila. Zbylí tři muzikanti doplnili uvolněné pozice novými hráči a nadále pokračovali pod jménem Rhapsody of Fire. A to až do roku 2016, kdy kapelu opustili zpěvák Fabio Lione a bubeník Alex Holzwarth. Ti se okamžitě dali dohromady se svými starými kumpány Turillim a Guersem a založili nový projekt pojmenovaný opět Rhapsody. Do party přibrali ještě Dominiquea Leurquina, který v původních Rhapsody (of Fire) dlouhé roky působil jako koncertní kytarista a následně společně vyrazili na speciální výroční turné. To bylo nad očekávání úspěšné a tak se tato sestava rozhodla pro nahrání desky. Pro tyto účely se ovšem kapela opět přejmenovala, tentokrát na Turilli/Lione Rhapsody. Album „Zero Gravity (Rebirth and Evolution)“ je tak pro posluchače přitažlivé už jen samotným faktem, že na něm uslyší hned čtyři z pěti muzikantů (chybí jen klávesák Alex Staropoli, jenž nadále šéfuje Rhapsody of Fire), kteří společně psali historii symfonického power metalu.

Kdo by ovšem čekal, že se znovu sjednocená sestava vrátí do dob své největší slávy, velmi by se mýlil. Pánové jsou dnes hudebně i textově úplně někde jinde. O princeznách, dracích a jednorožcích ze začarované země si můžeme nechat jenom zdát, stejně tak jako o pestrých melodiích a jedinečných harmoniích. Dnešní podoba Rhapsody sází především na perfektní zvuk moderního vyznění a na ještě větší filmovost. Vždyť i samotní muzikanti rádi označují svůj styl jako cinematic nebo Hollywood metal. V podstatě celá nahrávka hudebně navazuje na dvě předešlé desky Luca Turilli‘s Rhapsody. Nechybí samozřejmě pro Rhapsody nepostradatelné bohaté symfonické aranže, jen těch chytlavých melodií se nějak nedostává. Přitom „Zero Gravity (Rebirth and Evolution)“ v zásadě není špatná nahrávka, jen zkrátka nepřináší žádný moment, ze kterého by si člověk takříkajíc sedl na zadek.

To nejzajímavější odkrývá tato kolekce hned v úvodu. Otvírák „Phoenix Rising“ ničím nepřekvapí. Tohle jsou prostě typičtí Rhapsody, jak je dobře známe a máme rádi. Následující „D.N.A. (Demon and Angel)“ s hostující Elize Ryd (Amaranthe) je adeptem na rádiový hit, přestože svým moderním pojetím do struktury klasických skladeb Rhapsody (alespoň takových, jak jsme je znali z dřívějška) moc nezapadá a připomíná spíše Turilliho dávný projekt Dreamquest. Titulní song se velmi povedl. Má zajímavý dramatický nádech, kterému skvěle dopomáhá Fabio afektovaným zpěvem. Následující „Fast Radio Burst“ naopak neskutečně nudí. „Decoding the Multiverse“ je postavena na výborném klavíru, kterého se na celé nahrávce ujal sám mistr Turilli. Přesto, že v sestavě kapely žádný klávesový hráč nepůsobí, neznamená to, že by ubylo pasáží pro bílo černé klapky, ty vždy měly a mají v hudbě Rhapsody své místo. „Origins“ plní funkci jakéhosi intra pro následující pecku „Multidimensional“, která zaujme výraznými refrény, ty tak alespoň kompenzují zcela nezáživné sloky. Italsky zpívaná balada se už pomalu na deskách Rhapsody začíná stávat povinností, zde tuto funkci plní „Amata immortale“. V „I am“ se pánové dostávají až někam do prog metalových vod. Trošku násilně do této skladby zakomponovali parafrázi na queenovský megahit „Bohemian Rhapsody“. Závěrečná "Arcanum (Da Vinci‘s Enigma)" sází na velkolepost, ale to u Rhapsody není nic nového. Podobných skladeb jsme od nich v minulosti slyšeli už několik. Celou nahrávku pak uzavírá bonus track v podobě předělávky balady „Oceano“ původně od Joshe Grobana.

Nově seskupená formace italských symfoniků zahájila svou novou éru deskou, která rozhodně není špatná, ale chybí jí výraznější nápady a silnější melodie. Zkrátka od takových velikánů jako Turilli, Lione, Holzwarth, Guers a Leurquin jsem čekal o něco víc.

Moloch             


tlrhapsody.com

YouTube ukázka – Zero gravity

Seznam skladeb:
1. Phoenix Rising
2. D.N.A. (Demon and Angel)
3. Zero Gravity
4. Fast Radio Burst
5. Decoding the Multiverse
6. Origins
7. Multidimensional
8. Amata immortale
9. I Am
10. Arcanum (Da Vinci‘s Enigma)
11. Oceano

Sestava:
Fabio Lione – zpěv
Luca Turilli – kytara, klávesy
Dominique Leurquin – kytara
Patrice Guers – baskytara
Alex Holzwarth – bicí

Rok vydání: 2019
Čas: 57:48
Label: Nuclear Blast
Země: Itálie
Žánr: Symfonický power metal

Diskografie:
2019 - Zero Gravity (Rebirth and Evolution)

Foto: archiv kapely


Vydáno: 19.08.2019
Přečteno: 747x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Nové album mi...19. 08. 2019 11:29 htaedas


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.19768 sekund.