Debut americké party Municipal Waste vyšel v roce 2003, tedy v době, kdy thrash metalu věřil jenom málokdo. On také (relativní) úspěch této kapely nebyl okamžitý, pánové museli chvíli počkat, ale vyplatilo se. Situace na scéně se totiž pomalu začala měnit, přičemž nemalý podíl na tomto posunu má také fošna „Hazardous Mutation“, kterou Amíci vydali v létě roku 2005. Kapela nakráčela do studia s novým basákem Philipem Hallem i bicmenem Dave Wittem, což byl první ze zásadních prvků budoucího úspěchu. Sestava se totiž v tu chvíli stabilizovala (kapela hraje do dnešních dnů beze změny, pouze před třemi lety přibyl druhý kytarista Nick Poulos, i ten ale s Municipal Waste dříve spolupracoval, např. jako producent), zároveň došlo k podepsání smlouvy se slovutnějším labelem Earache Records, ale hlavně se podařilo zdokonalit kompoziční potenciál, vylepšit zvuk a crossoverovém světu tak nabídnout první z metalografických klenotů této americké party.
Celková stopáž nahrávky se tentokrát z podměrečné osmnáctiminutové debutové délky posouvá k půlhodinové hranici. Skladby jsou propracovanější a nabízejí více prostoru k rozvíjení vnitřního děje, přibyly sóla a melodie, tempové zvraty jiskří dynamikou, riffy zuří jako nasraný Joe Pesci v Mafiánech a Casinu dohromady, rytmiku zdobí aktivní forčeking a zpěvák Tony Foresta hází fráze – většinou se točící kolem chlastu - s daleko větší jistotou. Celkový výraz kapely je zkrátka sebevědomější, což okamžitě potvrdí parádní nájezdové intro, které startuje neméně výživnou palbu „Deathripper“. V ten moment vybuchne mimořádně kvalitní crossoverová show, jež nabývá na síle až do poslední položky, a to v podstatě matematicky úměrnou řadou. Vše dává smysl a každý okamžik má své kompozičně přesně vykalkulované místo.
Proto nikoli z nutnosti, ale spíše pro zajímavost uvedeme několik úseků, které symbolicky vypichují kvalitu této desky. Opominout bychom neměli výtečně nafrázované kusy „Hazardous Mutation“ a „Guilty Of Being Tight“, v němž se dočkáme osvěžujících melodických prvků nebo úvodního samplu, který pochází z hororu Phantasm. Víc do thrashového hoblingu se nakloní parádní flák „Mind Eraser“, song „The Thrashin´Of The Christ“ oproti tomu načíná deathově hutná riffáž (basák Land Phil je ostatně velkým fanouškem daného žánru), jež se brzy přeskupí v chytlavé akcelerační inferno s jekotem à la Tom Araya ze Slayer, punkové rozlučce „Bangover“ zase sluší nápaditá kytarová gradace.
Album „Hazardous Mutation“ – s cover artem od známého Eda Repky - je žánrovou perlou, která skvělým způsobem kombinuje styly hardcore, thrash metal a punk (ačkoli známek tohoto žánru oproti debutu značně ubylo), přičemž vše probíhá v přirozené symbióze, podtržené precizní technikou jak řemeslnou, tak skladatelskou. Sám Tony Foresta v rozhovorech uvádí, že to byla právě druhá studiovka jeho kapely, která znamenala pověstný zlom. Bylo možné téměř v „přímém přenosu“ sledovat, jak se situace začíná měnit, což měly důrazně a naplno potvrdit navazující dvě placky „The Art Of Partying“ a „Massive Aggressive“.
|