29.05.2020
THE DOORS
Po deseti letech se s novou sólovkou hlásí kytarista ..více

29.05.2020
DOKKEN
I když se stále mluví o nové desce této americké ..více

29.05.2020
STRYPER
Podle zpěváka Michaela Sweeta dokončují tito američtí ..více

29.05.2020
SORCERER
Švédská kapela, kde působí někdejší basista Tiamat ..více

29.05.2020
MOUNTAIN WITCH
Němečtí milovníci mixu stoner rocku, doom metalu a ..více

29.05.2020
ANCILLOTTI
Po čtyřech letech se s novým studiovým albem hásí tato ..více


MERCYFUL FATE - Mellisa
...prvních pět Diamondových alb, ale uznávám, ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
debutem je takový nářez, že mě na dlouho při ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Mercyful fate jsou hlavně texty Kinga Diamonda. A ..

MAD HATTER - Mad Hatter
Hudebně parádní přímočarý power speed, i kd ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
S názorem, že Mercyful Fate byli extrémní meta ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Já na hudbě MF nevidím vůbec nic blackmetalov ..

MOONSPELL - Wolfheart
Hm, tak tady je u mě jasno. Jedna z mých nejobl ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Příchod Krále diamantů ve velkém stylu. Ačko ..

MOONSPELL - Wolfheart
Tak tady není o čem,zrodila se moje celoživotn ..

MOONSPELL - Wolfheart
Díjy za komentář. Popravdě nevím. Nyní ne, a ..
Za poslední měsíc:
Zdeněk ČERNÝ (TITANIC) - Kluci se vyblbnou v Cradle Of Filth a v Titánech budou klidnější
1277x

VAN HALEN - Balance
1005x

Adrian TĂBĂCARU - Lucifer-A rock opera
887x

Michal PIXA (VISACÍ ZÁMEK) - Čas letí jak splašená punková kráva
864x

VAN HALEN - Van Halen III
778x

TRIVIUM – What The Dead Men Say
760x12.06.2020
GOSPEL OF THE FUTURE, DROM, OR, atd......
Dub nad Moravou, začátek od:13:00, vstupné:

12.06.2020
TASS, HAKMAK, MARASTIC BLUES, POZOR MAMUT...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

13.06.2020
KÚROVEC, VPV, SALAZAR, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150článků celkem: 7667
recenzí: 6300
reportů: 571
rozhovorů: 410

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


KABÁT, LIMETALL, HLAHOL - Plzeň, Amfiteátr Lochotín, 14. 9. 2019

Vyprodaný Amfiteátr v Plzni na Lochotíně? Pro tuzemskou legendu Kabát žádný problém, obzvlášť když slaví jubilejních třicet let existence, obrovským "Po čertech velkým" turné. Přestože kapela v rámci republiky vystupuje pravidelně, v Plzni se před pódiem shromáždilo úctyhodných sedmnáct tisíc lidí. Někteří z fanoušků očekávali, že kapela pustí nějakou informaci o případné nové desce, jelikož se jednalo o poslední koncert tohoto turné.

Celý den bylo příjemné zářijové počasí - na koncert tak akorát, bylo i jasno, díky čemuž se uprostřed koncertu nad pódiem objevil měsíc, který byl tu noc v úplňku, což spolu s prostředím Amfiteátru vytvořilo parádní atmosféru. Tu narušovaly jen fronty, jak u piva a jídla, tak u záchodů. Marketing kapely samozřejmě nezklamal a na koncertě se ve stáncích prodával alkohol a energetické nápoje s názvy největších hitů kapely. Samozřejmě typicky předražené.

Podle prvotních zmatečných informací si nemálo fanoušků myslelo, že Kabát začne již v šest hodin. To se však nestalo, jelikož ve zmíněném čase teprve začínala produkce. Tu započala kapela z domova hlavní hvězdy Hlahol, ve které mezi roky 1985 a 1989 působili členové Kabátů (Josef Vojtek, Milan Špalek, Ota Váňa). Kapela hraje heavy metal, thrash metal, ale i hard rock. Jak už to u koncertů Kabátů bývá, předkapely se moc velkých ovací nedočkaly, protože všechny ty rodinky jsou na místě jen kvůli chytlavým textům předáků večera.

Druhým „zdržením“ byla pro fanoušky heavy metalu již známá kapela Limetall, tvořená bývalými členy kapely Citron. Parta kolem Františka Michalíka sice působila profesionálně, ale o nich tenhle večer rozhodně nebyl. Pár rukou nahoře se objevilo u hitů „Svět je kosočtverec“ a „Krutá včela“, které publikum ocenilo díky jednoduchosti textu u první skladby a netradičnímu nápadu u skladby druhé.

„No konečně“, ozvalo se odněkud z davu a v kotli do vzduchu vyletěl kelímek, když se pódium zahalilo do mlhy, kamarád stihl jen poznamenat „přišli jako do práce – včas“. V tu chvíli se na obrazovkách po stranách pódia objevily první fotky skupiny Kabát z osmdesátých let. Prezentace na obrazovkách se skládala z fotek a obalů alb, a byla doprovázena intrem, po kterém následovala první pecka od Kabátů – „Bahno“. Následovaly klasické „V pekle sudy válej“ a agresivnější „Porcelánový prasata“. Mezi nimi Vojtek poznamenal, že se jedná o první koncert turné, který začíná po setmění, zasmál se, poukázal na své břicho: „Tma se k nám hodí. Není na nás vidět to, co vidět být nemá.“ První menší překvapení večera přišlo v podobě písně „Pohromy“ z alba „MegaHu“, která nepatří mezi kabátovskou klasiku, a proto část publika jen přihlížela, a tak nějak skladbu přetrpěla.

Došlo i na oblíbenou píseň, se kterou nás Kabát reprezentoval na mezinárodní soutěži Eurovision Song Contest 2007 v Helsinkách – „Malá dáma“. „Během těch třiceti let jsme jezdili i po světě. Někdy to byly výlety, někdy jsme dokonce reprezentovali Českou republiku, jako ve Finsku. Tam jsme sice nevyhráli, ale vyvrátili jsme teorii, že ve Finsku je prohibice. Není...“, okomentoval píseň Pepa a nezapomněl zmínit i ten jeden hlas z Uzbekistánu, který tenkrát dostali. Po deseti skladbách dochází na skladby, pocházející z poslední desky „Do pekla/do nebe“, „Pirates“ a „Western Boogie“, mezi které byl zařazen jeden z největších hitů kapely „Dole v dole“. To už měli Kabát na své straně celý Amfiteátr, který je vydatně doprovázel svým zpěvem.

Skladba pro všechny dámy „Bára“ roztančila i ty nejdrsnější metalisty, kteří na koncertě měli nějakou tu slečnu. Ostatní netancující rozsvítili své telefony, i když k tomu kapela nevybízela. „Corridu“, titulní song ze stejnojmenného alba, ze kterého se ten večer hrálo nejvíc, kapela moc na živá vystoupení nezařazuje. Z tohoto alba také pochází další píseň „Buldozerem“. Pepa jí oficiálně překřtil na hymnu dálnice D1, i když sám pochybuje, že by si ji snad dělníci zpívali při práci. Po oddechové „Wonder“, kterou vzalo publikum s humorem, následovalo „Colorado“, před jehož začátkem Vojtek na pódium pozval hosta Jakuba Moulise, finalistu jisté televizní soutěže, který píseň spolu s Vojtkem odzpíval. Poté Pepa Jakubovi předal kytaru ze speciální série, kterou kapela nechala udělat k výročí třiceti let. Na světě existuje pouhých dvacet kusů (ta jeho má číslo 17).

„Restauraci pana Kalvody“ Vojtek mírně pokazil, když se mu v první sloce spletla slova dohromady. „Pakliže“ naopak zvládl bravurně, i přes náročnost cizojazyčného textu, který publikum zpívalo stejně skvěle jako Vojtek. Celé pódium se opět zahalilo do mlhy, kterou prosvítilo zelené světlo a v pozadí se objevil obrovský vodopád. Pepa poznamenal, že k písni „Šaman“ se sice hodí déšť, ale že je rád za to, jak počasí pěkně vyšlo. To už si ale celý Amfiteátr (a asi i okolní byty) musely zpívat spolu s kapelou, protože tato píseň nesmí chybět na žádném jejich koncertě, už od roku 1999, kdy vyšla.

V závěru základní části koncertu došlo na tutovky jako „Go satane go“, „Burlaci“, „Kdoví jestli“ a „Pohoda“. Ruce fanoušků v kotli pod kapelou zůstávaly skoro celou dobu nad hlavami a Kabáti se o to víc snažili. Dokonce Tomáš Krulich, nekouřil tolik, jako to má ve zvyku a věnoval se spíše své kytaře. V neposlední řadě se dal také pozorovat zvýšený pohyb Milana Špalka, který se svou basou obcházel fanoušky po celé šíři pódia. Po skladbě „Pohoda“ se kapela odebrala do zákulisí, kde čekala na výzvu o přídavek.

Naštěstí se nenechala přemlouvat dlouho a na pódium se vrátila během pár krátkých minut. Přídavek rozjeli Kabáti skladbou z poslední desky, hokejovou hymnou „Brousíme nože“. Závěr přídavku kapela pojala tradičně a beze změny, předposlední typicky plzeňská „Žízeň“ vždy zabírá na všech koncertech pro chytlavost textu, navíc všichni přece dobře víme, že je to ta nejhorší nemoc, kterou známe. Ve finále kapela zařadila klasiku „Moderní děvče“, do které se Pepa pustil s takovou vervou, že to skoro vypadalo, jako kdyby zpíval sám o sobě.

Decentní definitivní tečkou večera byla skladba „Schody“, která ovšem už zněla jen z reproduktorů. Vystoupení bylo typicky „kabátovské“, až na hosta se jednalo o osvědčený setlist, který obsahoval většinu hitů. Našli se ale ti, kteří postrádali thrashové skladby například z debutu „Má jí motorovou“ na kterou vůbec nedošlo. Stejně tak prostor nedostala ani deska „Země plná trpaslíků“, z „Colorada“ a „Čert na koze jel“ se do vystoupení dostalo jen po jednom songu. Jelikož se jednalo o kulaté výročí, mohl Kabát setlist lépe rozprostřít do všech období své tvorby. I když kapela nezastavitelně stárne, je třeba vyzdvihnout ladnost a profesionalitu, která provází všechny jejich koncerty a jež je stále drží ve výšinách tuzemského hudebního světa.

Setlist: Bahno, V pekle sudy válej, Porcelánový prasata, Stará Lou, Banditi di Praga, Pohromy, Malá dáma, Raci v práci (s.r.o.), Bruce Willis, Pirates, Dole v dole, Western boogie, Lady Gag a Rin, Bára, Corrida, Buldozerem, Wonder, Colorado, Na sever, Restaurace pana Kalvody, Pakliže, Šaman, Virtuóz, Úsměv pana Lloyda, Go satane go, Burlaci, Shořel náš dům, Kdoví jestli, Pohoda, Brousíme nože, Žízeň, Moderní děvče.

Dictyophor             


Související články

Foto: Nicola Bernard
Nicola Bernard web


Vydáno: 23.09.2019
Přečteno: 1098x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.18382 sekund.