Italští Wind Rose pomalu, ale jistě v základu směřují k čím dál větší jednoduchosti. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat jejich čtvrté album „Wintersaga“. Pokud ještě před čtyřmi lety pronikaly do jejich tvorby trochu zašmodrchanější power (prog) metalové pramínky, letošní album už je zcela ve vleku nálad Ensiferum, či Turisas, kompletně celá deska zní poměrně heroicky, bojovně, energicky a přitom pompézně a výpravně. Wind Rose při svých ódách na trpaslíky, kterým jejich divoké tance jdou nejlíp s podporou nějakého opojného moku, neváhají sáhnout až k prvosignálním halekačkám, a pochopitelně, že podpořit tuto převážně rozvernou náladu pomocí folkové medoviny (zejména v podobě občas dominantních housliček) je ta nejpřirozenější věc.
Trošku na pováženou je skutečnost, že nejchytlavěji v téhle kolekci funguje singlová výpůjčka od Yogscast (e-kopáči vědí, kterým krumpáčem byla tahle pecka vykopána) „Diggy Diggy Hole“. Faktem je, že v podání Wind Rose, kteří ji oděli do značně pompézního hávu, je přímo dělaná na koncertní sborové halekání. Stejně tak se může deska potýkat s faktem, že své silnější kousky Wind Rose naskládali bez výjimky do první poloviny alba. Nebo že by ten důvod byl spíš v tom, že kapela ve své přístupnosti zašla až tak daleko, že s blížícím se koncem je „Wintersaga“ už příliš snadno prokouknutená a navolňovací nápoje mírně vyčpělé? Ať tak nebo tak, titulní bohatýrsky rozmáchlé a výpravné skladbě, divoce ukvaltované vyřvávačce „Drunken Dwarves“ a optimismem zalité pochodovce „Mine, Mine, Mine!“ se ještě ve svém hrdinském refrénu jakž takž vyrovná „The Art Of War“, ale byť k žádnému náladovému, či výrazovému kotrmelci ani v nejmenším nedojde, už žádná ze skladeb v sobě ten bezprostřední tah nemá. Finální rozsáhlá kompozice „We Were Warriors“ navíc plně odhalí, že v aktuální formě můžou Wind Rose těžit z rychlého účinku chytlavosti skladeb nesrovnatelně víc, než ze zvýrazněné snahy o epičnost.
Před tím, než se pustíte do poslechu tohoto alba, si zjistěte, jak se v trpasličí řeči řekne „Na zdraví“. K plnému účinku této desky je třeba plnou číši pozvednou častěji než sekery a meče.
|