I když „Pád do hrobu mrtvol“, který vyšel v březnu roku 1998, slavil velký úspěch, Debustrol se rozhodl v následujícím roce k nahrání další desky. Tomu ovšem předcházely jiné akce, hlavně v podobě koncertů, z nichž pro Debustrol byl zásadní ten ze 13. září 1998, kdy se kapele naskytla příležitost dělat předskokana britské heavymetalové legendě Iron Maiden, což bylo pro všechny členy určitě vítanou zkušeností. Vystoupení Debustrol prý většinu členů Iron Maiden nijak zvlášť nenadchlo, jen bubeník Nicko McBrian se na kraji pódia dost bavil. Začátkem roku 1999 přišla bohužel špatná zpráva, jelikož bubeník Herr Miler musel kvůli rodinným důvodům na nějaký čas Debustrol opustit. Kapele se po delším přemlouvání podařilo přesvědčit Libora Fantu (Skull II.), který předtím působil v kapelách Syndrom a Kryptor, Ten se dokázal za krátkou dobu naučit jak staré hitovky, tak nový materiál a Debustrol se mohl v červenci přesunout do studia.
Nahrávání se opět konalo ve studiu firmy Happy Music, kde byl mimo jiné přítomen i producent Standa Baroch, ovšem produkci má na svědomí opět Kolinss. Se zvukem na desce také pomáhal Herr Miler, který se do kapely vrátil jen na léto. Na podzim však znovu odešel a Skull II ho natrvalo nahradil. Nová deska s názvem „Apokalismus“ vyšla 29. září 1999, jenže firma Happy Music ji nebyla schopna dostatečně propagovat a dokonce ani prodávat. Kdyby se tenkrát nezapojili fanoušci a přátelé členů kapely, skončila by deska někde v propadlišti dějin. Naštěstí i přes všechny problémy se novinka dostala k velké části veřejnosti a u posluchačů zabodovala.
„Apokalismus“ začíná písní, kterou zná každý fanoušek Debustrol a to „Yugoslavií“, ve které se zpívá „zabij mámu, zabij tátu“. Pro někoho to může být drsnější, ale o tom tak nějak Debustrol je. Kromě “kultovního“ textu je třeba vypíchnout skvělé zvládnuté hudební pozadí. Další dvouminutovkou (jediná píseň přesahující tři minuty je zařazena až na konec desky) jsou následující „Lidský svině“. Další píseň s hodně známým textem a výbornými kytarovými riffy na začátku. Ve skladbě „Umučená“ se zase znamenitě doplňují bicí a kytary. „Americe“ dominuje drhnutí kytary, které se drží po celou dobu písně. V „Nenávisti“ je nutné zmínit velmi dobře slyšitelné znění basy, prolínající se s bicími ve střední části písně.
I přes svůj český název je skladba „Prase“ zpívána v angličtině. Text nepochází od Debustrolu, jedná se o úryvek z legendární „War Pigs“ od Black Sabbath. Důležité je, že Kolinssova produkce z písně udělala něco unikátního a pro leckoho rozhodně nezapomenutelného. Skladba „Vražda a středověk“ nadchne hlavně díky úvodní části a střídání zpěvu a hudby. Titulní „Apokalismus“ je typicky debustrolovský hlavně kvůli tempu a řezání kytar. Jediné, co vybočuje z tvorby kapely, je mezihra na akustickou kytaru. V poslední „Post Mortem“ Kolinss zpívá o smrti z pohledu nebožtíka, přičemž se jedná o jednu z mála “balad“ v repertoáru kapely.
S odstupem více jak dvaceti let lze říct, že se jedná o jednu z nejlepších desek kapely. Album je z hudebního hlediska o úroveň výš, což může být ovlivněno produkcí. Texty bych osobně řadil někam na úroveň „Vyhlazení“.
|