Počáteční problémy, které deska „Apokalismus“ zažívala, se naštěstí přehnaly bez výraznějších dopadů na její popularitu, ale Debustrol museli začít přemýšlet o výměně firmy. To byl také jeden z důvodů, proč se kapela na podzim roku 2000 rozhodla na nějaký čas “uklidit“. Tento odpočinek netrval moc dlouho, hned na začátku následujícího roku se na scéně objevuje nová firma Sokol`s Power Voice, která v té době měla na starost i další úspěšné kapely, jako například Harlej a Törr. Hned po podpisu smlouvy se začíná mluvit o nové desce a díky tomu, že Debustrol měli v záloze spoustu zatím nevydaného materiálu, se mohlo s natáčením začít na začátku léta 2001.
Debustrol desku nazvali pracovním názvem „Přerušit sekerou na dvě části“. Na natáčení se kapela přesunula do ostravského studia Citron, kde už v minulosti několikrát točili (naposledy v roce 1995 desku "Vyhlazení"). Do studia si Debustrol opět pozval hosty, na natáčení se objevili muzikanti z Harleje Vláďa Šafránek a kytarista Tonda Rauer, ale také zakládající člen Debustrolu bubeník Martin Melmus. Ve spojitosti s natáčením nové studiovky nelze nezmínit i Kolinssovu eskapádu v podobě ostříhání se dohola. Novinka nakonec dostala jiný název „Steak“, vyšla 15. října 2001 a jedná se již o sedmou studiovou desku.
Poprvé v historii kapely se natáčelo přímo do počítače a v průběhu desky je ten rozdíl opravdu znatelný. Hlavním posunem je jednodušší mixování a přidávání efektů, které na desce hodně vynikají, což je nejvíc slyšet v písních „Zbraň“ a „Hookie Dookie“. Naštěstí se ale Debustrol neodklonil od svého starého dobrého Ultra Moshe a opět udělal desku plnou kvalitního thrash metalu, i když dost ovlivněnou experimenty s efekty. Hned v úvodní titulní skladbě, začínající bušením do bicích a řezáním basy, se nové efekty projeví na plné čáře, to ovšem není vůbec na škodu, protože dobře drží rytmus a dotváří pěkně vyznívající pauzy při odmlčení nástrojů, díky čemuž si posluchač může užít opětovné nájezdy kytar. Po poměrně drsném vyznání dětských hlásků „My tě zabijeme, my tě zabijem“ už asi nikoho nepřekvapí podobně důrazný začátek následující skladby „Nasranej“, která má skvělý refrén, jenž v Kolinssově podání získává na síle.
Zajímavě působí píseň „Té noci“, která je hrána (s postupnou gradací a přidáváním dalších nástrojů) hodně volným tempem na akustickou kytaru a díky tomu získává na originalitě oproti jiným kouskům kapely. „Hladoví psi“ nemají nějak zvláštní tempo nebo náročné riffy, ale efekty drhnutí kytar a prokládání hudby skřípáním z ní dělají dalšího tahouna desky. Netradičně zní píseň „Barbecue“ s pouhým podkresem složeným z rozhýbávání jedné struny a opakujících se efektů, která díky perverznosti zpěvu, typické pro frontmana německých Rammstein, dostáva trochu lindemannovský nádech. Na závěr desky kapela využila opět dětskou výpomoc, tentokrát však jen v pozadí spolu s dalšími efekty ve skladbě „Prach jsi“, kterou bych se nebál označit jako mírně progressive metalovou. Ovšem text je jednoznačně debustrolovský.
„Steak“ má všechno, co se od Debustrolu na začátku milénia dalo očekávat – drží se stylu, který jasně definovali na začátku devadesátých let, ale nebojí se ani experimentů s moderními technologiemi. Tímto lákadlem se ale kapela nenechala úplně zlákat a tím si i do budoucna udržela svou osobitost a jedinečnost. Textově je „Steak“ nejvíce podobný předešlému „Apokalismu“, ovšem efekty a produkce z něj udělali něco nového, co se nedalo docenit ihned po vydání, ale až s odstupem několika let.
|