REACTORY - Collapse To Come
Hned při songu "Space Hex", kterým němečtí Reactory načínají svůj třetí zápis s titulem "Collapse To Come", se začnou zřetelně odkrývat všechny taktické karty. Rychlá a intenzivní hra, jejíž základ bere trumfy z osmdesátkového thrash metalu, díky celkové dynamice a hravosti bychom ale celou záležitost klidně mohli formálně vsunout do škatule crossover-thrash. Kromě této "postupky" se však odhalí kombinace, které album nikam dál neposouvají. Mezi ně je možno zahrnout "vychlastaně" jednotvárný zpěvákův projev, a také nikoli špatnou, ale nepochopitelně utlumenou zvukovou produkci. Desku je nutné hlasitostně vytunit, takže není radno skladby vsouvat do jakéhokoli hudebního mixu, protože pak buď neuslyšíte kousky z tohoto alba, nebo vám ustřelí uši skladby od dalších interpretů. Sympaticky naopak působí některé hravé momenty, jako jsou škádlivé riffy a sóla v palbách "Drone Commander" a "Evolving Hate", nebo některé pasáže nabírající netradiční inspiraci v melodickém hardcoru (např. "Born From Sorrow"). Němci si umí své řemeslo užít a tato energie dříve či později zasáhne i samotné posluchače. Jen není možné očekávat nic extra osobitého, a hlavně nezapomenout po dohrání desky rychle ztišit hlasitost přehrávače.
6/10
YouTube ukázka - Graves Of Concrete
THE DEVIL´S REJECTS - Blood Feast
Tihle Norové mají rádi explicitně pojaté hororové filmy, např. takové, které točí Rob Zombie. V roce 2015 tedy po jednom z jeho kousků pojmenovali svoji kapelu a jali se tvořit muziku, jejímž záměrem bylo dostát hlavnímu konceptu. I proto nezůstalo jenom u thrashe, zásadní roli hraje také black metal, o čemž se přesvědčíme hned v písni "Seven Women For Satan", která celou antiprudérní show otevírá. Řemeslo je zvládnuto dobře a zpěvák své hlasivky kroutí v adekvátně nakřáplé tónině. Druhý song "Season of the Witch" překvapí melodickým vstupem, třetí položka "Castle Freak" zaujme thrashově podsekaným základem, z kanálního hříchu "Color Me Blood Red" citelně syčí punkové páry, zlověstné nájezdy válů "Death Walks At Midnight" a "The Heretic" nezapřou slayerovskou inspiraci, první jmenovaný kus navíc zpestří atraktivní rytmický zvrat, druhý zase úpěnlivě sólující kytara. Vrchol přichází s nástupem položky "She Wolf Of The SS", a to díky hravé blackové riffáži a refrénu, ve kterém zpěvák s nakažlivou tvrdohlavostí diktuje titul songu. Najdou se i slabší místa, např. závěrečná osmiminutovka "Nude For Satan" se kvůli stejnému tempu vleče poněkud nezábavně, celkově je však o debutu Norů možné mluvit jako o zdařilém propojení thrashe a black metalu, který zaujme především černým uhlem počmárané duše.
7/10
YouTube ukázka - Season Of The Witch
MINDTAKER - Toxic War
Jsou hudebníci, kteří zvysoka kálí na žánrové posuny a bez jakýchkoli okolků se chovají, jako by právě probíhala osmdesátá léta. Mezi takové borce patří např. Portugalci Mindtaker, kteří své pravěké stylové pojetí dávají najevo titulem a obalem debutové fošny "Toxic War", dále názvem skladeb a samozřejmě hlavně hudbou. Tohle je thrash metal osekaný na esenciální kost, v níž ale pořád nechybí energeticky výživný morek. Řezavé riffy, rychlá tempa, crossoverové štuky, dynamizující sóla a patřičné nasazení, tohle všechno umí portugalský kvartet prodat se správným marketingovým potenciálem. Pomyslnou slabinou je monotónní zpěvákův projev, i zde ale situaci okysličuje vášeň pro věc, případně vokální výpomoc ostatních spoluhráčů. Zpestření zajistí portugalsky odzpívaný kousek "Destruicao Total", rollová hravost songu "Faces Of War" nebo paušální textové odlehčení ("Drink Beer For Thrash"), celkové odchylky mezi úrovněmi jednotlivých skladeb jsou však zanedbatelné. O umělecký dojem zde opravdu nejde, jenom napnout žánrové tětivy a ostrými rytmicko-riffovými šípy zasáhnout srdce thrashmetalových staromilců. V mém případě průnik proběhl velice blízko středovým bodům.
8/10
YouTube ukázka - I Am The Kid
|