Deska „Galizier“ z dílny ukrajinských Paganland dostala na přebal velmi provokativní obrázek, jenž může mnoho lidí odradit. Kapela však v průvodním e-mailu zdůrazňuje, že se „Galizier“ s NS scénou neztotožňuje a dále sděluje, že ústředním tématem tohoto alba jsou vojensko-politické události na Ukrajině za druhé světové války. Nechme však spát historický kontext událostí, na které lze nahlížet z různých úhlů pohledu a věnujme se samotné hudbě.
„Galizier“ nabídne atmosférický pagan black metal, v němž jsou si (někde více a někde méně) rovny melodie, hrdost a smutek. Všechno obaluje vášnivá atmosféra, kterou mají na starosti rozmáchlé klávesy a slušně zmáknuté vokály, jak jinak než v rodné ukrajinštině. Nový zpěvák D.L. kombinuje romanticko-zasněný styl Volodymyra s hladovostí Zymobora, přičemž neméně poutavé jsou i vsuvky v podobě rádiového propagandistického hlášení, jako je ta na konci „Ideology („Ідеологія“)“ nebo na začátku „Von Wachter (Фон Вехтер)“. Mrazivé klávesy, jež jsou vskutku všudypřítomné a na pomyslných vahách zaujímají stejně velkou tíhu jako všechny ostatní nástroje, desku rozpínají hodně do široka a vtiskují jí velkolepost. Ostatně o velkoleposti je dostatečně přesvědčivé už intro „Brody-Feldbach (Броди-Фельдбах)“ a následující „The Legionary (Легіонер)“. Posluchač snadno podlehne také čistému zpěvu, jenž se krásně noří do pagan melancholie. Tesknivost skladby „Galician Night (Галицька Ніч)“ nás nechá krásně se zasnít a příjemně se rozesmutnit.
Paganland nedovolili klávesám, aby všechno pozřely do svého velkolepého křtánu. Naopak je nechali spolupracovat s výstražnými kytarovými riffy, které nepostrádají dravost. Sympatický doklad o vyváženosti nabízí agresivní „UGA (УГА)“ stejně jako melancholické skladby „In the Heart Forever (Назавжди у серці) a „Galician Night (Галицька Ніч)“, tady si reflektor posvítil i na květenství pěkného sóla. Nezapomnělo se ani na nedílnou součást pohanského východoevropského black metalu – charakteristickými flétnami Paganland nevyplňují jen prázdný prostor, ale rovněž jimi v „Ideology (Ідеологія)“ vkusně dokreslují reliéf skladby.
Folkařským popěvkům typu „hó-hó“ a „heja-héj“, známým z dřívějších pohádkových alb „Wind of Freedom“ (2013) a „Fatherland“ (2015), zřejmě u těchto Ukrajinců již nadobro odzvonilo. Od lidových zpívánek (nic proti nim) se oprostila už agresivněji laděná deska „From Carpathian Land“ (2016), nová „Galizier“ k tomu navíc přihodila hrdost a velkolepost, zároveň se však zvládla vrátit k něžné pohanské zasněnosti.
|