V následujícím seriálu recenzí se pokusím ohlédnout za dosavadní kariérou podle mého názoru nejlepší speed/power metalové (ach ty škatulky…) kapely současnosti – GAMMA RAY. Dlouho jsem přemýšlel čemu tato skupina vděčí za své úspěchy a na mysl mi přišlo hned několik důvodů. Ten první tkví bezesporu v osobě nynějšího zpěváka, kytaristy, hlavního mozku skupiny a také zakládajícího člena, Kaie Hansena. Po jeho „vynuceném“ odchodu z řad HELLOWEEN, kvůli neshodách v hudebních otázkách kapely a díky obrovskému Egu Michaela Weikatha, který jakoby nesnesl v HELLOWEEN jakoukoli silnější osobnost, se Kai nechtěl hudby jen tak vzdát. Díky jeho zkušenostem a nespornému muzikálnímu talentu si vydobyl slušné jméno již v HELLOWEEN, což jeho příštímu projektu zajišťovalo slušnou pozornost medií, ale zároveň to byla pro Kaie velká zkouška – pokud by se mu nepovedlo nashromáždit dostatečně kvalitní a silný materiál, těžko by pak získával fanoušky na svou stranu. Naštěstí se tak nestalo a zrodila se nová legenda. Navíc nápady, které mu u HELLOWEEN neprošly se pak báječně osvědčili u GAMMA RAY a myslím, že „Weiki“ si ještě dnes musí rvát vlasy… Další složkou úspěchu je výběr velice kvalitních muzikantů v kapele. Stačí připomenout jméno původního zpěváka Ralfa Scheeperse, poslechnout si třeba novou desku PRIMAL FEAR a je jasné, o čem mluvím. A pokud někdo z vás zažil koncert GAMMA RAY, musel být jistě ohromen. Tolik energie a zapálení pro věc by jim mohla závidět leckterá mnohem mladší kapela. Ale teď již dost planých řečí, neboť se píše rok 1990 a po pěti měsících nahrávání vychází 26.února první deska s názvem „Heading For Tomorrow…
Na albu „Heading For Tomorrow“ je znát, že kapela ještě hledala ten správný směr, kudy se v budoucnu vydat. Pod většinou skladeb je skladatelsky a textařsky podepsán Kai Hansen, ale několika skladbami přispěl také zpěvák Ralf Scheepers. Většina z nich byla napsaná již dlouho před vznikem GAMMA RAY jako takových, a tak šlo spíše o takové vyprázdnění šuplíků se starými nápady a melodiemi. Proto také celek vyznívá velice rozmanitě, ale zároveň už v sobě nese některé typické prvky hudby GR. V této době také ještě probíhají v kapele mnohé personální změny – za bicími se objevuje vynikající bubeník Uli Kusch (nyní MASTERPLAN) , který nahradil Mathiase Burdthadta. Po všelijakých výměnách na postu druhého kytaristy a basáka se nakonec objevila postava Dirka Schlächtera, který v kapele přetrval dodnes. Album, a celou hudební kapitolu GAMMA RAY, otevírá velice přiléhavě nazvané intro „Welcome“. Těžko bychom mohlo chtít, aby se hned na debutovém albu Kai Hansen odpoutal od své minulosti v HELLOWEEN a některé skladby opravdu znějí, jako z „dýňové“ továrny. Typickým příkladem jsou třeba „Lust For Life“ nebo skvělá „Heaven Can Wait“. Německá speedová škola se opravdu nezapře, a ač ji někteří dodnes nejsou ochotni přijmout, pro jiné je to kult. Ona snaha experimentovat se odráží hned v následující, téměř hard rockové „Space Eater“ a naplno v mírně ujeté „Money“, kde Ralfa Scheeperse velice netypickým vokálem doplňuje Hansen. To, že metalisti nejsou jen drsní hoši, ale také romantické duše dokazuje překrásná balada „The Silence“, původně napsaná také pro HELLOWEEN, ale kvůli klavírním partům se jaksi stylově „nehodila“. Zajímavé, že právě „The Silence“ se udržela v koncertním repertoáru GAMMA RAY dodnes a s přehledem strčí do kapsy většinu pomalých skladeb od HELLOWEEN. „Free Time“ chytí zejména díky šlapavému rytmu a skvělým vyřvávaným refrénem. Málokdy se již na prvním albu muzikanti rozhodnou pro nějakou mamutí skladbu přesahující řekněme desetiminutovou stopáž. „Heading For Tomorrow“ zní dokonce přes čtrnáct minut a navozuje atmosféru „Keeper Of The Seven Keys“. A nutno říct, že velice zdařile, a to nejen díky téměř Floydovskému sólu. Je to trochu nadnesené, ale náznaky PINK FLOYD tam prostě jsou. Závěrečná „Look At Yourself“ se na albu objevila jen coby bonus a myslím, že to byl správný tah, neboť nedosahuje až takových kvalit jako předešlé skladby. To bonusová píseň „Mr. Outlaw“ na japonské verzi alba se povedla mnohem víc.
Po vydání „Heading For Tomorrow“ kapela vyjela na celosvětové turné čítající koncerty v Evropě, Jižní Americe a také v Japonsku, kde GAMMA RAY natočili VHS „Heading For The East“ (v roce 1998 vyšlo v reedici také jako DVD). Velice slibný začátek, co myslíte…?
|