ATTIC - Return Of The Witchfinder
Velice povedené retro, které mě bavilo už na...

RAGE - Afterlifelines
Za mě jednoznačně toto období. Kromě...

RAGE - Afterlifelines
Za mě byl vrchol deska Trapped! a pak ještě The...

RAGE - Afterlifelines
To Oree: Jo, Rage vydali hrůzu desek a každý na...

RAGE - Afterlifelines
Je to zajímavé. Například v Japonsku nebo Německu...

RAGE - Afterlifelines
Ze mě byli Rage určitě nejlepší se Smolskim a...

RAGE - Afterlifelines
šly do uší i jiné desky Rage nebo debut Avenger,...

LUCA TURILLI - King Of The Nordic Twilight
Díky za recenzi. Poslouchám hard rock, ale tohle...

RAGE - Afterlifelines
Osobně si nemyslím, že hlavní smyslem sestavy se...

RAGE - Afterlifelines
Almanac bohužel nikoho nezajímá na rozdíl od...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




ROSA NOCTURNA - Andělé a bestie

Tonda "Gabriel" Buček si vytyčil jasný směr. Svůj spolek Rosa Nocturna nechce brát jakkoli polovičatě, naopak neúnavně a s čím dál větší vehemencí fouká do jeho plachet, aby nabíral co nejrazantnější rychlost. Ambice jsou znát na všech stranách, od speciální principálovské image, přes nástrojovou rozmanitost, až po dlouhé seznamy hostujících jmen. Novinka s titulem "Andělé a bestie" jde v tomto ohledu nejdál, album nahrálo celkem dvacet pět tuzemských hudebníků, takže Rosa Nocturna je v podstatě něco jako rock-metalová opera.

Jména všech zúčastněných jsou důkladně uvedena v líbivě zpracovaném bookletu CD. Nechybí ani údaj o domovských kapelách hostujících zpěváků, takže je možné, že si posluchač tohoto alba zároveň výrazně zdokonalí povědomí o tuzemské rock-metalové scéně. Organizace celé záležitosti musela opět spolykat obrovské množství energie a prostředků, takže je dobře, že autor už není - oproti minulé desce - solitér a v sestavě jej zase doplňuje několik (doufejme) stálých členů. Přesto hlavní zátěž leží na Bučkovi, včetně téměř výhradního autorství, které je samozřejmě pro celý projekt nejzásadnější.

Hodinová nahrávka je jakýmsi ekvivalentem lyrických filmových příběhů. Hudba je kořeněná instrumentální variabilitou a stylovými přesahy, hlavní úlohu ale mají zpěváci v čele s pěnicí Victorií Surmovou. Zásadní roli hraje čeština, která lépe sedne k velmi častému folkovému základu, a díky níž se posluchač může naplno oddat vokálnímu vyprávění. Tonda Buček se v tomto ohledu ukáže jako skvělý režisér a velice rychle si nás začne omotávat kolem autorského prstu. Co zajímavý symfometalový "Světlonoš" (s podobně zajímavým videoklipem) naznačí, stvrdí hned následující "Lékárník". Story o jednom speciálním léčiteli (že by vzdálená inspirace filmovým "Šarlatánem"?) má osvěžující a zábavný děj, s výtečnou slokovou narací a mile naivním refrénem, jehož nevýhoda vězí v přemrštěné repetici. Dlužno dodat, že hlavní a nejvoňavější květy v této písni zasadila zpěvačka Aneta Zatočilová z brněnské kapely Synaesthetics.

Valčíková "Padám" dodá poetiku, "Touhy v mlze" vsadí na opulentnější power/folkmetalovou notu. Tato snaha je korunována líbivými pěveckými plochami a úžasně melodickým sólem, u kterého zamrzí jeho krátké trvání, neboť jasně dokazuje, že Buček umí strhávat i instrumentálně. "Strach" nastolí atmosféru pohádkového hororu ve stylu "Domovoje", přičemž jsme zase rychle vtaženi do víru dění, a to díky neodolatelnému zpěvu dvojice (Bučkových) dítek. Nechybí growling Silvie Chrudinové z kapely Ona nebo další povedený refrén s chytrým využitím slůvka "děvčátko". Folkovo-gotická melancholie vanoucí ze skladby "Až jednou" funguje díky zpěvu Mathiase Novaka (Euphoria) i Pavla Vrabce (Delorain) a vtahujícímu textu. V tu chvíli nahrávka bezpečně pohlcuje a na místě jsou úvahy o mistrovském díle a černém koni letošní sezóny. Pak se ale začne cosi dít...

...song "Lykantropie" pokračuje v působivém tvůrčím pojetí jenom částečně, zásadní kaňkou je ale hlavní vokální pasáž, která vůbec neleze do uší. "Vetřelec" bůhvíproč přijde s absolutně suchým heavymetalovým riffem, invenční skladatelství mizí (však také píseň nestvořil Buček), ani Viktorii jakoby skladba nesedla a dojem z CD najednou rychle upadá. "Dopisy na frontu" se vrátí ke stylu první poloviny nahrávky, škoda že se nejedná o závěr desky, mohlo to pořád být album s minimem přešlapů. Jenže nás ještě čeká položka "Periculum", což je zhola nezáživná počítačová instrumentálka, a pak ještě anglicky nazpívané verze dvojice předešlých písní. Co čert nechtěl (a Buček mu to nevyvracel), jde zrovna o "Lykantropii" ("Skinchangers") a "Vetřelce" ("Intruders"). Autor Rosy Nocturny se netají snahou o proniknutí na zahraniční trh, anglicky má být postupně nazpíváno celé album. Dosavadní cesta ale zatím není šťastná a je otázkou, zdali se to povede u zbytku písní, které jsou silné právě pro zpěv v českém jazyce. Nezbývá než brněnskému skladateli popřát hodně štěstí, album "Andělé a bestie" je svým způsobem mimořádné, několik špatných rozhodnutí jej ale nakonec nedovoluje vynášet úplně do nebes.

Petr Štěpnička             


www.rosanocturna.cz

YouTube ukázka - Světlonoš

Seznam skladeb:
1. Světlonoš
2. Lékárník
3. Padám
4. Touhy v mlze
5. Strach
6. Až jednou
7. Lykantropie
8. Vetřelec
9. Dopisy na frontu
10. Periculum
11. Skinchangers
12. Intruders
13. Outro

Sestava:
Tonda „Gabriel“ Buček - kytary, orchestrace, programování
Petr Vosynek - kytary
David Koudela - basa
Dan Havránek - bicí
Viktorie Surmová - zpěv

Pěvečtí hosté:
Aneta Zatočilová (SYNAESTHETICS)
René „Perry“ David (FLOWERWHILE)
Lenka „Ereis Rayann“ Šíková (ERTHA)
Mathias Novak (EUPHORIA)
Silvie Chrudinová (ONA)
Martin Klekner (FLOWERWHILE)
Pavel „Spars“ Vrabec (DELORAIN)
Aleš „Seth“ Krupica
Johnny Vavruška (ELEMENTARIA)
Radana Pospíšilová
Anička Loučková
Jana Vosynková
Lucka Kuchtíčková
Romana Rychtáriková
Tobiáš a Liliana Bučkovi

Rok vydání: 2020
Čas: 1:00:00
Mix a mastering Zdeněk Ondráček
Země: Česká republika
Žánr: melodický metal/symfo-folkmetalová opera

Diskografie:
2010 – V tmách
2016 – Zapomenuté příběhy
2017 - Za hradbami času
2020 - Andělé a bestie

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 11.11.2020
Přečteno: 1761x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.08849 sekund.