21.06.2021
CARCASS
Dlouhá doba mlžení kolem sedmé desky "Torn Arteries". ..více

21.06.2021
BULLET FOR MY VALENTINE
Padlo konečné datum vydání nové desky těchto ..více

21.06.2021
KIX
I když tato americké hairmetalová formace vydala v roce ..více

21.06.2021
BAD BOY EDDY
Zemřel David Saker, ústřední postava těchto ..více

21.06.2021
WHITE STONES
Po loňském albu "Kuarahy" se se svým progresivním ..více

21.06.2021
MOON SHOT
Nová kapela, kterou vede bývalý basista Children Of Bodom ..více


SWEET OBLIVION - Relentless
I tvorba hudby se dá vést jako firma, s podobný ..

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Díky, taková slova potěší. Je skutečně naš ..

HELLOWEEN - Helloween
okoštujem ... vratila sa mi,davno stratena, chuť ..

HELLOWEEN - Helloween
Myslím si, že by si mohol dať šancu doske Bett ..

HELLOWEEN - Helloween
:D:D:D viem toho dosť :D, chcel som tým len pov ..

HELLOWEEN - Helloween
https://m.youtu be.com/watch?v= T4lgyb3hBqM ..

HELLOWEEN - Helloween
Nejradši mám ep Helloween - Starlight a jiné. ..

HELLOWEEN - Helloween
No Greg ty si riadne zaspal dobu :D a vieš že Ca ..

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Na kluky je spolehnutí! Nejlepší český server ..

HELLOWEEN - Helloween
Treba tomu dať viac času. Ja som bol tiež sklam ..
Za poslední měsíc:
ARTILLERY - X
2396x

URIAH HEEP - High And Mighty
2169x

HELLOWEEN - Helloween
1820x

Gary MOORE - How Blue Can You Get
1559x

Robin McAULEY - Standing On The Edge
1446x

FLOTSAM AND JETSAM - Blood In The Water
1057x

článků celkem: 8438
recenzí: 6951
reportů: 573
rozhovorů: 498

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


LIQUID TENSION EXPERIMENT - Liquid Tension Experiment 3

V devadesátkách byla móda ve vydávání instrumentálních alb všemožnými technicky zdatnými a invenčními muzikanty, kteří zároveň nahrávali různá tribute alba slavných kapel. Po natočení pocty kapele Rush si vydávající firma Magna Carta pozvala tehdejšího bubeníka Dream Theather Mike Portnoye (který toto album nabubnoval) a nabídla mu vydání autorského instrumentálního alba. Ve výběru vhodných spoluhráčů měl volnou ruku a tak Mike rozhodil sítě. Nabídku odmítnul třeba Brian May z Queen nebo Billy Sheehan z Mr.Big, ale nakonec se zadařilo. Hutnit rytmiku spolu s Mikem se rozhodl Tony Levin (mj. P. Gabriel, King Crimson, Pink Floyd), který je krom baskytary mistrem hry na dvanáctistrunný Chapman stick, zvláštní nástroj, který má basové i kytarové struny a dají se něj zahrát neskutečné věci. Klávesistu Jordana Rudesse (tehdy člena Dixie Dreg) si Mike pamatoval z doby, kdy vystupovali před DT jako předkapela. Vhodného kytaristu po dlouhou dobu nebylo možno sehnat a tak nezbývalo, než sáhnout do vlastních řad a požádat o pomoc Johna Petrucciho.

V roce 1998 natočili tito muzikanti pod hlavičkou Liquid Tension album s názvem „Experiment“, a to sklidilo velké uznání mezi odborníky i širokou posluchačskou veřejností. Oslnilo technicky bravurní hrou všech zúčastněných, založenou na improvizaci a barevnou mozaikou zkombinovaných stylů, které oscilovaly mezi jazzem, funky, progresivním rockem a fusion, proloženou metalicky zaostřenou kytarou. Hned v nadcházejícím roce tato čtyřka složená ze tří čtvrtin z členů Dream Teather (neboť Rudess mezitím nastoupil do služeb této kapely) naskočila opět do studia, aby kula želízko, dokud je horké. Tam to již trochu drhlo, neboť John Petrucci opouštěl často studio, očekával totiž narození svého potomka. Potom se něco dotáčelo, některé skladby kytaru neobsahovaly vůbec, v muzice prosvítalo více jazzových vlivů, ale celkově to nebyla špatná deska. Další osud tohoto projektu byl poněkud nejistý, dle hudebníků by projekt složený skoro ze stejných lidí, co hrají v jiné kapele, nedával smysl.

Zájem o Kapalné napětí vzrostl v roce 2007, kdy byly vydány na CD demo snímky z doby nahrávání LTE2, na které navazovalo několik živých vystoupení. Vypadalo to nadějně, ale v roce 2010 Mike Portnoy opustil Snové divadlo a nebyl to asi tak idylický rozchod, jak vyplývalo z prohlášení obou stran. Mnoho let trvalo zhojení všech ran a až letošní pandemická situace nahrála oživení tohoto projektu. Po dvaadvaceti letech je třetí studiové album LTE připraveno vyzradit svá tajemství.

V úvodním songu „Hypersonic“ mají hudebníci potřebu dokázat, že i po více jak dvou dekádách mají stále hbité prsty a snaží se dostát názvu skladby. Je to ale spíše vítězství rychlosti nad kompozicí, krom střední části, kde se přece jen zpomalilo a objevila se i nějaká melodická linka. LTE pojetím první skladby navazují na tradici - i na svých předchozích albech nasadili na úvod skladbu, která by svou rychlostí všechny zaskočila, vzpomeňte na úchvatnou „Acid Rain“, která se inspirovala postupy vážné muziky, nebo „Na Paradigm Shift“ z debutu, která v sobě měla nápadů, které by jiným kapelám vystačily na celé album. Aktuální otvírák alba ale podobným způsobem neoslnil. Klipová „Beating the Odds“ je pohodová a sympaticky klenutá pop rocková písnička s melodickými fanfárami kláves a s několika sóly klávesáka a kytaristy. Kratičká, jazz rockem ovlivněná „Liquid Evolution“ se zdá být jen naznačenou skicou, pokusem zachytit krátký časový okamžik – třeba krásného východu slunce v exotickém prostředí - vyjádřený hudbou. Rudess použil v bance syntenzátoru zvuk specifického „skleněného“ samplu, evokujícího marimbu, který připomněl podobně laděný song „Osmosis“ z debutu. Prog metalová “The Passage of Time“ těží z kombinace ostré kytary a klavíru. Je to první song, co muzikanti po letech dali do kupy a ta radost a nadšení je tu hmatatelně cítit. Experimentální „ Chris & Kevin`s Amazing Odyssey“ dává prostor na tomto albu poněkud upozadněnému Tonymu Levinovi, který svoji hru na Chapman stick prohnal různými krabičkami a vytvořil tak s trochou nadsázky poctu dvou zemřelým hudebníkům - kytaristovi Eddiemu Van Halenovi a Cliffovi Burtonovi. Smíchejte jejich „ Sunday Afternoon in Park“ a „ [Anesthesia] Pulling Teeth“ a jste doma. Cover Gershwinovy klasiky „Rhapsody In Blue“ neslyší fandové LTE poprvé. Kapela jej hrála již na živých vystoupeních v roce 2008 a nyní ho i ve studiově upravené formě zaznamenala. Pokud byla tato skladba na koncertě oživením, tak na albu působí ve vztahu k ostatní produkci stylově jako pěst na oko. Sorry. Nikterak zázračná klavírní uspávanka „Shades of Hope“ s Petrucciho pomalu stavěným sólem působí jako outro alba, ale překvapivě závěrečnou skladbu je až „Key to the Imagination“, která přichází se vším, co by u Dream Theater neprošlo. Ostré prog metalové pasáže, experimentální sóla i divoké proplétání kláves s kytarou. Závěr jako řemen, který probere každého, kdo u předešlé skladby klimbnul.

Bonusové CD s pěti kompozicemi, pocházejícími ze společných jamů, servíruje na ploše jedné hodinky mnohem klidnější a vyrovnanější zážitek ve stylu prog rock/fusion. Z hudebníků jako by spadnul stres a tlak z toho, jak umělecky hodnotně a efektně musí písně znít a nechávají muziku spíše jen tak plynout. Postupně v klidu rozvíjejí melodický motiv a na holý vánoční stromeček každý z nich zavěšuje nějakou tu ozdobičku v podobě drobných sól či meziher. Stačí zmínit třeba „View from the Mountaintop“, která, ač má nejkratší stopáž, vystihuje náladu skladeb nejvýstižněji – od jazz rockového úvodu až po prog rockové pasáže se zemitým zvukem hammondek.

jirka7200             


johnpetrucci.com

YouTube ukázka – Beating The Odds

Seznam skladeb:
CD1:
1. Hypersonic
2. Beating the Odds
3. Liquid Evolution
4. The Passage of Time
5. Chris & Kevin`s Amazing Odyssey
6. Rhapsody in Blue
7. Shades of Hope
8. Key to the Imagination

CD2:
1. Blink of an Eye
2. Solid Resolution Theory
3. View from the Mountaintop
4. Your Beard Is Good
5. Ya Mon

Sestava:
John Petrucci – kytary
Tony Levin – Chapman Stick, basová kytara
Jordan Rudess – klávesy
Mike Portnoy – bicí, perkuse

Rok vydání: 2021
Čas: 1:01:43/55:49
Label: Inside Out Music
Země: USA
Žánr: Instrumental progressive metal / Fusion

Diskografie:
1998 - Liquid Tension Experiment I.
1999 - Liquid Tension Experiment II.
2021 - Liquid Tension Experiment III.

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.04.2021
Přečteno: 470x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.50978 sekund.