AGE OF CAPELLA - Outside World
Brazilská parta Age Of Capella (původně Capella) může být pro československého fanouška zajímavá už tím, že za mikrofonem stojí Jota Fortinho, jenž momentálně pěje také u Signum Regis. Styčných bodů je ostatně víc - Brazilci do svého power metalu rovněž vnášejí progresivní prvky, i když je pravda, že v tomto ohledu prozatím nejsou natolik rafinovaní, jako spolek, kterému vévodí Ronnie König. Špatně nám ale při poslechu debutového EP "Outside World" určitě nebude, právě naopak, v případě songu "Higher" se dočkáme královské power-speedmetalové hostiny, která je sice zásadně inspirovaná historickým odkazem Angry, to však nic neubírá z krásného stylového zážitku, jehož vrchol leží v sólu a refrénu, jež plně korespondují s titulem dané písně. K "Angra-poweru" se rovněž kloní skladby "Falling Nations" a "Queen Of The Lions" a zase jde o povedené momenty, ať už díky smyčcové podpoře či líbivě zrychleným chorusům. Kus "On The Wall" vsadí na výše zmíněné progresivní prvky, které ale nepřispějí k lepšímu vyznění daného songu. Brazilcům prozatím vyhovuje melodická lehkost, jak dokládá i závěrečná akustická pohoda "Feelings". Doporučení je každopádně na místě.
7/10
YouTube ukázka - Falling Nations
SKYBLAZER - Time for Deliverance
Chvíli paráda, chvíli rozporuplné pocity, i tak by se dalo charakterizovat debutové EP "Time for Deliverance", které na konci srpna zveřejnil švédský hudebník Johannes Frykholm, jinak klávesák ve formaci Palantír a nově také domácích Symphonity. Johannes je powermetalový srdcař, nadaný skladatel a méně zdatný zpěvák. Melodicko/optimistická vlezlost (někdo by mohl říct naivita) písní je ovšem odzbrojující, jakkoli se občas jedná o "malinko povědomá témata", jenže stavba písní, refrénů a sól prostě strhne a baví. Na škodu není občasné propojení příjemně urputného power-speedu (připomínajícího ranou tvorbu Power Quest) se stylem AOR, impulz k jisté nevoli by ovšem mohl podnítit Johannesův zpěv, který až příliš často prozrazuje necvičené (netalentované?) hrdlo. Kvalita vokálních linek, potažmo celých písní, přitom automaticky volá po lepším pěveckém uchopení, nicméně je jasné, že by šlo o další finanční výdaj navíc. Alespoň že ve vícehlasech, případně za pomoci hostů (v "Man Or Machine" si např. zapěl Marius Danielsen) daný problém mizí, kdyby ovšem nebylo této slabiny, bylo by závěrečné hodnocení ještě vyšší.
7,5/10
YouTube ukázka - Man Or Machine
AGNES - Hegemony Shift
Jestli jsem v předešlém odstavci naťukl nepůvodnost melodických motivů, pak v případě korejského solitéra Mevina Kima se dostáváme ještě hlouběji. Obsah debutového alba "Hegemony Shift" (přiznaně) vybírá Rhapsody, Stratovarius i Helloween, přesto nelze nahrávku okamžitě odsoudit. Korejský autor (mluvíme samozřejmě o Koreji Jižní, v té Severní je pravděpodobně metal zakázán pod trestem smrti) je totiž velmi schopný řemeslník a hlavně dobrý zpěvák (zabarvením hodně podobný Fabio Lionemu, což se náramně hodí), takže dokáže - společně se svými hosty - zachránit lecjaký ambivalentní dojem, kupříkladu v úvodní skladbě "Agnes Dei", kde zřetelné vlivy Rhapsody obrátí ve svůj prospěch v refrénové části, a to právě díky hlasu, ale i nádherné melodii. Stejně tak neruší vypůjčená Tolkkiho taktika nebo závěrečná citace "Eagles Fly Free" od Helloween v titulním songu, jelikož to Kimovi zase dobře hraje i zpívá (a zatím stihá včas odbočovat na rozcestí vedoucí k doslovné a dlouhodobé kopii), a nevadí ani přítomnost osmdesátkového popu v baladě "Areumda War", kterou Korejec nahrál s takovou suverenitou, že silně nasládlému obsahu dané písně prostě nelze odolat. Vedle povedených kousků zde ale rovněž máme podivný žánrový mix skladby "Neo Exodus", kde se propojuje Angra s estrádním hard rockem, dále "Mammon", v níž uslyšíme prog i kostelní popěvky, případně "Mutant Power", která odrazuje už samotným názvem. Ani v dalších písních není úplně jasná skladatelská integrita, spíše to vypadá na náhodný shluk inspiračních nápadů, které Kim považoval za atraktivní, otázka je, kolik lidí bude tento názor sdílet. Ve výsledku jde o album bez vlastního ksichtu, zato se svalnatým tělem (zpěv, produkce), tedy o značně povrchní zážitek, který ale nemusí být jednou za čas od věci.
6/10
YouTube ukázka - Hegemony Shift
|