1914, Dobro došli u Sarajevo! Co má společného ročník 1914 se Sarajevem, ví každé školou povinné dítě. První světová válka, jeden z nejstrašnějších konfliktů, jaký lidstvo zažilo, je stále předmětem různého bádání, protože způsobil smrt milionům lidí kvůli mocenským půtkám ve staré Evropě. Je také pro řadu umělců inspirací. Včetně Ukrajinců, říkajících si letopočtem začátku války, která na svém konci změnila pořádky po celém světě. 1914 přinášejí reporty přímo ze zákopů, z bahna frontových linií a polních lazaretů. Světová vlka nebyla selanka známá z Osudů dobrého vojáka Švejka, byla to těžká doba, plná krve, násilí a smrti.
Black metal má na Ukrajině dlouhou tradici a i když 1914 existují jen pár let, stala se z nich zásadní kapela východního undergroundu. O tom svědčí skutečnost, že smlouvu na vydání řetího alba „Where Fear And Weapons Meet“ s nimi podepsala firma Napalm Records, což pro pětici ze Lvova je velký skok vpřed. Zlomovým okamžkem je i album samo. 1914 na něm dotáhli svůj válečný sound skoro k dokonalosti a ve spojení s historickými souvislostmi, vkládanými do skladeb, vykvétá jejich nejlepší dílo. Duch doby je všudypřítomný. Dobový srbský popěvek ještě ukazuje bezstarostnost starého světa, ale za horizontem se už ozývá řinčení zbraní a z Vídně je vypraven spěšný vlak do Sarajeva. Prásk! Zuřivý blackmetalový nástup lomcuje mohutným úvodem „FN .380 ACP#19074“. Habsburský arcivévoda Ferdinand D`Este projíždí za zvuků symfonie sarajevskými ulicemi, když vyštěkne výstřel z revolveru Gavrila Principa a rozpoutá se peklo. „Dobro došli u Sarajevo“. Válka začíná.
Hudba Ukrajinců popisuje osud obyčejných vojáků, jejich vůli přežít zkrvavené zákopové bahno mezi šmelcem kulek a jedovatými plyny. Ukrajinci mají válku v krvi a proto ji mohou věrně popsat. Na jejich národ dopadly ty největší hrůzy obou světových válek a bojuje se tam dodnes. Asi proto je hudba 1914 tak autentická, působivá a stísněná. Black metal využívá kapela ze Lvova jen jako základ, názvuky deathu a doomu jsou jen drobným kořením. Hlavní je výpověď o popisované době. Pocit bezprostřednosti, jaký album vyvolává, je dokonalý. Moment, kdy po čtyřskladbové blackové vichřici přijde tříminutový kousek „Coward“ hostujícího písničkáře Sashy Boola, je okamžik, který píše dějiny této kapely i současné blackmetalové scény. Zní jako vánoční příměří roku 1914, kdy se vojáci znepřátelených stran společně sejdou u improvizovaného stromečku mezi zákopy a najednou se ukáže celá nesmyslnost války.
Jenže vše trvá jen chvilku. Pocit sounáležitosti opět přeruší brutální nástup mašinérie a válečná kola se znovu roztáčí s „…And A Cross Now Marks His Place“. Tempo doomově těžkne jako nastupující únava na frontovém poli, ale nic to neubírá na působivosti. Vrcholem je finální „The Green Fields Of France“. Desetiminutovou spektakulární věc poklidně otevřou příjemné tóny francouzských dudáků. Klid nevydrží, nastupuje závěrečná fáze války, ostřejší než její dosavadní průběh. Ovšem dudáci, zvěstující přicházející mír se vracejí čím dál častěji. Najednou je po všem. Hodinový exkurz do válečných hrůz, pojatý natolik naturalisticky, až máte pocit, že jste se skutečně ocitli uprostřed bitevního pole, končí dobovým popěvkem „War Out“. Umoření vojáci sedí na ulicích, lokají darované pivo, možná se i usmívají. Válka skončila, ale šrám, který v lidech nechala, nezmizel už nikdy.
1914 jsou právem řazeni mezi dnešní nejlepší blackmetalové kapely. „Where Fear And Weapons Meet“ je mistrovským dílem, plným neopakovatelné atmosféry. Je to album výjimečné, takové nevychází každý den.
|