DRACONICON - Dark Side Of Magic
Italové Draconicon chtějí navázat na bohatou tradici, kterou v jejich zemi vykutalo mnoho žánrových souputníků. Že by to v případě jimi tvořeného symfonického poweru mohlo vyjít, dokazoval singl "Monsters Breakaway", ve kterém jsme svědky líbivých, a přitom neprvoplánově seskupených vokálních linek. Také instrumentace není jalová a dohromady song vzbuzuje příjemné naděje. Rozjezd debutu "Dark Side Of Magic" takové rozpoložení potvrdí – skladba "Fiery Rage" je příjemně poslechová, dojem pošramotí pouze projev zpěváka s přezdívkou Arkanfel, který není dokonalý, na vypnutí to ale po celou dobu nahrávky nebude. První zaváhání přijde v příliš okoukaném obsahu titulky (zhlédnutí v Sabaton už je spíše přítěží), Italové se však vzápětí zvednou, aby v songu "Blackfire" rozprostřeli v duchu krajanů Rhapsody chutné symfonické hody. Zaskřípání ve slokách opět projde, stejně jako v navazujícím, orientem načichlém rychlíku "Draconis Theocracy" nebo v blast beaty podpořeném kusu "Edge Of Power". Tím ale jakoby Italové vystříleli veškeré náboje, a po již chválené kompozici "Monsters Breakaway" nastává vaření z vody. Autorům nechybí bezmála progresivní ambice, které se ale nepodařilo vtěsnat do smysluplných celků. Ve skladbách se toho děje příliš a zároveň nic, čímž hudba začíná plnit otupující funkci (snad ještě vyjma závěrečné skladby "Symphony of Madness"). Nakročeno bylo slibně, prozatím ale není důvod tuto kapelu výrazněji chválit.
6/10
YouTube ukázka - Dark Side of Magic
MENTALIST - A Journey Into The Unknown
Po zajímavém loňském albu "Freedom of Speech" bylo očekávání dalšího metalografického přírůstku švédských powermetalistů Mentalist na místě. Dočkali jsme se jej letos, a pokud bychom měli novinku posuzovat podle úvodní skladby, museli bychom ji vynést vysoko k nebesům. Titulní kousek rozjíždějí činorodé vyhrávky a posléze i neméně aktivní rytmika, do které je posazen hitový refrén. Speciální náboj přidává osvědčený zpěvák Rob Lundgren, toho času rovněž člen (mimo jiné) českých Epilog. Jeho křaplavé volátko pocitově posouvá tvorbu Mentalist ke kapelám jako Nocturnal Rites nebo Saint Deamon, autorsky ale tito Švédové zatím tak vysoko netrůní. Na powermetalovou smyslnost úvodní skladby naváže ještě "An Ocean So Deep", v níž severští autoři dávají najevo – na albu nikoli ojedinělý - obdiv k Britům Iron Maiden. K víceméně zdařilým momentům patří také dlouhá "Live Forever" se stupňující se intenzitou, dobrým refrénem nebo hrdlem hostujícího Henninga Basse. V ostatních skladbách začne hrát roli skladatelská nekompaktnost. Písně chvíli baví, po atraktivních motivech ale často přicházejí momenty, které zahřátou pozornost zase podstatně zchladí. Jednotlivé plochy mnohdy navazují jenom naoko (tedy naucho), aniž by indikovaly hlubší provázanost (viz další minutový epos "Soldier Without a War"). Jindy zase Švédové škádlí dynamickými nájezdy, které slibují přechod do rychlých temp, tato touha ale zůstane nejednou nenaplněna, což působí trochu jako holka (…), která vám sáhne do rozkroku a pak zmizí neznámo kam. A podobný pocit vzbuzuje také album jako celek.
6,5/10
YouTube ukázka - A Journey Into The Unknown
RAVENOUS - Hubris
Pokud někdo touží po řízném, lehce netradičním a zároveň epickém power metalu, bude u Kanaďanů Ravenous (někdy též vedených jako Ravenous E.H.) na správné adrese. Už v minulosti tahle parta přesvědčila o svých kvalitách, kterým jde na vrub tvůrčí svébytnost, včetně hlasu kapelmajstra R. A. Voltairea, jemuž to občas trochu ujede nebo z jeho strany dochází ke zbytečné stylizaci, ve výsledku ale dodává hudbě tak jako tak punc osobitosti. Novinku otvírá pěkně nazvaný song "Carnage in Carthage", který splňuje zvací podmínky na výbornou. Ďábelská jízda s pronikavými melodiemi i refrénem, to vše s citelným otiskem německé legendy Blind Guardian. "Astral Elixir" přidá na razantnosti, do hry vstoupí další výrazný chorus plus thrashové i melodeathové prvky, které nepřekvapí s ohledem na skutečnost, že se jednotliví členové ve svých původních smečkách zabývají daleko tvrdšími žánry. Obě skladby patří k vrcholům nahrávky, ke kterým se postupem hrací doby přidá členitá "Bridgeburner" i navazující speedový vichr "The Alder Queen" s chytře využitým hrdlem hostující zpěvačky Niny Oseguedy. Mezi další pozvané vokalisty patří Mathias Blad (Falconer), který tradičním způsobem povznáší baladické tóny písně "Onwards & Upwards", která znamená klid před závěrečnou bouří "…of Beasts and Faust", jež uhání kupředu způsobem, jakoby už nemělo být žádné další album a možná ani život sám. To by ovšem byla škoda, a to přesto, že se mezi zmíněné hodnotné skladby vklínilo několik méně zářivých kousků (za všechny "Son Of Storms" a "March Of Hunger"). V záplavě podobně znějících nahrávek bude tvorba kapely Ravenous E.H. vždy znamenat osvěžení a vítané zpestření.
7/10
YouTube ukázka - Astral Elixir
|