Komu není shůry dáno (pro pořádek, mám na mysli hudební invenci), v apatyce nekoupí. Negací tohoto výroku se logicky dostanu k tvrzení, že ten, komu bylo, byť nepatrně, shůry dopřáno, může v apatyce nakupovat dle libosti. A pak už jen záleží na tom, v které apatyce a u kterého apatykáře bude nakupovat. A jak smysluplně dokáže s pořízenými lektvary a dryjáky nakládat.
Scelet z Hostinného budu ode dneška používat jako standardizované měřítko pro hodnocení českých melodických kapel. Vezmu-li totiž dva pomyslné póly mých dosavadních tuzemských hodnocení v oblasti melodického metalu, tedy cokoliv od Rimortis na straně jedné a loňské album Epitafu na straně druhé, dostanu se tak nějak doprostřed mezi tyto dvě hranice. Na kvality Rimortis můžou Scelet vzhlížet z povzdálí a s úctou, oproti „Piraně“ od Epitaf je „Žít v ozvěnách“ mimořádně vyvedené dílo. Střízlivým pohledem bráno, objevují se na albu Scelet momenty chytlavé a vydařené, momenty obyčejné, momenty nudné, i momenty, ze kterých se mi zbytky srsti staví do pozoru. Čili, tak říkajíc, vcelku normální album, které v konečném součtu nijak zvlášť nenadchlo, ale ani neznechutilo. Album, na kterém je sakra co vylepšovat, ale se zdravým jadýrkem. Především díky skvělému zvuku a čitelnosti nástrojů mají Scelet hodně dobrou výchozí pozici. Navíc se předvedli jako schopní nákupčí, kteří už jednou vymyšlené a mnohokrát použité, překroucené, zakroucené a vyprášené náměty znovu – tu lépe, tu hůř – dokázali zpracovat. Ne snad po svém, ale zcela v duchu tradic. A kam že je zavedla jejich nákupní horečka?
Nákup první – apatyka luxusní. Chytré hlavičce, která do hudby Scelet infiltrovala houslistu, by kapela měla postavit pomník. Právě výkon smyčcovoda je ten okamžik, který Scelet vytrhne z naprostého průměru tuzemské variace na téma Stratovarius. Samostatnou kapitolou alba tak je závěrečná instrumentálka „Swan song“, skladba která má duši, ksicht a poezii. Škoda, že s ostatní tvorbou Scelet nemá prakticky nic společného.
Nákup druhý – apatyka specializovaná. Nejen housličky (ale zaplaťpámbu za ně!) mohou za to, že úvodní „Žít v ozvěnách“ je tím největším lákadlem pro milovníky melodií. A znovu se nabízí srovnání s Rimortis. „Žít v ozvěnách“, stejně jako rimortisovské „Vesmírem plout“ začíná podařeným chytlavým motivem a melodickou ucholapkou. Jenže zatímco Rimortis dokáží na takto vystavěném základu systematicky budovat, u Scelet je to vrchol jejich snažení. Aspoň že povedený! Do kategorie nákupů hodně podařených patří i klávesová fanfárovka „Fly Away“. Vyberte si, jestli je to víc Stratovarius, Salamadra nebo Helloween. I když je prakticky jedno, na koho vsadíte, závěr je jednoznačný. Tenhle nákup se Scelet povedl.
Nákup třetí – apatyka hypermarketová. Zboží, které nijak zásadně nevybočí ze zajetých kolejí. Ani nevyniká a ani neprudí. Střední třída, kde buď nedojde k zajiskření nápadů a nebo naopak, případný nápad zazdí snaha o jeho vylepšení kořením s prošlou záruční dobou. Ať už jsou to textové perly („Orfeus“, Prokletí vlka“) v jinak šlapajících skladbách, výškové trápení zpěváka Petra Sýse (hm, školení od apatykářů Falconer by mohlo Sceletu ukázat, že melodický metal nemusí za každou cenu mířit k nebi), nebo snaživá angličtina s famózním přízvukem v povinné – ale příjemné - baladovce („Keeper Of Light“). A patří sem i naprosto normální speedovky „Life Has Two Days“ a „Válka v nás“, které splní to, co se od melodické kapely očekává. Problém je jen to, že fanatici do téhle muziky jí budou mít doma už kvanta a ti ostatní stejně sáhnou raději po Stratovarius (nebo, budou-li chtít zůstat na domácí hroudě, po Salamandře či Rimortis).
Nákup čtvrtý – apatyka bazarová. Co chtěli Scelet říct s „Tak pojď“ mému chápaní zcela uniká. Hloupá, laciná a sterilní zábavová halekačka. Typicky odvrácená tvář metalu, naprosté zatmění měsíce a zbytečnost. Stejně tak skladbu „200“ si mohli Scelet odpustit. Klávesově uštvaná tra-la-la melodika bez nápadu, hlavně rychle, rychle, rychle a na závěr zoufalý pokus o křížkovské výšky…, brr!
Já chápu, že ve speedmetalu se toho moc nového vymyslet nedá. Ale na to by Scelet neměli hřešit. Rozhlédnou-li se kolem sebe, uvidí, že i ze zdánlivě slepé uličky vede cesta ven. Jen to chce hledat a ne se úzkostlivě držet vyšlapaných stop.
Pokud máte pocit, že mé hodnocení vyznívá poněkud negativisticky, je porucha na vašem přijímači. Ono se „Žít v ozvěnách“ dá poměrně dobře poslouchat. Jen od něj nečekejte žádné zázraky.
|