7.10.2022
NEIL YOUNG AND CRAZY HORSE
Legendární americký písničkář spojil síly s ..více

7.10.2022
BUSH
Kdysi velice slavní grungeři z Velké Británie stále ..více

7.10.2022
STEEL PANTHER
Srandisté z Los Angeles představí nového basistu Spydera ..více

7.10.2022
SIGNAL2NOISE
V době, kdy americká legenda W.A.S.P. nevykazuje mnoho ..více

7.10.2022
SLEEPING ROMANCE
Italští symfonici, v jejichž čele stojí zpěvačka Lina ..více

7.10.2022
BLIND ILLUSION
Znovu ze zcela jinou sestavou než minule se hlásí tato ..více


MEGADETH - Countdown To Extinction
Krasne album. Moje prve, co som od nich pocul. Sam ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Jen drobné hnidopišské upozornění - je chyba ..

THE HALO EFFECT - Days Of The Lost
Kvalitná práca od majstrov, či konštruktérov ..

PUHDYS - Wilde Jahre
Legendu o Stülpnerovi dávali v TV naposledy v r. ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Obal je od stejného autora, který o par let pozd ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Tahle deska je parádní, ale deset bodů jí ned ..

THE HALO EFFECT - Days Of The Lost
Je to přesně takový pohodový materiál, jaký ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Dodnes se pamatuju jak jsem šel po ulici a z repr ..

PUHDYS - Wilde Jahre
Zajímavé, že kapela má na svých stránkách s ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Tato nahrávka je další dokonalé dílo. Vnímá ..
Za poslední měsíc:
Ozzy OSBOURNE - Patient Number 9
2001x

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
1346x

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
1271x

OLYMPIC - Kanagom
1244x

MEGADETH - Rust In Peace
1139x

OLYMPIC - Bigbít
1109x

článků celkem: 9389
recenzí: 7779
reportů: 589
rozhovorů: 580

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MESSA - Close

V záplavě stovek italských těžkotonážních kapel se krom několika profláklých jmen spíše melodičtějšího zaměření kupodivu objevují i chmurné black metalové spolky a neméně temné party, věnující se doom metalu. Jedna z nich vznikla v roce 2014 spoluprací půvabné zpěvačky Sáry s kytaristou Markem. Zanedlouho se přidal další kytarista Alberto a bubeník Rocco. Všichni opustili malé vesničky, dodnes silně ovlivněné katolickou vírou a jako svoji základnu si vybrali tajemné městečko Cittadella v provincii Padova. Sára dala do vínku kapele religiózní název Messa (Mše) a zanedlouho představili album „Belfry“, které bylo ozdobeno jedním z nejpůsobivějších, černobíle zpracovaných obalů v žánru – hrozivě vyhlížející zvonicí, trčící z vodní hladiny. Působivější a tajemnější entrée na scénu si jen těžko lze představit.

Deska zajímavě kombinovala různé kratší ambientní songy s hrubozrným doom rockem pravěkých Pentagram, hudebníci se nebáli do meziher k zadumaným kytarovým preludiím Marka zapojit třeba hoboj. Pokud se vám nedařil najít průsečík Anneke Van Giersbergen a Elin Larsson z Blues Pills, stačí poslechnout Sáru z Messy - ta zvláštnímu a osvěžujícímu hudebnímu mixu dodala patřičnou šťávu.

Po evropském turné se kapela podívala i do USA a nazrál čas na nahrání nového alba. Když se dnes podíváte na obal desky, do velké míry dovedete odhadnout, jaký obsah vás čeká. Na prvním albu Messy to bylo jasné, proto překvapila grafika druhého „Feast for Water“, odkazujícího grafickým ztvárněním spíše do jazzového prostředí. Kapela v mnoha pasážích použila prvky tohoto stylu, čímž dokázala, že neusnula na vavřínech a opět projevila chuť posouvat hranice svých inspirací. Ostatně darkjazzové Bohren & Der Club Of Gore zařadili muzikanti z Messy mezi oblíbené nahrávky.

Po mnoha turné, při kterých skupina několikrát navštívila i naši domovinu, připravila třetí plnohodnotné album s názvem „Close“. Jelikož každý z hudebníků má poněkud jiné vzory, lze v deseti nových písních nalézt mnoho zajímavého… Úvodní „Suspended“ začíná tradičně. Po delším temném syntenzátorovém intru doomově laděná kytara servíruje zatěžkané riffy, zpěvačka ji svým melodickým projevem prozařuje. V půlce skladba nenápadně odbočuje do dřevních hard rockových zákoutí, dojde překvapivě na jazzové kytarové sólo, které tu kupodivu má své místo. Navazující „Dark Horse“ používá goticky rozplizlou kytaru a chvátající rytmiku, která se proplétá s doomovými prvky. Pozornost budí melodická „Orphalese“, ozvláštněná hobojem a orientálními perkusemi. Prvky a postupy world music jsou velmi patrné, i Sára svým projevem připomíná Lisu Gerrard z Dead Can Dance. „Rubedo“ se opět navrací k sedmdesátkovému hard rocku ve stylu Grety VanFleet či Blues Pills a v rozvitých kytarových sólech jako by se mihnul sám Jimmy Page. Kratičké intermezzo „Hollow“ zahrané na sitár je v podstatě předehrou klipové „Pilgrim“, která je souhrnem všeho dráždivého z tvorby Messa – orientální melodie, exotické nástroje, éterický projev zpěvačky, zajímavě propojený s drsnými doom metalovými pasážemi. Z černobílého klipu, natočeného ve Francii pochopíte i význam fotografie na obalu alba – jsou tam zachyceny ženy při rituálním alžírském tanci nakh, u něhož se při opakovaném mávání hlavami dostávají do změněného stavu vědomí. Teď je alespoň jasné, proč jste po headbangingu tak vyřízení. Poloakustická „0=2“ pracuje s vlivy alternativního rocku, nechybí ani zběsilý souboj dvou saxofonů. „If You Want Her to Be Taken“ nabízí psychedelické prvky sedmdesátkových kapel podobného ražení. Bubeník Rocco uctívá black metal, pravděpodobně proto byla na album umístěná „Leffotrak“ ani ne minutu trvající jednohubka v tomto stylu. Pokud by se na ní zapomnělo, nic by se nestalo, zrovna tak závěrečná „Serving Him“ již nic nového nepřináší. Pokud někoho popis tvorby Messy trochu zneklidňuje, tak na to nedejte, poslech alba je příjemným zážitkem, nejedná se o žádný nesourodý alternativní mix pro pár vyvolených.

Italští muzikanti si připravili lahůdku v podobě novinkového alba „Close“. I když muzika stále vychází z doom metal/rocku, je patrné, že se kapela opět ve svém výrazu posunula o řádný kus do neprobádaných oblastí. Svým vývojem (ne až tak muzikou) připomněli holandské Gathering, kteří po death/doom metalových začátcích dalšími alby vstřebávali trip hop, elektroniku a mnohé další styly. Oproti tomu Messa pomalé a hutné metalové rytmy nahradila v mnoha případech inspiracemi z dřevního hard rocku, world music a noise/alternativního rocku. Za odvážné překračování hranic a oživení ustrnulé doomové scény si sympatičtí Taliáni odnáší velké uznání. Jedno z prvních překvapení letošního roku!

Jirka Lulek             


FB MESSA

YouTube ukázka – Pilgrim

Seznam skladeb:

1. Suspended
2. Dark Horse
3. Orphalese
4. Rubedo
5. Hollow
6. Pilgrim
7. 0=2
8. If You Want Her to Be Taken
9. Leffotrak
10. Serving Him

Sestava:
Sara - zpěv
Alberto - kytara
Mark Sade – baskytara, dopr.kytara
Rocco - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 64:45
Label:Svart Records
Země: Itálie

Diskografie:
2016 - Belfry
2018 – Feast for Water
2022 - Close

Foto: archiv kapely


Vydáno: 11.03.2022
Přečteno: 545x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.44891 sekund.