AMORPHIA - Lethal Dose
Thrashoví ultras z Indie se po dvou letech od předešlého zápisu „Merciless Strike“ a po čtyřech letech od debutu „Arms To Death“ vracejí s novinkou „Lethal Dose“. Kdo je s hudbou této žánrově exotické party seznámen, ví o jejím starosvětském způsobu uvažování a silné náklonnosti k tvorbě raných Kreator, Sodom a Slayer. To znamená nesmlouvavý hobling s nulovým procentem kompromisů, a to v podstatě od začátku do konce playlistu. Nové album není výjimkou, kytary bzučí, sóla piští, rytmika jede naplno, a jestli si u toho někdo krom vyjmenovaných spolků vzpomene i na první fošnu českých Debustrol, určitě nebude vedle. Jednotvárně vyšeptalý zpěv nebo chladně nazvučený škopek zvýrazňují pocit nihilismu sálajícího z každé noty, tupé údery bicích můžeme vnímat jako ubíjející nebo naopak hypnoticky přitažlivé, volba je jenom na nás. Je pravda, že dát album na jeden zátah je trochu úmorný úkol, v opatrnějším dávkování se ale dostavují správně omamné účinky. Pod prvotním dojmem neohrabaného vymývání mozků se postupně odkrývají dostatečně přitažlivé stylové prvky, jejichž zdroj vyvěrá z urputného odhodlání indického tria. Pánové jako by nám podprahově sdělovali: „berte nebo nechte bejt, je nám to u prdele“. Já i přes několik drobných výtek, mezi které patří i podivně rozkolísané ozvučení nahrávky (jako by mastering pocházel ze dvou zdrojů), rozhodně beru.
6,5/10
YouTube ukázka - Psychotic Torment
CRUEL BOMB - Man Made
Nemusí pršet, jen když kape. Tak by se dalo shrnout letošní EP americké formace Cruel Bomb. Její crossover-thrash není strhující, ale zabavit určitě dokáže. Navíc je trojice hudebníků slušně vychovaná a nehodlá nás dlouho okrádat o čas, což platí pro celou její metalografii, ve které zatím nefiguruje dlouhohrající album, pouze tři EP, včetně počinku „Man Made“. Zlověstně tažený úvod v podobě intra „Keystone Mosh“ je dostatečným alarmem pro naši pozornost, rozjezdová položka „Dogs Of War“ pak zasyčí deathovým feelingem, na který se přilípne chytlavá thrashmetalová masáž. V ní už jsou přítomny tradiční crossoverové prvky jako změny temp, hravé sólování, odhodlané hardcorové frázování nebo vícehlasy, které jsou ku prospěchu věci, protože kmenový zpěvák Brandon James nepatří mezi bůhvíjaké frontální tahouny. Leccos ale dokáže vynahradit nasazení hudebníků, zejména tempově závratné skladby „Bombed Squad“ a „A-10“ jsou pádným důvodem k doporučení nejen této nahrávky, ale i předešlých dvou EP kapely.
6/10
YouTube ukázka - celé EP
DRAGHORIA - Dangerous Species
Druhé album americké bandy Draghoria bylo stvořeno během kovidové pauzy. Těžko říct, jaký konkrétní vliv to mělo na obsah desky, zdali si pětice hudebníků díky množství času s materiálem více pohrávala, případně zdali by jinak dané album vůbec vzniklo. Je každopádně dobře, že se tak stalo. Titul „Dangerous Species“ je povedeným počinem, který skýtá nejedno překvapení. Tím největším je komplexnost skladeb, které v sobě ukrývají několik žánrových prvků, jež jsou mnohdy zakomponovány v nečekaných momentech a zákoutích. Úvodní titulka nejprve přijde s typickou řezničinou, ze které na sto honů vyčnívá Exodus, poté se však tempo zásadně překlopí do úsečně odsekaného metalcoru. Skladba najednou dostane další rozměr a zároveň vznikne zdání, že americký kvintet za svým autorským kloboukem skrývá nejeden trumf. To se vzápětí potvrdí, když v položce „Terror Hypnosis“ do zábavně zrytmizované a poutavě gradované hry vstoupí čisté vokály. Obsah songů „Murder Nation“ a „0-(Life´s Blood)“ vyloudí nadmíru melodická sóla, „Hate Machine“ ze zlověstně taženého nástupu přejde do atraktivního bicího krupobití, „Agonist“ ve svém intenzivním staccatu připomene vynikající fošnu „V“ od Amíků Havok. K tomu připočtěme náročnější technické atributy nebo krásně zvonivou baskytaru a nad finálním verdiktem o povedeném thrashmetalovém počinu nemusíme dlouho váhat.
7/10
YouTube ukázka - Dangerous Species
|