THE LIGHTBRINGER OF SWEDEN - The New World Order

Severský světlonoš Lars Eng je zpět se svým spolkem, se kterým v roce 2020 začal power/heavymetalovému obecenstvu rozdávat radost a smích. Tehdejší debut "Rise of the Beast" dostatečně přesvědčil o skladatelských i hudebních kvalitách švédského autora, jenž na své prvotině vzdal hold oblíbeným umělcům Kaiovi Hansenovi nebo Wolfu Hoffmannovi. Propojení vzletných melodií s tradiční heavymetalovou školou pokračuje i na novince "The New World Order", na které se po drobných úpravách v sestavě stala hotová kapela, a to se vším, co k tomu patří.

Tedy zejména dobrým zvukem - staral se o něj Fredrik Nordström a svoji práci odvedl na výbornou, poté silným frotnmanem - Němec Herbie Langhans do takové sorty umělců zcela jistě patří, a nakonec kvalitní a hodnotnou muzikou. I v tomto ohledu míří Švéd vysoko a odvádí výkon, který snese nejkritičtěji nastavené parametry. Všechny uvedené aspekty vedou k tomu, že se z alba, jež obsahově vyvařuje x-krát omleté žánrové postupy a témata, stává jako zázrakem mimořádně atraktivní a chytlavé dílo.

Je s podivem, jak se hudba, která se v prvních vteřinách jeví jenom jako další neosobitá variace na Accept a Primal Fear, velmi brzy změní v poslechovou záležitost. Je to především zásluhou vokálních linek, které pozvedají riffovou zemitost k vysoce melodické powermetalové vzdušnosti. Herbie Langhans je v plné síle a dodává muzice jednak obhroublý říz, jednak přívlastek pěvecké aristokracie, zvlášť s ohledem na často využívané doprovodné hlasy. Sice to kvůli silné protežovanosti německého zpěváka působí mírně zaměnitelně (viz především spolky Sinbreed a Seventh Avenue), díky důstojnému skladatelství ovšem získává formace The Lightbringer of Sweden plné právo na vlastní existenci a bytí.

Album přináší rychlé věci (s vrcholem ve skladbě "Free the Angels"), strhující šlapavé hymny ("Lucifer") či pomalejší - avšak vždy vkusné - záležitosti ("Where the Eagles Fly"). Profil písní je stylově libozvučný, i proto, že k výletům do žánrového pravěku dochází pouze výjimečně ("Strike Back"). Samotnou kapitolou jsou sólové figury, za které by dvojice Eng/Stepanowicz zasloužila nějaké zvláštní powermetalové ocenění. V součtu jde o nahrávku, jež potvrzuje životaschopnost inkriminovaného žánru, přestože do něj objektivně nepřináší vůbec nic zásadního či originálního.

Petr Štěpnička             


www.thelightbringer.se

YouTube ukázka - Strike Back

Seznam skladeb:
1. The Continuing
2. The Beast Is Rising
3. Free the Angels
4. Heroes of the Past
5. Strike Back
6. Where the Eagles Fly
7. Lucifer
8. Back from the Dead
9. The Caveman
10. Fly Away

Sestava:
Herbie Langhans - zpěv
Lars Eng - kytara
Carsten Stepanowicz - kytara
Ulf Nilsson - baskytara
Tobbe Jonsson - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 56:55
Mix, mastering: Fredrik Nordström
Země: Švédsko
Žánr: melodický power/heavy metal

Diskografie:
2020 - Rise of the Beast
2023 - The New World Order

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 24.01.2023
Přečteno: 2550x
počet příspěvků: 5

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Tak tohle můžu,...24. 01. 2023 20:30 thorpey
Švédský Světlonošse po Vzestupu...24. 01. 2023 14:52 b.wolf
Petronius: je to...24. 01. 2023 11:12 P. Štěpnička
Příjemné...24. 01. 2023 8:57 htaedas
-Těmi rychlými...24. 01. 2023 5:16 Petronius


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.13204 sekund.