GHETTO GHOULS - Rats
Když vás posedne démon, máte problém. Když to bude dokonce pět démonů (ghoulů), moc šancí vám nedá ani ten nejlepší vymítač. Jedinou nadějí by byla znalost jmen hostující entity. V případě party Ghetto Ghouls je to Barfghoul, Ghoulster, Axeghoul, Don Ghoulio a Goreghoul. Tím prokletí končí a my tak můžeme infiltraci démonické skupiny můžeme brát jako pozitivní sílu, která našemu tělu neublíží, ale naopak jej příjemně rozpohybuje. Song "Night of Terror", kterým startuje třískladbové EP "Rats", k tomu má nejblíž. Trocha samplů na začátek, poté hřmotný hardcorový nájezd nacházející inspiraci u Amíků Power Trip, a pak už řízná crossoverová jízda, jejímž hlavním tahákem je dvojice vokálů. Jeden z nich evokuje Zetro Souzu z Exodus, druhý celou záležitost posouvá k punkovým končinám. Stejně jsou na tom rytmicky rajcovní sóla, a svoji práci splní i heavymetalové riffy, která zazní ve druhé polovině úvodní skladby. "Mutant Rat Massacre" v intenzitě nijak nepoleví, závěrečný kousek "Sadistic Sleezaball Boss" už mírně podřadí, a to zejména vlivem přílišné podobnosti hlavního riffu s tvorbou Milanových M.O.D. Nejde ale o nic, co by mělo výrazně přibrzdit démonickou crossoverovou párty, která se díky řízným songům a celkovému nadhledu stává příjemnou hudební jednohubkou.
7/10
YouTube ukázka - celé EP
SHAKMA - On Tenebrous Wings
Album "On Tenebrous Wings", se kterým norská parta Shakma vyrukovala v poslední březnové dekádě, odhalí nemalou chytlavost již při prvních poslechových nástřelech. Prudká rytmická intenzita a dobré řemeslné výkony dají motivaci k detailnímu zkoumání celé nahrávky. K něčemu takovému ostatně svádí i obal desky se slušným art-motivem i symetricky vyvedeným logem kapely. Další ponory do hudebního dění odhalí dobrý zpěv, jenž ve své jedovaté uřvanosti připomíná (ale nepřekonává) Andrease Mosera z německých Traitor, a neméně sympatickou instrumentaci, která vedle thrashe nabodává útroby několika dalších žánrů. Dočkáme se prvků heavy metalu, punku nebo melodického blacku, jež se mezi sebou prolínají s neobyčejnou přirozeností. Zjistíme, že Norové umí zahrát živelná sóla, která sympaticky umocňují drajv jednotlivých skladeb. Tím úplně hlavním, co si z poslechu desky odneseme, bude ale pocit všudypřítomné rychlosti. Seveřané se kupředu hrnou neurvalým způsobem, přičemž urputnost významně umocňuje tupě ozvučený šroťák. Tato chladná agrese bude zřejmě mezníkem, jenž rozdělí posluchače na dva tábory. Vyznavači členitějších postupů zde příliš lákadel nenajdou, ti zbývající si ale budou chtít album pustit několikrát za sebou. Tak návykově totiž působí.
6,5/10
YouTube ukázka - celé album
COLD STEEL - Deeper Into Greater Pain
O americké crossoverové partě Cold Steel zatím moc lidí neví, což by se mělo začít měnit po zveřejnění letošního - v pořadí již druhého - EP "Depper Into Greater Pain". Krom dobrého zvuku a rozumné čtvrthodinové stopáže na posluchače čeká velmi atraktivní nadžánrová mozaika, jež v sobě mísí barvy hardcoru, thrashe a deathcoru. Výsledná směska znamená chytrý kompromis, který by měl nalákat příznivce všech tří táborů. Skladby vynikají prudkou zvířecí agresí (spojenou s corovými styly) i uvolněnějšími crossover-thrashovými pasážemi, jež i díky stylu zpěvu evokují práci velikánů D.R.I. Vokály mají vůbec správný jedovatý šmak a dodávají hudbě potřebnou kvalitu. Hopsací plochy střídá metalová intenzita, které nechybí autorský důvtip - viz první skladba "The Lamb" využívající úsečné riffy z dílny krajánků Slayer. Pětice dvouminutových songů (plus krátké intro "Void") nestíhá nudit, a pakliže je vám blízká kombinace hardcoru s thrashem, nemusíte s poslechem Amíků vůbec váhat.
7/10
YouTube ukázka - Into Greater Pain
|