Nová powermetalová formace Prydain může sloužit jako důkaz, že výsledkem kovidové proluky nebyly jenom samé špatné věci. Nápad na vznik podobného tělesa se v mysli amerického hudebníka Austina Dixona rodil dlouho, teprve pandemické uzavření jej ale donutilo k plné akci. V Austinově okolí se ovšem nepohybovalo mnoho podobně zapálených jedinců, bylo proto nutné využít internet a pokusit se oslovit několik oblíbenců. Snad to bylo vlivem zákazu (jakékoli) činnosti, možná něčím jiným, na nabídku amerického umělce ale kývli úplně všichni.
Kapelníka a kytaristu Austina nejprve do personálního základu doplnil klávesák Jonah Weingarten (Pyramaze), a brzy nato i známý basák a kytarista Bob Katsionis, jenž s sebou zároveň přivedl řeckého krajánka a zpěváka Mika Livase. Pozvání přijalo také několik hostujících umělců a velkolepé powermetalové představení mohlo začít! Austin Dixon se v minulosti nakrátko objevil ve formaci Sonic Prophecy, což zrovna není kapela, která by přispěla k reprezentativnímu "sívíčkovému" profilu. Americký hudebník v sobě ale ukrýval poklad, jenž se naplno projevil 2. června letošního roku, kdy vyšlo album s titulem "The Gates of Aramore".
Tento název, případně obal CD z dílny Uwe Jarlinga, musí učarovat každému fanouškovi powermetalové opery. Nadějné vyhlídky potvrzuje muzika, která neskrývá inspirační náběry v práci Nora Mariuse Danielsena. Zpěvák je zde sice jenom jeden (vyjma několika hostujících etud), spolehlivě ale navozuje dojem bohaté metalové show. Mike Livas své kvality stvrdil v kapele Silent Winter, a bylo jen otázkou času, kdy si jej všimne někdo další. Tento řecký borec se honosí výškově posazeným hlasem, přičemž dokáže zaječet tak, až se třese celý svět. Americký autor o této přednosti věděl a nebál se jí na Livasovi velmi často vyžadovat. Čímž se docílilo kladu číslo jedna.
Devízou číslo dva je skladatelství. Austin Dixon dokázal napsat mimořádně chytlavé power-speedové pecky, kterým na epické okázalosti dodávají Weingartenovy orchestrální aranže a na umírněnosti zase občasný heavymetalový prvek. Album potěší rovnou čtyřmi rychlomelodickými kousky, jež zabírají téměř polovinu hrací doby a zároveň se dotýkají žánrových nebes. Od příjemné úvodní titulky, přes nádhernou "Quest of the Fallen", až po úchvatnou dvojičku "Ancient Whispers" a "Blessed & Divine" jde o prvotřídní stylové kompozice, jež jako bonus nabídnou hostující hrdlo Davida Åkessona nebo sóla od Jense Ludwiga (Edguy) či Jimmy Hedlunda (Falconer).
Album člení trojice vkusných instrumentálních položek (první a poslední pochází z Weingartenova pera), dvě dobré střednětempé skladby a finální desetiminutová epopej s názvem "Kingdom Fury". V té si americký autor pustil fantazii na špacír a do středu výpravného power metalu vložil meloblackovou pasáž ve stylu britských Bal-Sagoth, včetně výživného harshového jedáku od Harry Tadayona. Nejpozději v tu chvíli je jasné, že kapela Prydain patří mezi horké žánrové akvizice letošní sezóny a znamená jednoznačnou tutovku pro fanoušky melodického power-speedu!
|