Marty FRIEDMAN - Drama
...a připomenutí, rád si novinku poslechnu. Za mě...

ANETTE OLZON - Rapture
Když stála Anette Olzon za mikrofonem...

ROTTING CHRIST - Pro Xristou
Jsem spíš na blackmetalové Rotting, mám rád i...

MOTORBAND - 007
Spajk: Jaképak hledání problému? Jaký problém je...

MOTORBAND - 007
A co je na tom? Tohle není web, kde jsou nějaká...

MOTORBAND - 007
Víš proč nemá spousta hudebníků rádo...

MOTORBAND - 007
Odosobněné recenze by jistě skvěle zvládla umělá...

Lenny KRAVITZ - Blue Electric Light
Skvělá deska. Nedejte na recenzi. Jdu do...

MOTORBAND - 007
To je tupej alibismus jak z bulváru, Pepsi. Stačí...

MOTORBAND - 007
Nedá mi to, abych se alespoň stručně nevyjádřil....
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
RECITE THE CYNIC - Recite The Cynic

Stefan Weinerhall se vrací s novým albem! To je zpráva, jež by mohla zvednout ze židle všechny příznivce osobitých folk-metalových elegánů Falconer, kteří před třemi lety uzavřeli svou pouť po hudební obloze. Obzvlášť, když společnost na eponymní novince „Recite The Cynic“ dělá Stefanovi Mathias Gyllengahm (Utmarken), který si ve finální fázi života Falconer na rozlučkovém albu „From a Dying Ember“ s kapelou zakoketoval v rámci hostovského příspěvku na housle. Mohla by, ale tak jednoduché to nebude. Stefan to vzal z úplně jiné strany a na „Recite The Cynic“ dominují syntezátory, samply, elektronika a taneční rytmus.

Dominují, ale lišák Stefan v nich rozpouší i střízlivě čarující kytaru. Nebýt jí, mohla by většina debutového alba Recite The Cynic klidně zapadnout mezi diskotékové hity osmdesátých let. Přispívá tomu i většinou nasládle teatrální a přitom až noblesní Mathiasův vokál. Pokud doufáte v nějakou návaznost na předchozí Stefanovo působiště, naději dá úvodních asi deset vteřin otvíráku „Taunting The Jesters“, po nichž se spustí elektro hrátky ve velkém, a občasné melodické postupy, které jasně dokazují, že když umíte napsat dobrou melodii, nemusí být zásadní žánrový kabát, do kterého ji navléknete. To je základ, díky kterému „Recite The Cynic“ stoprocentně stojí za poslech. O Weinerhallově nespoutanosti svědčí schopnost zcela přirozeně zabrousit i do plíživé disko gotiky se silnou atmosférou v „Parasites And Leeches“ s poťouchlými klapkami, podobně laděným vokálem a velmi důležitými kytarovými vstupy, elegance, s jakou zachází s pomalou „Never Question“, díky níž je bez halasných diskobarev propojení na Falconer nejvýraznější, či totální disko atak s jasným sloganem v „Take The Bullet“. Paradoxem je, že když už se do hlavní role alespoň na chvíli prosadí kytara, vyleze z toho nejnudnější kousek („Constant Discontentment“). I to svědčí o tom, že Stefan Weinerhall se v ryze elektronickém světě s disko náladou zorientoval velmi přesvědčivým způsobem.

Pokud vás někdy v osmdesátých letech alespoň občas vcuclo blýskání diskokoulí na taneční parket, sáhněte po „Recite the Cynic“ bez váhání. Duo Stefan Weinerhall - Mathias Gyllengahm se tímhle moderně znějícím retro výletem mimo metalový žánr zjevně dobře baví a na výsledku je to znát.

Savapip             


FB RECITE THE CYNIC

YouTube ukázka - Taunting The Jesters

Seznam skladeb:
1. Taunting The Jesters
2. Parasites And Leeches
3. Never Question
4. Take The Bullet
5. Valentine
6. Verbal Whore
7. Global Moneygods
8. Constant Discontentment
9. O Sweet Seclusion

Sestava:
Mathias Gyllengahm - zpěv
Stefan Weinerhall - vše

Hosté:
Jimmy Hedlund – kytara (4)

Rok vydání: 2023
Čas: 34:29
Země: Švédsko

Diskografie:
2023 – Recite The Cynic

Foto: archiv kapely


Vydáno: 14.08.2023
Přečteno: 668x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10834 sekund.