Miloš Dodo DOLEŽAL - Level 777
Souhlasím s Rublikem05!!

Miloš Dodo DOLEŽAL - Level 777
Možná nedávno probíraný Motorband by se měl...

FREEDOM CALL - Silver Romance
In Quest of Love nie je inšpirovaná minulosťou,...

Miloš Dodo DOLEŽAL - Level 777
Poté, co Miloš Dodo Doležal shrnul celou éru...

BON JOVI - Forever
Asi je to lepší než předchozí řadovka, ale tak...

VADER - Revelations
Do nového milénia vstoupili Polští smrtihlavové...

BON JOVI - Forever
Jon umí pořád napsat dobré melodie a udělat...

BON JOVI - Forever
Krom nového alba vyšel i komplexní, čtyřdílný...

DOMAIN - The Artefact
A ešte jedna vec v súvislosti s Grave Digger -...

DOMAIN - The Artefact
Album som si vypočul a s čistým svedomím môžem...
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
SOEN - Memorial

Bubeník Martin Lopez strávil v řadách progresivců Opeth deset let. Doba dost dlouhá na to, aby bylo jasné, že progresivní choutky má hluboko pod kůží. Po svém odchodu to dával najevo i v řadách nově vzniklých Soen, kteří to vzali za o něco jemnější a melodičtější konec. Jemnosti přibývalo, takže ty, kteří Soen dlouhodobě sledují, nemůže zaskočit fakt, že aktuální novinka „Memorial“ to už jasně hraje na obě strany – nebrání se neotřelým postupům, jedovatosti a agresivitě, přitom však do jedné linie tlačí až popové tendence, přístupnost a křehké emoce. Nejtěžším úkolem se může zdát to, jak dvě poměrně odlišná spektra svázat do jednoho konzistentního celku, ale s touhle otázkou si Soen zjevně hlavu lámat nemusí, ono jim to vychází tak nějak přirozeně.

Úvodní „Sincere“ s nervózní náladou, netrpělivou kytarou, nabroušeným výrazem, pestrými bicími (pokud je na albu píseň, v níž by se mohlo zdát, že chce Lopez strhnout větší pozornost na svůj nástroj, je to vstupní brána do alba) a rytmicky výrazným vokálem (kdyby křikloun Joel Ekelöf intenzivněji přitlačil na pilu, asi by mu z toho lezl docela uštěkaný výraz, ale Soen zjevně chtějí posluchače pohoupat na melodiích a ne ho za každou cenu drtit příliš velkým tlakem) je skladbou, která aktuální podobu kapely může dokonale reprezentovat – v první polovině si přijdou na své milovníci melodií a hrubšího výrazu, v druhé části se pulsující napětí zklidní, Soen přejdou do nasládlosti, které kromě emotivně naladěného hlasu dominuje přemýšlivá kytara. Podobná strategie se táhne prakticky celým albem, nicméně mantinely se postupně rozšiřují – chcete-li dát přednost ambicióznějším skladbám, sáhněte po poměrně vyhrocené „Fortress“ nebo po důrazné titulní skladbě, dáváte-li přednost komerčnější stránce Soen, úspěch bude v první řadě slavit citlivý duet „Hollowed“ v němž vypomohla italská zpěvačka Elisa Toffoli, jejíž hlas si s Ekelöfovým zjevně hodně rozumí, či příjemně klidný ploužáček „Tragedian“, postavený na sametově podmanivém zpěvu a bluesem načichlé sólové kytaře.

„Memorial“ se kapele daří držet album pocitově vyvážené, byť postupem času je zjevné, že komerčnější chutě a snaha o líbivost začínají poněkud vytlačovat náročnější postupy. Kdyby nedošlo na závěrečnou kýčovitě piánovou „Vitals“ (byť opět klobouk dolů před Ekelöfovým hlasem), zatleskal bych Soen docela s nadšením, takhle to napětí, které se jim daří udržovat prakticky celé album, v závěru rychle vyprchá. Narazíte-li v éteru na hlášku „jedinečná směs progrese, agrese a krásy“ coby charakteristiku „Memorial“, dá se říct, že na každém šprochu je pravdy trochu, ale úplně doslova bych to nebral.

Savapip             


soenmusic.com

YouTube ukázka - Memorial

Seznam skladeb:
1. Sincere
2. Unbreakable
3. Violence
4. Fortress
5. Hollowed
6. Memorial
7. Incendiary
8. Tragedian
9. Icon
10. Vitals

Sestava:
Joel Ekelöf - zpěv
Cody Lee Ford - kytara
Oleksii Kobel - baskytara
Lars Åhlund – klávesy, kytara
Martín López – bicí, perkuse

Rok vydání: 2023
Čas: 43:02
Label: Silver Lining Music
Země: Švédsko

Diskografie:
2012 - Cognitive
2014 - Telurian
2017 – Lykaia
2019 – Lotus
2021 – Imperial
2023 – Memorial

Foto: archiv kapely


Vydáno: 19.09.2023
Přečteno: 862x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
8/10skvěla kapela,...19. 09. 2023 7:26 rainmaker


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10251 sekund.