MASTERS OF ROCK 2024 -Vizovice, čtvrtek (11.7.2024) a pátek (12.7.2024)
Děkuju!

JOURNEY - Escape
Triumph?

JOURNEY - Escape
Snad každá z uvedených kapel měla na svých...

JOURNEY - Escape
Survivor?

JOURNEY - Escape
Napadají mě Magnum, Asia, Boston, Toto..

JOURNEY - Escape
Měl bych v záloze přeci jenom jednu úžasnou...

JOURNEY - Escape
Deska je za jasnou desítku.Ale 4 od Foreigner je...

MASTERS OF ROCK 2024 -Vizovice, čtvrtek (11.7.2024) a pátek (12.7.2024)
Moc pěkně napsáno!

AXXIS - Coming Home
To s tou pseudopandemií byl velkej úlet.

AC/DC - If You Want Blood You`ve Got It
Tenhle živák má opravdu svoje kouzlo !
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
PALANTÍR - Nightmare Opus

Švédská kapela Palantír svoji hudbu označuje za power metal klasického severského střihu. Zatímco debutové album "Lost Between Dimensions" do této autoškatulky celkem pohodlně zapadlo, loňský následovník s titulem "Chasing a Dream" lichotivý rozjezd nepotvrdil. Problém byl zejména na straně zvukové produkce, která se švédskému "všeumělovi" Cedericku Forsbergovi příliš nepovedla. Jenže kapela byla z nějakého důvodu s jeho prací spokojená, a tak jej povolala i k nazvučení EP "Nightmare Opus", jež vyšlo 31. října.

A právě to se opět stalo největší slabinou nové nahrávky Švédů. Nejde o vyložený průšvih, kdyby byl ale mix svěřen někomu jinému (lepšímu), mohly vyniknout vnady nových písní v plné kráse. Povedených skladeb je zde většina a Palantír opětovně dokazují, že patří mezi obrovské naděje současné powermetalové scény. V jejich pětičlenné (jakkoli opětovně modifikované) sestavě trůní několik schopných skladatelů, k tomu mají žánrově přesného zpěváka. Pokud se tedy najde někdo, kdo dokáže hudebníkům promluvit do duše ohledně zvuku, zvýší se potenciál kapely ještě o několik koňských délek.

Na "halloweenském" kraťasu (jenž má ale ve výsledku téměř půl hodiny) najdeme dva poctivé stylové kousky "A Distant Place" a "Sailing On", ve kterých se potkává kompoziční hravost s melodickou chytlavostí. Fandové Stratovarius, Helloween nebo Power Quest nemají co řešit, tohle je hudba přesně pro ně. Tempově odlehčené a velmi poslechové příspěvky najdeme ve švédsky odzpívané "Griftkväde" a akustické verzi debutové písně "Escaping Reality". Vrcholný moment EP představuje desetiminutová titulka z pera klávesáka Johannese Frykholma (mj. Symphonity), jejíž základ vězí v nejroztodivnějších neoklasických motivech, libozvučné zpěvnosti a celkové honosnosti, která nás vrací až na začátek milénia, kdy podobné kompozice vznikaly jako na běžícím pásu (za všechny vzpomeňme nepřekonatelné Dark Moor).

Pokud něco na albu být nemuselo, pak intro "Engage!", jež je nudnou variací na milionkrát provařené Straussovo téma (viz zejména film "Vesmírná odysea"). Větší péči by snesla i rozlučková instrumentálka "Lost Between Pixels", v níž se tvůrci uchýlili k 8-bitovým hrátkám, což je chytrý alibistický prostor, na kterém se dá vyřádit do zblbnutí. Slibně rozehrané motivy zde ale končí už po sedmdesáti sekundách. I tak EP "Nightmare Opus" zanechává pozitivní dojem a velký příslib směrem k další plnohodnotné desce. Je proto čas přistoupit k modlitbám, jež Švédům do studia přihrají nějakého kvalitního zvukového producenta.

Petr Štěpnička             


FB PALANTÍR

YouTube ukázka - A Distant Place

Seznam skladeb:
1. Engage!
2. A Distant Place
3. Sailing On
4. Griftkväde
5. Nightmare Opus
6. Escaping Reality (Acoustic Version)
7. Lost Between Pixels

Sestava:
Marcus Sannefjord Olkerud - zpěv
Fredrik Enochson - kytara
Kevin Crona - baskytara
Johannes Frykholm - klávesy, vokály
Emanuel Lindberg - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 29:17
Mix, mastering, produkce: Cederick Forsberg
Label: Stormspell Records
Země: Švédsko
Žánr: symfonický power metal

Diskografie:
2018 - Lost Between Dimensions
2022 - Chasing a Dream
2023 - Nightmare Opus (EP)

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.11.2023
Přečteno: 775x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Súhlasím s...6. 11. 2023 8:15 Quirinus


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.11471 sekund.