Česká republika sice nemá moře, neznamená to ale, že ve zdejším okolí nekrouží žádní žraloci. Jeden takový se zrodil před třiadvaceti lety v nádherném městě Bzenec (případně kdesi poblíž), a od té doby čeří tuzemské thrashmetalové proudy, i když je pravda, že si mezi jednotlivými útoky dává celkem dlouhé pauzy. Nejnovější atak nese titul "Hybrid War" a moravská smečka jej mezi hladové fans vhodila 16. února.
Jestli má někdo právo na konzervatismus, jsou to kapely s pradávným datem vzniku. Proto asi nemá smysl řešit, že Shaark na novém album jedou znovu to samé - tedy břitký thrash šmrncnutý hardcorem (nejméně dva týpci z kapely vypadají jako Billy Milano), a že jejich hlavní inspirací zůstává rukopis brazilské Sepultury. Právě na takových věcech tradiční fanoušek lpí a nějaké kritické remcání, kterého se v následujících řádcích dopustím, mu může být srdečně ukradené.
Ani nezaujatý posluchač / thrasher nebude zklamán, postupně se ale můžou objevit okolnosti, které celkový dojem přece jenom umenší. Například zpěv Ctibora Palíka plní vyloženě řemeslnou úlohu a neoplývá zvláštním charismatem. Ve spojitosti s jednotvárnou stavbou některých frází, z nichž některé jsou čistou kopií známějších skladeb, může jít o pomyslnou Achillovu patu moravské party.
Přestože se česká pětice (do sestavy se vrátil kytarista Martin Mikulec) sem tam pokusí nalomit strukturu skladeb tempovým zvratem, realitou zůstává, že Shaark vládne nejdravějším stiskem v přímém rytmickém zápřahu. Funguje to u úvodní "The Emperor of Evil", která přichází po atraktivním intru "Reapers Arrival", stejně tak v navazující "Dorain", jež zaujme i progresivně budovaným sólem. Při putování playlistem nelze opomenout instrumentálku "Twilight of Civilizations", ačkoli ta po nápadité první polovině vyšumí trochu do ztracena. Nejsilnější pasáž alba přichází v závěru. "Gears of War" disponuje tlakem parního válce a dokonale udusá hlínu pro vichr "Apocrypha: 35 Years After", který znamená výtečně gradovaný závěr nahrávky. Tohle je thrash na bezmála evropské úrovni, a našinec může být rád, že jej stvořil spolek pocházející z Česka. A vlastně není důvod, proč to samé nenapsat o celém albu.
|