Kavkazská oblast, rozkládající se mezi Černým a Kaspickým mořem, je domovem mnoha rozdílných kultur a národů. Zdejší krásná horská krajina, bohatá historie a především tradiční lidová hudba se staly hlavním zdrojem inspirace metalové formace Concrete Age. Tu před čtrnácti lety založil multiinstrumentalista a zpěvák Ilya Morozov v ruském městě Mineralnye Vody, nacházejícím se jen pár desítek kilometrů od hranice s Čečenskem. Kapela, jež ve své tvorbě mísí thrash metal a melodeath s prvky kavkazské etnické hudby, si o pozornost říká netradičním zvukem, který ovlivňuje řada exotických hudebních nástrojů jako zurna či saz.
Morozov postupem času přesídlil z Ruska do Londýna a našel si zde nové spoluhráče. V současné sestavě ho doplňuje bulharský kytarista Boris Zahariev a rytmickou sekci obstarávají Italové Giovanni Ruiu (baskytara) a Davide Marini (bicí). I přes změnu místa působení a kompletní obměnu sestavy nezapomněl Morozov na rodnou hroudu a v pořadí již devátá řadová deska kapely s všeříkajícím názvem „Motherland“ opět odkazuje na kavkazskou přírodu, kulturu a historii. Znovu nechybí pestrá škála lidových nástrojů typických pro tradiční hudbu různých východních kultur.
Etnické prvky se kapele daří do hudby skvěle implementovat, protože ani na moment nemají rušivý efekt a nezastiňují klasické metalové postupy, které tvoří základ zvuku Concrete Age. Výborné riffy, melodická kytarová sóla, Morozův agresivní vokál, tóny lidových nástrojů a lehké klapání perkuse na pozadí dohromady tvoří uhrančivou směs, která posluchače na několik minut přenese do drsné reality života v kavkazské oblasti, kde každodenní radost z krásy místní přírody střídá permanentní strach z politické nestability konflikty sužovaného regionu. Kvalita jednotlivých skladeb je až obdivuhodně vyrovnaná a album nemá jediné slabší místo. Obrovskou sílu má úvodní trojice písní „Raida Rada“, „Battle for the Caucasus“ a „Mestizo“, zdatně jim sekunduje instrumentálka „Shalaho“ a závěrečná předělávka „Hasbulat“.
Album „Motherland“ působí jako dokonale semknuté dílo, které zaujme nejen odlišností od běžného metalového zvuku, ale také nespornou hudební kvalitou. Příznivci švýcarských Eluveitie nebo rané tvorby brazilsko-amerických Soulfly by měli zbystřit, protože je pravděpodobné, že se jim muzika Concrete Age bude líbit.
|