V době, kdy se kapela nastartuje vydáním dvou úspěšných řadových alb, se může zdát jako podivné rozhodnutí, když je třetím zápisem dílo plné coververzí. V případě nějakého jiného spolku by to tak klidně mohlo být. Jenže frontman Vader Piotr Wiwczarek není žádný nýmand, který by dělal polovičatá rozhodnutí. Proto i dílo "Future of the Past", na kterém Poláci vzdávají hold jiným kapelám, nalézá plnohodnotné místo v metalografii Vader, což musí uznat každý, kdo jej v životě slyšel alespoň jednou jedinkrát.
Nahrávka, se kterou naši severní sousedé vyrukovali v prosinci roku 1996, je zatraceně dobrá. V historii metalu sice nemáme mnoho alb, se kterým bychom mohli tuhle desku porovnávat, nicméně troufám si tvrdit, že kdyby tomu tak bylo, zápis "Future of the Past" by byl pořád ze všech nejlepší. Při výběru Peter sáhl nejen po známých kapelách, které musely zanechat otisk na každém metlákovi, jenž svůj první žánrový kontakt učinil v osmdesátých letech, ale odhodlal se i k osobním a mnohdy netradičním volbám. Výsledkem je dílo, při jehož poslechu se dokonce několikrát vkrade kacířská myšlenka o tom, že předělané verze jsou lepší, nežli samotný originál.
Týká se to i velkých jmen, jako je např. Sodom, jejichž raná pecka "Outbreak of Evil" získala v podání Vader ještě brutálnější šmak. Je to jednak díky lepšímu zvuku, ale rovněž vynikající výkonům Petera a Docenta. Ten se zde doslova vyřádil a nejednoho ze svých předchůdců prostě a jednoduše zastínil (což není vzhledem k Docentovým kvalitám žádná hanba). Jedinečně v tomto ohledu působí nazvučení škopku, který ve své studené agresi vyklepává do mozku nehynoucí paměťové stopy. Po Sodom následuje Kreator a další mistrovství v oboru imitace. První kousek od Amíků Terrorizer dokonale ozdobí Docentovy blast beaty. Skladba zároveň poslouží jako důkaz citlivé volby polského frontmana, který dokázal z metalových dějin vytáhnout nadčasové skvosty a spolu se svými kumpány jim vetknout nesmrtelný charakter.
Mistrovský "Death Metal" od Possessed už tento punc měl, song "Fear of Napalm", tedy druhá pecka od Terrorizer, nikoli. Poláci tento kousek přetavili ve zlato, a to zejména v závěrečné, rytmicky naprosto strhující části. V "Merciless Death" od Dark Angel se na chvíli zpomalí, do středního tempa pak naplno přepne song "Dethroned Emperor" (Celtic Frost), což naplno umožní vstřebání geniálního thrashového riffu. Část předělávek od metalových kapel ukončí výborně vybraná "Silent Scream" od Slayer, kteří v tomto výběru mohli jenom těžko chybět.
Poté následuje malinko jiná pasáž nahrávky. "We Are the League" je cover od britských punkerů Anti Nowhere League. Poláci si skladbu opět zpracovali po svém (tedy do psychopatické řezničiny), takže prozatím jde o náladový přerod spíše formální. Závěrečné dva kousky už jsou z úplně jiného ranku. Jak "I.F.Y." od Depeche Mode, tak "Black Sabbath" byly převzaty z dřívějších nahrávek Vader, aby byl - dle Peterových slov - coverový obraz kompletní a Poláci se napříště mohli věnovat zase jiným věcem (dlouho jim to ovšem nevydrželo a nejrůznější předělávky se táhnou celou historií Vader). Je pravda, že dvě pomalé skladby na závěr trochu narušují strhující tempo předešlých dvou třetin playlistu, na druhou stranu jde o další ukázku vytříbeného a sympaticky liberálního přístupu polské kapely. Album "Future of the Past" znamená nadmíru povedené zpestření metalografie Vader a nejlepší dílo svého druhu vůbec.
|