SGT. SLIME - Excaligator
I když je hudba finské kapely Seržant Sliz převážně rychlá, k nějakému svižnému vydávání alb se její hudebníci příliš nemají. První léta existence seveřané vydávali pouze krátké nahrávky, poté se na další roky odmlčeli, a teprve letos, téměř deset let po startu kariéry, konečně vyrukovali s plnohodnotným debutem. Metalový svět je díky tomu bohatší o crossover thrashovou nahrávku, jež fanoušky žánru určitě nezklame, jakkoli je zřejmé, že na nejlepší matadory stylu finští vesmířané zatím nemají. Základní stylové formy ale zvládají s přehledem, takže nepřijdeme o řízné riffy, proaktivní změny temp, lehké přesahy do mimo thrashových žánrů a vysoce namotivované zpěvy. Zpěvák s přezdívkou Vishy do toho jde naplno, není ale dvakrát charismatický a je pomyslně nejslabším článkem v řetězu kapely. Jiné důvody ke stížnostem nejsou, fošna "Excaligator" je příjemnou žánrovou jednohubkou jako stvořenou pro mírné domácí zadovádění i výživný koncertní moshing.
6,5/10
YouTube ukázka - Escape from Planet Hell
FRENATRON - Seeking for Death
Také polská smečka Frenatron si dala s vydáním debutu na čas, i když zde jsou důvody téměř desetileté prodlevy zřejmé. Po prvním EP se kapela rozpadla, jelikož se její lídr s pěknou přezdívkou Mleko přestěhoval do Německa. Pokus o návrat v roce 2019 nevyšel kvůli "nesprávnému undergroundovému přístupu některých členů". Poslední reunion proběhl před dvěma lety, to už v německém Lipsku za účasti Mleka (nebo Mlíka?), basisty Ciapka a bicmena Tonnia. Výsledkem je první plnohodnotný zápis "Seeking for Death", jenž vyšel v druhé květnové dekádě. Zatímco první nástřel alba není kvůli lacinější zvukové produkci ideální, zápal i talent polsko-německého tria je natolik přitažlivý, že nutí k hlubšímu průzkumu. Pozornost by měli zbystřit hlavně fanoušci old schoolu, zejména desky "Bonded by Blood" od Exodus, kterou mají borci určitě vyvěšenou na čestném místě ve zkušebně. Skladba "Metal Attack" zní jako tribut americké kapele, a rozhodně nejde o jediný moment. Tím pádem není těžké odvodit, že do klasického thrash-speedu významně promlouvá heavy metal britského stylu a uječený vokální projev. Mezi příjemně kousavé skladby patří "Cartographer of Hel", dál "Addictet to the Gore" s nejmelodičtějším sólem, "Ruthless Perversion" s blackened thrashovým šmakem, případně punk´n´rollová chuťovka "Scumfuck Crew" a krátké dojemné rozloučení "Fuck You". Debut party Frenatron se povedl, a je-li vám po chuti staromilský thrash, není nad čím váhat.
6/10
YouTube ukázka - Seeking for Death
FINISH HIM - Choose Your Destiny
Třetí album dnešního dílu, které je shodou okolností opět debutem vydaným po dlouhé době existence, nahrála argentinská formace s nesmlouvavým názvem Finish Him (že by odkaz na hru Mortal Kombat?). Čtveřice nadšenců z města Córdoba uvádí mezi svými vzory spolky Nuclear Assault, Razor, Whiplash nebo starou Sepulturu, já osobně bych do tohoto mixu přihodil ještě Španěly Crisix, které Argentinci připomínají díky excentricky uřvanému zpěvákovi Cucovi. První skladba "Anti NWO" je nicméně silně načichlá hardcore punkem, poté už kapela začne frčet po thrashové rovině bez výraznějších výkrutů. Dále si lze všimnout dobrého zvuku, aktivních vícehlasů nebo příjemně řinčivé basy. Hudba Argentinců má grády, postupem času ovšem najede do arkádového módu. Každé významnější projevy jednotvárnosti ale hudebníci stačí zachránit změnou tempa nebo vnesením dostatečně chytlavého motivu. Doporučení zaslouží políček "Mass Disaster" s pěkně našlehanými pasážemi a zvonivým melodickým sólem, "Righteous Kill" s neodolatelným nájezdem a "The Old School Comes Back", za nějž výmluvně hovoří samotný název. Fošna "Choose Your Destiny" není žádná věda, díky nasazení kapely a několika slušným nápadům ale za hřích stojí.
6/10
YouTube ukázka - celé album
|