Po odchodu zpěváka Yamy-B zbývající osazenstvo Galneryus nezahálelo a okamžitě se vydalo vstříc nové etapě svého hudebního života. Do sestavy vstoupil výborný a pro kapelu přínosnější zpěvák Masatoshi Ono přezdívaný Sho a mimo řady krátkých nahrávek a kompilací vznikla v rychlém sledu dvě plnohodnotná alba „Resurrection“ a „Phoenix Rising“. Mnoho fanoušků považuje dané období za nejlepší úsek v historii japonské formace, přičemž jako vůbec nejoblíbenější album označují osmou řadovku „Angel of Salvation“, která vyšla v říjnu roku 2012.
Pokud bychom měli označit dva aspekty, které udávají hlavní tón celé nahrávky a zároveň odlišují první období od druhého, pak se zaprvé musíme zaměřit na zvukovou produkci, která sice opět není dokonalá, její charakter je ale daleko optimističtější, jdoucí naproti výškové lehkosti a nikoli dunivé zemitosti. Zadruhé jsou to sólové motivy, které jsou ohromující a v několika případech zcela neodolatelné, přičemž velmi dbají na přívlastky "neoklasické", ale také "melancholické". Najdeme je v každé skladbě, díky nim se album stává svobodnější, a progresivní úseky, kterých navíc tentokrát není mnoho, ztrácejí na své výhružnosti. Práce japonského kapelníka Sya, jenž je vyjma jedné položky výhradním autorem díla, zní uvolněně, navíc lze cítit, že trpělivě slouží kompozici skladby a nechce být za každou cenu v jejím popředí.
Název intra „Reach to the Sky“ mluví za vše. Touhu dotknout se hudebních výšin prozradí symfonicky nadýchaný obsah, který je až po okraj naplněný pozitivní náladou a živoucími vyhrávkami. A pak to vypukne. Power metalová hudební show skladby "The Promised Flag" s neuvěřitelným množstvím not, aranžerských vrstev a mimořádně složitých – přesto však jasně čitelných - kytarových struktur. Své si k tomu řekne klávesák Yuhki, nejen bohatým hudebním slovníkem svého nástroje a pravděpodobným komponováním orchestrálních pasáží, ale také autorsky ve skladbě „Temptation Through the Night“, ve které krom jiného vynikají důvtipné jazzové hrátky v podkladu písně.
Galneryus jsou známí tím, že dokážou sólovými šípy protnout melodická srdce v jejich nejcitlivějším bodě. Kupříkladu vnitřní pasáž skladby „Stand Up for the Right“ takových projektilů vypálí několik a po každém zásahu se člověk zachvěje nefalšovanou radostí. Následuje nadmíru hravý příspěvek „Hunting for Your Dream“, který je odzpíván v japonštině, což je za Masatoshiovy éry celkem běžná praxe, jež vůbec ničemu nevadí. Další kytarovo / klávesovou exhibici nabídne song „Lament“ (ten grandiózní závěr!), vrchol nahrávky představuje titulní kompozice s téměř čtvrthodinovou stopáží, v případě videoklipu zkrácené na necelých 8 minut. V ní je příděl tvůrčí nápaditosti vybičován na maximum, nechybí epicky rozložené plochy, včetně klasické věty od Petra Iljiče Čajkovského, případně vokální hostina s osvěžujícími vícehlasy a sbory.
Album „Angel of Salvation“ se dočkalo oprávněného uznání, když jej fanoušci vytáhli na prozatím nejvyšší místa japonských prodejních žebříčků. Ještě lépe si vedla následující dvojice řadovek se spojujícím titulem „The IronHearted Flag“, na kterých kapela - k příležitosti desetiletého výročí, jež uplynulo od vydání debutu „The Flag of Punishment“ - prezentovala znovu nahrané starší písně posbírané nejen z hlavních studiovek. Zpěvák Masatoshi Ono se osvědčil jako skvělý frontman a teprve s ním - a také díky rozmachu internetu - se Galneryus dostalo zasloužené pozornosti, která jim ovšem přísluší od samotného počátku kariéry.
|