OXYGEN DESTROYER - Guardian of the Universe
Jak asi může vypadat útok obrovského monstra? Známe to např. z filmového žánru zvaného Kaidžú, které si jako svoji tematickou předlohu vzala americká parta Oxygen Destroyer. Při poslechu jejich živočišného death - thrashe si budeme připadat právě jako při útěku před devastující příšerou, která se ocitá čím dál blíž, už za sebou slyšíme dunivý dupot, ohlušující řev a na krku dopadající prach z padajících budov. Začíná být jasné, že tomuto se nedá uniknout. Přichází konec. Anebo naopak začátek - úžasného hudebního zážitku, který posluchače semele na prach štěstí a radosti. Těžko volit slova, jež vhodně nastíní drtivou sílu třetího alba americké smečky Oxygen Destroyer (název je odvozen od zbraně, která zabila Godzillu ve filmu z roku 1954). Neuvěřitelně atraktivní death - thrash ve stylu polských Vader. Brutální smršť trvající od začátku do konce, s aktivizujícími nájezdy, kulometnými blast beaty, výborným harshem i občasným growlingem, řezavými thrashovými spodky, ale hlavně nábojem, který přitahuje magickou mocí, nedovolí odlepit uši od reproduktorů a s každým dalším poslechem roste na majestátu. Tohle nelze popsat slovy, to se musí slyšet a vnímat!
8/10
YouTube ukázka - celé album
CRUSHING BRAIN - Cenizas
V případě debutového zářezu chilské smečky Crushing Brain stačí pohled na přebal s pěkně zpracovaným logem i motivem, aby člověk dostal zálusk na nějaký hezky šťavnatý crossover. Pětičlenná parta z horké Latinské Ameriky nás ve štychu rozhodně nenechá, její tvorba má parametry kvalitní thrashové školy s nadžánrovými přesahy. Krom ostrých stylových riffů je to zejména heavy metal, a to mnohdy v čistě staromilské podobě, včetně melodických sólových vyhrávek. Základem je ale energicky stavěný thrash, při kterém dostaneme chuť na pořádný moshing. Tihle borci mají základy žánru v krvi a nebojí se to dát hlasitě najevo. Při zábavném putování playlistem nutno zmínit "Fraktální démony" s hybným punkovým základem, neméně dravou "Horizontes del Caos" (Chilané střídají angličtinu s domovským jazykem), nebo hodně povedenou předělávku "Tormentora" od Kreator. Třešní na dortu je velmi libozvučný zpěv Carlose Otároly, jenž kompletuje povedený dojem z prvotiny této jihoamerické grupy.
7,5/10
YouTube ukázka - celé album
LAID TO WASTE - Trauma
Sepsat recenzi na novinku domácích Laid to Waste nebude úplně snadné. Plzeňskou kapelu jsem měl zařazenou jako spolek hrající kvalitní řízný old-school thrash, tento dojem se ale při poslechu nejnovějšího zápisu "Trauma", který přichází sedm let po dvojce "Mental Decay", nějak nechce dostavit. První nástřel desky je - i kvůli zvuku a nevýraznému zpěvu - vyloženě nevalný, další ušní průniky už mají za následek silnější přilnutí k muzice západočechů, o radostný nebo dokonce milostný vztah ale tentokrát nepůjde. Schází rafinovaná urputnost předešlých zápisů, které nás s nostalgickou patinou vracely do thrashové mánie uprostřed osmdesátek. Současná podoba kapely je - přestože neschází rychlost - rozvážnější, jakoby se autoři chtěli přiblížit Andělem oceněné Exorcizphobii. Tím pádem ale měla být přítomna důraznější produkce, prastarý analogový feeling novým skladbám ubírá na potenciální údernosti. Kolikrát je zřejmé, že za to Plzeňští pořád umí vzít ("The Tower of Babylon, "Ancient Evil"), v kontextu celého alba ale jejich snaha obsahuje málo atraktivních úchytů a přístupová cesta se k němu proto hledá docela těžko.
6/10
YouTube ukázka - celé album
|