IMPELLITTERI - War Machine
Přesná recenze, tohle je nová cesta klasického...

MOGGS MOTEL - Moggs Motel
Každopádně mnohem lepší než poslední počiny UFO!

SLADE - The Amazing Kamikaze Syndrome
Album mého dětství! Netušil jsem tehdy jak Slade...

MARILYN MANSON - One Assassination Undxer God - Chapter 1
Opraveno, díky.

MARILYN MANSON - One Assassination Undxer God - Chapter 1
V priloženej ukážke nie je odkaz na Mansonov...

MOGGS MOTEL - Moggs Motel
Velmi příjemné překvapení. Strašně se mi zalíbil...

MOGGS MOTEL - Moggs Motel
Výborná záležitost.

IMPELLITTERI - War Machine
Hm, tak jsem zvědavý.

LINKIN PARK - From Zero
Rozhodně bych nebyl k LP tak přísný. Chce to dát...

IMPELLITTERI - War Machine
Rozhovor proběhl minulý týden












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




RISK - The Reborn

Kalijuga… věk degenerace je naší současností. Lidé jsou zlí, hádaví otroci, chudí a nešťastní, neboť si nezaslouží štěstí… Dominují jim ženy, které jsou povrchní, upovídané, chlípné a mají příliš mnoho dětí… Jsou utlačováni svými vládci a sužováni přírodními katastrofami, hladomorem a válkami. Jejich neštěstí skončí až znovuzrozením ničitele Ravany. Tak je psáno."

Znovuzrození? Ať se na čtvrté album Risk díváte z kterékoliv strany, tak název „The Reborn“ dává smysl. Zmizela zvířátka z poťouchlých coverů, zmizela sranda, Risk výrazně zvážněli. Zmizelo rychlé tempo, které už nedominovalo ani předchozí desce, ale Risk zašli ještě dál. Porovnání debutového alba s „The Reborn“ mohlo vést k pocitu, že tohle je v podstatě úplně jiná kapela (přitom tato alba dělily pouhé čtyři roky). Doplňte k tomu koncepční příběh, indickou mytologii (podtrženou využitím sitáru, na který si zahráli oba kytaristé – Thilo Hermanna nahradil Christian Sumser), filozofování, a na světě je otázka, jak tohle mohlo dopadnout…

Odpověď je možná překvapivá a zastánci neučesané dřevní podoby Risk, v níž se bez polevování jelo na plný plyn, jen těžko budou souhlasit – dopadlo to výborně! Přerod ze speed – thrashové party do kapely, která daleko víc pasovala k britské heavy metalové vlně, mnohem intenzivněji sázela na atmosféru a propracovanost kompozic vyšel na sto procent, pomohl i fakt, že zvukově si Risk hodně polepšili (opět šlo o dílo Heimiho Mikuse).

Budeme-li porovnávat jednotlivá alba Risk podle toho, kolik zapamatovatelných a osobitých skladeb na nich najdete, „The Reborn“ bude nutně stát v čele. Už intro „Arise“ s výraznou etnickou náladou jasně mluví o vývoji a posunu kapely. Zařadit na začátek devítiminutovou suitu „Last Warning“ se sekanými riffy, vzrušujícím kytarovým malováním, výhružnými sbory, depresivním zaříkáváním, i závěrečným hypnotickým kytarovým motivem, bylo hodně odvážné, ale spolehlivě to zabralo. Obzvlášť když finále skladby najíždí do mrazivého sloganu, z něhož se vyklube těžkotonážní a ultratemná „Be No More“, v níž jedovatě neohebný Mikusův hlas je sice zcela minimalistický, ale v kombinaci s hutným riffem se z něj ježí chlupy na rukách. Pokud někdo doufá, že ve skladbě s relativně optimistickým názvem „Lullaby“ zasvítí do „Reborn“ něco světla, posmutnělá nálada, jemná akustická kytara, i výbuch energie a strachu v naléhavém refrénu tyhle myšlenky rychle zažene. S krátkými vsuvkami i určitým návratem do doby začátků Risk („Turn Back To Ecstasy“) tlak trochu poleví, ale závěr v podobě trojlístku „Phantasmagoria“ (hutný riff a dokonale vlezlý slogan), „Armageddon (Fight Back)“ (důrazná šlapavá úderka) a „No One Will Remember“ (tahavá depresivní temnota, kterou nerozežene ani její systematická gradace) je naprostá trefa do černého.

Když o šest let dříve Mikusova parta otvírala novou kapitolu života a chtěla tento krok charakterizovat mimo jiné trefným využitím názvu kapely, zrodil se Risk. Že o odvahu riskovat členové kapely nepřišli, nejlépe svědčí album „The Reborn“. Hlavně proto, že je důkladně vzdálené tomu, s čím se kapela prezentovala na začátku kariéry. A také proto, že je dokonalým potvrzením rčení, že odvážnému (v tomto případě alespoň z hlediska hudebního) štěstí přeje.

Savapip             


FB RISK

YouTube ukázka - Armageddon (Fight Back)

Seznam skladeb:
1. Arise
2. Last Warning
3. Be No More
4. Lullaby
5. Awakening
6. Turn Back to Ecstasy
7. Eclipse
8. The Night Will Fall
9. Phantasmagoria
10. Armageddon (Fight Back)
11. No One Will Remember

Sestava:
H.R. Mikus – zpěv
Roman Keymer – kytara, sitár
Christian Sumser – kytara, sitár
Peter Dell - baskytara
Jürgen Düsterloh - bicí

Rok vydání: 1992
Čas: 46:45
Label: Steamhammer
Země: Německo

Diskografie:
1988 - The Daily Horror News
1989 - Hell`s Animals
1990 - Dirty Surfaces
1992 - The Reborn
1993 - Turpitude

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.11.2024
Přečteno: 429x




počet příspěvků: 4

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Pre mňa je zase...21. 11. 2024 18:15 Jano 100
RISKJá bohužel nemohu...21. 11. 2024 16:35 PESA
RebornU nás šířil...21. 11. 2024 16:06 Domy
riskVýborná deska od...21. 11. 2024 10:32 zdenek


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.50707 sekund.